Ireneusz Kaczmarek

Ireneusz Kaczmarek Menadżer BHP ,
Kierownik BHP PPOŻ ,
Dyrektor ds
Odszkodowań,

Temat: ORZ pytanie dla praktyków

Czesc.

Czy ktokolwiek z Was w ORZ po pomiarach czynników chemicznych stosuje to "sumowanie" narażenia z publikacji PIP ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
W przypadku narażenia na kilka substancji, znajdujących się w atmosferze stanowiska pracy, działających jednocześnie, oblicza się wartość wskaźnika Ps, która jest wartością sumy wartości uzyskanych dla po szczególnych składników w odniesieniu do ich wartości NDS:

[tu jest wzorek, który się nie przekleił]

gdzie: Ps1,2,3,… – wskaźnik na rażenia dla kolejnych substancji NDS1, 2, 3,… – wartości Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń dla kolejnych substancji, do których odnoszą się porównywane wskaźniki

W tym przypadku obliczoną wartość porównuj e się z liczbą 1 lub 0,1 i postępu je zgodnie z algorytmem szacowania ryzyka zawodowego przedstawionym wcześniej.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

czy jednak porównujecie wynik do NDS i w zależnosci od wyniku, oceniacie każdą substancje odsobno. ?

Generalnie zdajemy sobie sprawe ze 5x NDS 0,2 = 1 przy sumowaniu, czyli ryzyko duże,niedopuszczalne, konieczne zmiany etc, podczas gdy 0,2, samo, jest ryzkiem małym, bez koniecznosci interwencji.

jak wygląda Wasze ORZ w tym zakresie ?

pozdrawiam
IKAR
Anna Dynak

Anna Dynak Area (EMEA) HSE
Manager

Temat: ORZ pytanie dla praktyków

Norma PN-N-18002 na szczęście nie jest obowiązkowa. Ostatnio PIS pytał na kontroli (chyba mieli szkolenia wewnętrzne). Ponieważ poszczególne Ps są zaaokrąglone ( błąd pomiarowy, oraz podawanie wartości odniesienia do NDS, a nie w jednostkach stężenia ), to sumowanie poszczególnych Ps powoduje nawarstwienie się zaokrągleń. Przy stosowaniu tego wzoru często wychodzi ryzyko niedopuszczalne, tak jak napisałeś. A związek chemiczny związkowi nierówny ( wzór tego nie przewiduje). Tyle teoria.
W praktyce:
podaję w OR "buźki" dla każdego związku/substancji osobno- zielona dla 0-0,49 żółta dla 0,5 - 1,0 i czerwona dla >1 NDS/NDN. Podaję również piktogramy zagrożeń z kart charakterystyk (czyli skupiam się bardziej na tym, który z tych związków jest bardziej niebezpieczny). Obrazki to jest to, co pracownicy rozumieją - niepotrzebne są im wywody matematyczne udowadniające tezę. Poza tym skupiam się bardziej na wentylacji (krotności wymian powietrza) i ŚOI.

Następna dyskusja:

Kursy i szkolenia dla absol...




Wyślij zaproszenie do