konto usunięte

Temat: Refundacja szkieł kontaktowych

Szanowni Państwo,
Czy pracodawca ma również obowiązek refundowania szkieł kontaktowych, a jeśli tak to czy tylko trwałych czy również jednorazowych?

Oto co mówi Dyrektywa 90/270/EWG dotycząca minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe:

W przepisach polskich nie używa się pojęcia "szkła kontaktowe", jednak przepisy europejskie przewidują, że pracodawca ma zapewnić pracownikowi urządzenia korygujące. Pytanie czy z tego wynika możliwość domagania się przez pracownika refundacji soczewek. Nie ma bowiem wskazania na okulary, jako jedyne urządzenie korygujące.

Pozdrawiam
Fabian Cieślik
Marcin C.

Marcin C. Specjalista ds. bhp
i ppoż

Temat: Refundacja szkieł kontaktowych

Według interpretacji PIP szkła kontaktowe nie spełniają wymogów Rozporządzenia w sprawie bhp przy komputerach, gdyż nie są "okularami". Mam nawet na ten temat pismo z PIP, gdyż ten problem przerabiałem już w jednej firmie.

Dla mnie osobiście jest to paranoja...

konto usunięte

Temat: Refundacja szkieł kontaktowych

Cześć Marcinie,
Słyszałem też, że Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił swoje wątpliwości co do słuszności ograniczenia się tylko do okularów, ale nie mogę tego nigdzie znaleźć.
A czy możesz podesłać to pismo z PIP, o którym wspominasz na priva?
fabian.cieslik@intel.com

Dzięki wielkie!
Fabian
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Refundacja szkieł kontaktowych

Fabianie poczytaj:
Aktualności
- Kiedy pracodawca płaci za okulary pracowników ? (02.04.2008)
Przedsiębiorcy, którzy instalują w zakładzie monitory komputerów musza pamiętać, aby dbać o wzrok pracowników.
O zasadach refundowania okularów osobom zatrudnionym np. przy komputerach mówi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Zgodnie z tym rozporządzeniem firma musi zapewnić okulary korygujące wzrok pracownikowi, który pracuje przed monitorem ekranowym co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Podstawą refundacji muszą być wyniki badań okulistycznych przeprowadzanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, które wykażą potrzebę pracy przy monitorze w okularach. Rozporządzenie nie określa minimalnej wartości okularów, za które firma ma zapłacić. Pracodawca powinien sam określić zasady refundacji kosztów zakupu okularów. Dotyczy to standardowych oprawek oraz szkieł, bez dodatkowych opcjonalnych udogodnień, takich jak utwardzana powłoka ograniczająca rysowanie, dodatkowe barwienie czy zmniejszenie grubości szkieł. Zatem pracownik nie dostanie zwrotu za wyrób sygnowany przez znanego dyktatora mody. Refundacją winien być objęty zakup okularów po raz pierwszy oraz zalecana przez lekarza zmiana szkieł.
Dzięki postępowi technicznemu dzisiejsze monitory w minimalnym stopniu niekorzystnie oddziałują na oczy użytkowników. Jednak przepisy nie uzależniają obowiązków od rodzaju zastosowanego sprzętu. Mówią o pracy przy monitorze ekranowym. W § 2 rozporządzenia znajduje się jego definicja – jest to urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. Pracodawca nie jest więc zwolniony z obowiązku refundacji okularów. Pracodawca nie ma natomiast obowiązku refundowania soczewek kontaktowych. Rozporządzenie wymienia tylko okulary korygujące wzrok. Zwrotu za szkła nie dostaną: pracownicy pracujący na kalkulatorach, kasjerzy obsługujący kasy sklepowe, pracownicy obsługujący urządzenia z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów, maszynistki pracujące na maszynach do pisania z wyświetlaczem ekranowym.
Źródło : Rzeczpospolita, Gazeta PrawnaKrzysztof K. edytował(a) ten post dnia 11.03.09 o godzinie 18:41

Następna dyskusja:

refundacja soczewek kontakt...




Wyślij zaproszenie do