Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Promieniowanie optyczne

Pewnie słyszeliście o nowym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne (Dz. U. Nr 100, poz. 643)
Z definicji wynika, że generalnie promieniowanie optyczne jest wszędzie nawet w toalecie ponieważ źródłem może być nawet żarówka i świetlówka.

Zrobiliście ocenę narażenia, macie jakieś pomysły jak do tematu podejść ?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne (Dz. U. Nr 100, poz. 643) - dalej r.e.p.o. źródłami promieniowania optycznego, w przypadku promieniowania nielaserowego są źródła elektryczne, szczególnie: promienniki nadfioletu (UV), podczerwieni (IR), żarówki, świetlówki, lampy metalohalogenkowe, rtęciowe, ksenonowe, deuterowe i inne oraz źródła luminescencyjne i termiczne, które emitują promieniowanie optyczne jako produkt uboczny wykonywanego procesu technologicznego, a szczególnie: łuki elektryczne, palniki plazmowe i gazowe, paleniska, piece, roztopione metale lub inne materiały oraz wszelkie obiekty rozgrzane do wysokiej temperatury. W przypadku promieniowania laserowego, źródłami promieniowania są lasery (każde urządzenie wytwarzające lub wzmacniające promieniowanie optyczne w procesie kontrolowanej emisji wymuszonej); urządzenia laserowe (każde urządzenie zawierające jeden albo więcej laserów w złożonym układzie optycznym, elektrycznym lub mechanicznym); laserowe systemy transmisji światłowodowej, w tym światłowodowe systemy telekomunikacyjne; źródła promieniowania wykorzystujące głównie emisję spontaniczną, lecz charakter wytwarzanego promieniowania i stwarzane przez niego zagrożenia uzasadniają traktowanie takiego źródła na równi z laserami, szczególnie diody elektroluminescencyjne (LED) dużych mocy.

Pracodawca zgodnie z r.e.p.o. jest zobowiązany identyfikować źródła promieniowania, które mogą stwarzać zagrożenie w miejscu pracy, a następnie ustalić poziom promieniowania na podstawie: pomiarów odpowiednich parametrów promieniowania wykonanych na stanowisku pracy lub danych pozyskanych od producenta urządzenia, zawierających wyniki pomiarów emitowanych poziomów promieniowania, albo na podstawie obliczeń odpowiednich parametrów promieniowania występujących na stanowisku pracy, gdy obliczenia takie są możliwe do wykonania, np. na podstawie znajomości praw i reguł stosowanych dla promieniowania optycznego.

Pracodawca powinien wyznaczyć poziom ekspozycji w sposób określony w załączniku do r.e.p.o., uwzględniając wszystkie czynności związane z eksploatacją źródła promieniowania w miejscu pracy w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym. Zgodnie z § 3 ust. 3 r.e.p.o. pracodawca nie ma obowiązku rozpatrywania promieniowania optycznego jako czynnika szkodliwego dla zdrowia w środowisku pracy, jeżeli w trakcie eksploatacji źródła promieniowania zgodnej z jego przeznaczeniem, poziom ekspozycji nie przekracza 0,4 wartości MDE, a szczególnie, jeżeli w celu oświetlenia pomieszczeń lub stanowisk pracy pracodawca stosuje źródła światła w przeznaczonych dla nich oprawach oświetleniowych oraz w odpowiedniej odległości od eksponowanych części ciała pracownika lub eksploatuje lasery klasy 1, 1M, 2, 2M lub 3R zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta urządzenia, lub też eksploatuje lasery klasy 3B lub 4, do których zostały zastosowane środki ochrony zbiorowej, pozwalające na zaklasyfikowanie urządzenia do klasy 1, a także, gdy ekspozycja nie dotyczy pracowników należących do grup szczególnego ryzyka i nie występują inne czynniki wpływające na wzrost zagrożenia pracowników przez promieniowanie optyczne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 4 i 5 r.e.p.o. czyli w przypadku: możliwych skutków dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, wynikających ze współwystępowania w środowisku pracy promieniowania optycznego i fotouczulających substancji chemicznych; a także pośrednich skutków mających wpływ na bezpieczeństwo pracowników, a szczególnie zagrożeń związanych z możliwością wywołania olśnienia, pożaru lub wybuchu.

