Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Skarżymy się na stres w pracy

Źródło: Gazeta Prawna, 7 maja 2009 r., Kamil Elkader

Według badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Polska zajmuje 2 miejsce w Europie pod względem negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych pracą.

W społeczeństwach rozwiniętych stres jest stałym elementem codzienności - w praktyce oznacza to konieczność jego długotrwałego ignorowania. Dodatkowo wyższy poziom stresu wśród Polaków jest związany ze stopniem zamożności i wysokimi aspiracjami zawodowymi. Dla szybszego wzbogacenia się pracownicy w Polsce gotowi są ponosić wysokie koszty, także w sferze psychiki. Skutkami takiej postawy mogą być depresja, zawał serca, wrzody, uzależnienia, bezsenność.

Dlatego też konieczne jest konstruktywne radzenie sobie ze stresem, polegające na gruntownej zmianie postrzegania otoczenia i siebie i wypracowaniu nowych schematów reagowania w trudnych sytuacjach. Należy porzucić błędne przekonania, takie jak ,,muszę być najlepszy" czy ,,nie mogę popełnić błędu" i zastąpić je rozumowaniem realnym. Czasami skuteczną metodą redukcji stresu jest ,,selektywne ignorowanie", która polega na niedostrzegania negatywnych aspektów kontaktów z daną osobą (np. puszczaniu mimo uszu jej uszczypliwości). Można też próbować skupiać się wyłącznie na pozytywnych aspektach współpracy. Eksperci sugerują także, by nie bagatelizować przerw w pracy i równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Bez tych czynników zaczniemy mniej efektywnie wykonywać powierzone nam zadania, ucierpi nasza innowacyjność i zaangażowanie.
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Skarżymy się na stres w pracy

To może już bez definicji stresu.
Należy wyrobić w sobie pewne takie "seksualne" podejście do pracy. "Muszę być najlepszy"? Niekoniecznie "chore" ambicje pracownika - oczekiwania pracodawcy są tu b.ważne, np. zawód trenera drużyny piłkarskiej (i to nie tylko w Polsce...).
Uważam wyniki badań za niezbyt prawdziwe. Pytania: Jakie grupy zawodowe były badane (piłkarze, doradcy inwestycyjni, strażacy, przedstawiciele handlowi)? Co decyduje o takiej opinii?
No i najwazniejsze: Czy my - bhpowcy mamy stresa na 2 miejsce w Europie?
W osiedlowej piekarni pracuje urocza, zawsze uśmiechnięta sprzedawczyni. Nie pamiętam, aby w ciągu...roku skarżyła się na klientów.
Może badali nie tych co trzeba...



Wyślij zaproszenie do