Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Uprawnienia spawalnicze

Rozporzadzenie w sprawie bhp przy pracach spawalniczych zostawia dość dużą swobodę działania.
Zgodnie z rozporządzeniem spawacz powinien posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia albo świadectwo egzaminu lub książeczkę spawacza. Szczegóły podobno w odbrębnych przepisach (które nie istnieją) lub PN.

Niestety nikt nie wydaje zaświadczeń ze szkoleń a certyfikaty ważne tylko 2 lata.
Problem jest też w tym, że certyfikaty wydawane są na jedną, konkretną metodę np MIG stale węglowe to jeden egzamin, MIG stal nierdzewna to już inny egzamin (choć wygląda dokładnie tak samo). MIGiem można tez spawać w róznych pozycjacjach (siedzącej, stojącej itp) i różne materiały (rury, blachy). Nie ma więc uniwersalnego uprawnienia do spawania MIG, TIG czy gazowego. To powoduje, że na szkolenie i egzamin pracodawca musi wydać kilkanaście tyś.
Odnowienie egzaminu po 2 latach też kosztuje sporo.

Jak podchodzicie do tematu w swoich firmach ?
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Uprawnienia spawalnicze

To ja jednak Marcin nie chcę się zamienić...
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Uprawnienia spawalnicze

a na budowach nie macie spawaczy ?
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Uprawnienia spawalnicze

Mamy. I stwierdzam, że temat za bardzo nie jest mi znany. Spawaczy mamy bardzo mało (9-10) - sa oni rozrzuceni po całym kraju w róznych JO. Ale temat jest na tyle ciekawy, że w poniedziałek sprawdzę co w trawie piszczy. Z tego co mi się rzuciło na uszy w temacie spawania - to to, że ci co spawają zbrojenie na przyczółkach mostowych muszą mieć uprawnienia spawaczy stali "mostowej". Niekażdy może mosty spawać...



Wyślij zaproszenie do