Wyznaczanie poziomu ekspozycji, zgodnie z r.e.p.o., przeprowadza się co najmniej raz do roku, gdy ostatnio wyznaczony poziom ekspozycji przekraczał: 0,7 wartości MDE dla promieniowania nielaserowego lub 0,8 wartości MDE dla promieniowania laserowego oraz raz na dwa lata, gdy ostatnio wyznaczony poziom ekspozycji zawierał się w granicach: powyżej 0,4 do 0,7 wartości MDE dla promieniowania nielaserowego lub powyżej 0,4 do 0,8 wartości MDE dla promieniowania laserowego, a także każdorazowo, gdy nastąpiły zmiany warunków wykonywania pracy, które mogły mieć wpływ na zmianę poziomu ekspozycji lub wystąpiły okoliczności, które uzasadniają jego ponowne wyznaczenie.

Zgodnie z § 4 r.e.p.o. pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzenia i udokumentowania oceny ryzyka zawodowego związanego z ekspozycją pracowników na promieniowanie optyczne, wynikającego z konkretnych uwarunkowań występujących w miejscu pracy, ze szczególnym uwzględnieniem: czynników mających wpływ na skutki oddziaływania promieniowania optycznego na organizm człowieka, określonych w pkt 1.1 załącznika do r.e.p.o. dla promieniowania nielaserowego oraz w pkt 2.1 załącznika do r.e.p.o. dla promieniowania laserowego; wartości MDE, w tym również wartości MDE odrębnie dla kobiet w ciąży określone w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114, poz. 545 z późn. zm.), oraz ograniczeń przy zatrudnianiu młodocianych wynikających z przepisów rozporządzenia Rady ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047 z późn. zm.); skutków dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, w tym należących do grup szczególnego ryzyka; możliwych skutków dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, wynikających ze współwystępowania w środowisku pracy promieniowania optycznego i fotouczulających substancji chemicznych; pośrednich skutków mających wpływ na bezpieczeństwo pracowników, a szczególnie zagrożeń związanych z możliwością wywołania olśnienia, pożaru lub wybuchu; istnienia urządzeń ochronnych i innego wyposażenia zabezpieczającego przed nadmiernym poziomem ekspozycji; wiedzy medycznej w dostępnych publikacjach oraz informacji uzyskanych w wyniku profilaktycznych badań lekarskich pracowników; przypadków ekspozycji na promieniowanie optyczne emitowane przez więcej niż jedno źródło promieniowania lub ekspozycji na promieniowanie optyczne o szerokim zakresie długości fal; klasyfikacji laserów podanej w Polskiej Normie PN-EN 60825-1, a także każdej podobnej klasyfikacji źródeł promieniowania, mogących spowodować zagrożenia porównywalne z laserem klasy 3B lub 4; informacji dostarczanych przez producentów źródeł promieniowania i związanego z nimi wyposażenia, wykonywanych zgodnie z normami zharmonizowanymi i spełniających zasadnicze wymagania w rozumieniu przepisów o systemie oceny zgodności. Na podstawie wyników oceny ryzyka zawodowego pracodawca powinien określić niezbędne działania organizacyjno-techniczne zmierzające do zmniejszenia ryzyka zawodowego spowodowanego ekspozycją pracowników na promieniowanie optyczne.

Kazimierz Kościukiewicz
źródło: http://www.abc.com.pl/w_newslettery.php?action=page&k=...
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Promieniowanie optyczne

Marcin R.:
Pewnie słyszeliście o nowym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne (Dz. U. Nr 100, poz. 643)
Z definicji wynika, że generalnie promieniowanie optyczne jest wszędzie nawet w toalecie ponieważ źródłem może być nawet żarówka i świetlówka.
temat zajebiście złożony. Ale w końcu ukazały się wartosci MDE
Ciekawy jestem jak wyjaśnić sens pomiarów pracownikom, kierownikom:)) i w ogóle o czym mówią uzyskane wyniki. Czy ktoś ma akredytacje na tego typu pomiary???
[edit]- ślepota i zmiana formyRobert Polak edytował(a) ten post dnia 07.09.10 o godzinie 15:55
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Promieniowanie optyczne

Robercie taki off - zmieniasz płeć może ?
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Promieniowanie optyczne

to juz wolę liczyć trupy na budowach...
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Promieniowanie optyczne

Piotr, ale oświetlenie na budowie i kontenerach pewnie masz.
Więc i Ciebie pomiar MDE nie ominie ;))
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Promieniowanie optyczne

Kurde, jak wytłumaczyć przesunięcie forsy w budżecie z barier na wysokości - na pomiary żarówek w damskich toaletach? Przecież jak babeczka w ciąży wejdzie do toalety i zaświeci świetlówke/żarówke to skutki moga byc straszne. Włącznie z pytaniem, czy uwzględniłem ten strach w ocenie ryzyka...
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Promieniowanie optyczne

Piotr D.:
Kurde, jak wytłumaczyć przesunięcie forsy w budżecie z barier na wysokości - na pomiary żarówek w damskich toaletach?

to pikuś ale palniki, spawarki. Chciałbym zobaczyć pomiarowca na pomiarze na rusztowaniu jakiegoś filara:))
Tomasz Legwiński

Tomasz Legwiński Gł. Specjalista ds.
BHP i PPOŻ, Eurofoam
Polska Sp. z o.o.

Temat: Promieniowanie optyczne

Z tego co wynika z treści Rozporządzenia oraz informacji jakie uzyskałem z Sanepidu to nie dotyczy promieniowania emitowanego przez oświetlenie ogólne czy miejscowe na stanowiskach pracy.
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Promieniowanie optyczne

Tomasz Legwiński:
Z tego co wynika z treści Rozporządzenia oraz informacji jakie uzyskałem z Sanepidu to nie dotyczy promieniowania emitowanego przez oświetlenie ogólne czy miejscowe na stanowiskach pracy.
Ufffff....
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Promieniowanie optyczne

to dziwne, że tak powiedzieli bo definicja (art 2, punkt 6, podpunkt a) wyrażnie wskazuje na żarówki, świetlówki, lampy metakihalogenowe, rtęciowe, ksenonowe, deuterowe i inne.... palniki plazmowe i gazowe, paleniska, piece, roztopione metale oraz wszelkie obiekty rozgrzane do wysokiej temperatury

Ale nie pytajcie co to jest wysoka temperatura
Tomasz Żółtowski

Tomasz Żółtowski specjalista d/s bhp,
inspektor ochrony
ppoż

Temat: Promieniowanie optyczne

Z żaróweczkami to trzeba zachować spokój i opanowanie jak ze wszystkim bhp to przede wszystkim zdrowy rozsadek. Podejrzewam ze sami kontolujacy jeszcze nie wiedza jak sie zabrać za sprawe oswietlenia. Gorzej jak sa otwarte żródła promieniowania wtedy mamy problem.
Jak na moja siwiejącą juz głowe to zlecic pomiary - o lie ktoś ma juz nato certyfikację.
Teraz jestem na etapie zakupów okularów ochronnych i rekawic kwasoodpornych dla sprztaczek - na 3 kontrole jedna ten temat podchwyciła.Przedtem nie szło wytłumaczyc że to jest konieczne. Jeszcze gorzej wytłumaczyc sprzataczkom ze mają to nosić.Tomasz Żółtowski edytował(a) ten post dnia 10.09.10 o godzinie 23:54
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Promieniowanie optyczne

Pod koniec miesiąca spodziewam się kontroli PISu. Dostałem już formalne zawiadomienie o kontroli.
Dam Wam znać czy Pani Inspektor zapyta o źródła promieniowania optycznego.
Ale pewnie jest tak jak Tomek pisze - dużo czasu zajmuje nim PIS czy PIP dojdzie do szczegółów i sposobu postępowania.
Pomimo, że REACh funkcjonuje już od kilku lat PIS nadal ma luki wykształceniu swoich pracowników w tym kierunku. A teraz dochodzi CLP
Łukasz Wenderski

Łukasz Wenderski Kierownik Operacyjny
BHP / 3M

Temat: Promieniowanie optyczne

Marcin R.:
Pod koniec miesiąca spodziewam się kontroli PISu. Dostałem już formalne zawiadomienie o kontroli.
Dam Wam znać czy Pani Inspektor zapyta o źródła promieniowania optycznego.

Hejka,
Marcinie i co? pytali?
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Promieniowanie optyczne

Marcinie
To rozporządzenie - to nastepna bzdura naszych osłów - pardon - naszych posłów
Nie zdziwię się jak wejdzie w zycie rozporzadzenie w sprawie pomiarów puszczania baków przez pracownikow w czasie pracy - i wpływu ich natężenia na zdrowie pracownikówKrzysztof K. edytował(a) ten post dnia 19.02.11 o godzinie 12:13
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Promieniowanie optyczne

Nie. Sanepid głównie interesuje hałas, wibracja i chemia.
Na tym właśnie się Pani skupiała.

Ale może jeszcze nie mieli jakiś szkoleń wewnętrznych więc dlatego tematu nie ruszają. Następna wizyta koło września
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Promieniowanie optyczne

Czytam sobie własnie nowe rozporządzenie w sprawie badan i pomiarów czynników szkodliwych.... z 16 lutego 2011.

Ustawodawca chyba zorientował się, że nie ma w naszym kraju akredytowanych laboratoriów wykonujących pomiary MDE.
Dlatego w tym rozporządzeniu jest zapis, że jesli nie ma akredytowanego laboratorium to może pomiar wykonać instytucja rządowa (np PAN) lub laboratoria szkół wyższych albo inne firmy prywatne. Wystarczy, że wszystkie ww posiadają wdrożony system zapewniania jakości i certyfikat kompetencji.

Dobrą wiadomością jest informacja, że zgodnie z art 8 nie trzeba mierzyć źródła światła służacego do oświetlenia pomieszczeń i stanowisk pracy pod warunkiem, że zamontowane są w oprawach do tego celu przeznaczonych oraz w odpowiedniej odległości od eksponowanych części ciała.
No właśnie "odpowiednia odległość" Nie mogło być przecież tak pięknie !
Na dzień dzisiejszy nie dowiedziałem sie jaka to jest odpowiednia odległość żarówki od ciała.
Problemem stał się mikroklimat, który teraz trzeba mierzyć raz do roku. Ale to temat na oddzielny topic.

Temat: Promieniowanie optyczne

w Łodzi nikt nie robi takich pomiarów :)
Koleś z Sosnowca to wymyślił
Nasz Instytut Medycyny Pracy odesłał nas do niego
koleś zażyczył sobie 2000 zł za stanowisko
+ nocleg i wyżywienie a jak chcemy na CITO to x2

buhahahaha

jakbyście chcieli zacząć mierzyć to czujnik kosztuje prawie 60 000 zł
ciekawe kto z polityków kupi sobie domek albo samochód ...

później się dziwić, że ludzie wolą zatrudniać na czarno...Marek Spiżewski edytował(a) ten post dnia 21.07.11 o godzinie 12:43
Ireneusz Kaczmarek

Ireneusz Kaczmarek Menadżer BHP ,
Kierownik BHP PPOŻ ,
Dyrektor ds
Odszkodowań,

Temat: Promieniowanie optyczne

Marek Spiżewski:
później się dziwić, że ludzie wolą zatrudniać na czarno...

Uczelnie robią to dużo taniej. Ostatnio robiliśmy takie pomiary na kilku stanowiskach - dla rozeznania tematu. Sam pomiar - 10 min. Wiecej opisówki.

W przyszłym roku musze zabudzetowac $ na spawaczy.... w tym nie bylem na to gotów ;)

IK
Ewelina Czaja

Ewelina Czaja Quality Inspecor;
Manager of Optical
Radiation,
Specialis...

Temat: Promieniowanie optyczne

Witam,
nasza firma wykonuje pomiary promieniowania optycznego:
- promieniowanie ultrafioletowe (UV),
- promieniowanie podczerwone (IR),
- promieniowanie światła niebieskiego (w zakresie VIS)

Zapraszam na stronę internetową:

http://www.ppkrakow.pl/pp_promieniowanie_optyczne.html

Nr Akredytacji AB 286
http://www.pca.gov.pl/zakresy/AB/AB%20286.pdf

PozdrawiamEwelina C. edytował(a) ten post dnia 21.03.13 o godzinie 13:16

Temat: Promieniowanie optyczne

Witam.
Są już w Polsce laboratoria akredytowane w tym zakresie np. MY :), a co za idzie coraz częściej sanepidy wymagają takich pomiarów. Najbardziej narażone grupy zawodowe to spawacze i hutnicy. Dla zwykłego oświetlenia miejsc pracy nie wykonyje się takich pomiarów. Natomiast jeżeli chodzi o specjalistyczne źródła np. służące do suszenia, fotoutwardzania druku, lampy bakteriobójcze, promienniki ciepła to jak najbardziej.

Posiadamy akredytację m.in. na wykonywanie pomiarów nielaserowego promieniowania optycznego (w zakresie UV, VIS, IR).

http://www.laboratoriumbielaszka.pl/

Nr Akredytacji AB 340
Link dostrony PCA - zakres badań akredytowanych:
http://www.pca.gov.pl/zakresy/AB/AB%20340.pdf

Zapraszamy do współpracy firmy nie tylko z woj. śląskiego.
Pozdrawiam.
Monika Seibel - Z-ca Kierownika PZF
tel. 32 4734051

Następna dyskusja:

poziom ekspozycji na promie...




Wyślij zaproszenie do