konto usunięte

Temat: okulary korygujące wzrok

witam serdecznie,
mam mały problem w pracy,
problem polega na tym, że uważam że pracodawca jest obowiązany zwrócić koszt soczewek w całości a oprawek zgodnie z Art. 357 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny..

jakie jest Państwa specjalistów podejscie do tej sprawy, oraz proszę o podanie podstawy prawnej zajętego przez Pańśtwa stanowiska.
(proszę nie poruszać sprawy związanej z czasem pracy kiedy dofinansowanie się należy, interesuje mnie tylko wysokość zwróconej kwoty oraz podstawa prawna:) )
pozdrawiam, Grzegorz.
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: okulary korygujące wzrok

''Okulary korygujące wzrok
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi okulary korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973, dalej rozporządzenie) pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi okulary korygujące wzrok.
Powyższy obowiązek obwarowany jest jednak pewnymi warunkami. W § 2 rozporządzenia ustawodawca wprowadził wyłącznie na potrzeby tego aktu prawnego definicję pracodawcy. Okulary korygujące wzrok przysługują zatem pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę (w tym praktykantowi i stażyście), który użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego czasu pracy. Według J. Majcher-Borkowskiej 'połowa dobowego wymiaru czasu pracy' to połowa czasu pracy zatrudnionego w danym zakładzie na cały etat ('Okulary na koszt firmy' - Rzeczpospolita 14.06.1999r.).
Z kolei § 2 pkt 1 rozporządzenia definiuje pojęcie monitora ekranowego, którym jest urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfametrycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskania obrazu. Przy czym rozporządzenia nie stosuje się m.in. do kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów oraz maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym.
§ 8 rozporządzenia określa drugi warunek stanowiący element konieczny powstania obowiązku w postaci zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok. Mianowicie okulary winny być zalecone przez lekarza a wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej muszą wskazywać na potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora. Nie mogą być to zatem jakiekolwiek okulary, a tylko takie, których konieczność używania została stwierdzona i zalecona w trakcie badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.
W przypadku spełnienia powyższych warunków pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia okularów korygujących wzrok. Wypełnienie obowiązku wiąże się ze zwrotem kosztów zakupu okularów przez pracodawcę. Rozporządzenie nie określa jednak kwoty do jakiej pracodawca powinien ponieść wspomniane koszty. Według Marka Harza (Prawo Przedsiębiorcy Nr 51/01 z dnia 19.12.2001) problem ów należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Odmiennie zwrot kosztów szkieł i odmiennie oprawek. Wartość tych ostatnich warunkowana jest częstokroć 'modą' oraz upodobaniami pracownika, wykonane z różnych materiałów o odmiennych wzorach i jakości. Należy więc przyjąć, iż w zakresie dotyczącym szkieł, w jakie zostaną wyposażone okulary, decyzja należy tylko i wyłącznie do lekarza dającego zlecenie, gdyż cytowane rozporządzenie posługuje się zwrotem zgodnie z zaleceniem lekarza. Podobnie zwrot kosztów wykonania okularów obciąża w pełni pracodawcę.
Zwrot kosztów zakupu oprawek kształtuje się jenak zgoła odmiennie. Zastosowanie ma tu art. 357 Kodeksu cywilnego, którego stosowanie w sprawach nie unormowanych w przepisach prawa pracy nakazuje art. 300 KP. Jeżeli zatem dłużnik jest zobowiązany do świadczenia rzeczy oznaczonej tylko co do gatunku, a jakość rzeczy nie jest oznaczona przez właściwe przepisy lub przez czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, dłużnik powinien świadczyć rzecz średniej jakości. Dlatego w konkretnym przypadku należy porównać minimalne i maksymalne ceny oprawek w danym okresie, co pozwoli na uzyskanie średniego poziomu cen - co w zasadzie odpowiada średniej jakości - do których będzie istniał obowiązek pracodawcy pokrycia kosztów zakupu tego elementu okularów.''
pozdrawiam ciepło
Grażka

konto usunięte

Temat: okulary korygujące wzrok

dziekuje bardzo za Pani dłuuuuga odpowiedz jednakże ja doskonale znam te rozporządzenie i tak jak prosiłem aby nie rozpisywać się na ten temat ani go cytowac:)

też mi nic nie daje to jak kto interpretuje te przepisy bo każdego specjalisty interpretacja jest zgoła inna....

tak jak napisałem w art 357 k.c ....

chodzi mi tylko i wyłącznie o to czy ktos dysponuje moze jakims chociaż wyrokiem sądu w tej sprawie bo przepisu konkretnego warunkującego wysokość zwracanej kwoty to chyba nie ma:(

pozdraiwm i czekam na innne propozycje:)Grzegorz Chodakowski edytował(a) ten post dnia 14.01.08 o godzinie 20:55
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: okulary korygujące wzrok

Oczywiste jest to, że rozporządzenie nie określa kwoty, ponieważ w tej kwestii decyzje podejmuje pracodawca.Jaka jest kwota w danym zakładzie zależy od wielu czynników; kondycja finansowa firmy, podejście do spraw bhp itp.Dotyczy to nie tylko okularów ale także; ekwiwalentu za parnie,obuwie.W jednej z obsługującym przez moje biuro firm, zwracają za okulary 50zł a ekwiwalent za pranie 5zl, co jest śmieszne, ale żaden Inspektor Pracy tego nie zakwestionował,bo wysokość kwoty jest dobrą wola pracodawcy.
Dlatego myślę, że nie znajdzie się żaden wyrok SN w tej sprawie.
pozdrawiam
Grażka
Łukasz D.

Łukasz D. BHP, Ochrona
Środowiska, Systemy
Zarządzania

Temat: okulary korygujące wzrok

Dokładnie, zgadzam się z przedmówczynią. Zazwyczaj jednak zakłady określają, jakąś wartość przykładowo 200 zł (na zakup szkieł korekcyjnych) by uniknąć roszczeń pracowników wykraczających poza zdrowy rozsądek.Najgorszym rozwiązaniem z możliwych jest pozostawienie tej kwestii nierozstrzygniętej, a i z takimi rozwiązaniami się spotkałem. Pozdrawiam Łukasz.

konto usunięte

Temat: okulary korygujące wzrok

obawiam się, ze nie mogę się z Państwem zgodzić.

nie wyobrażam sobie ze w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę pracownik który wykonuje roboty drogowe nie jest wyposażany w odpowiednie obuwie, kombinezon, rękawiczki czy okulary ochronne np pod czas spawania....
czy spotkaliscie się Państwo z sytuacją gdzie pracownik pokrywa część tych kosztów związanych z odziezą ochronna? ...bo pracodawca jest w zlej kondycji finansowej...?

okulaty korygujące wzrok nie są tu niczym innym jak taką samą ochroną w prawdzie nie zapobiegają one przed uszkodzeniem oka poprzez np iskry spawalnicze, ale zapobiegają innnym nabytym problemom oczu...

tak jak Pani Grażyna napisała "§ 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973, dalej rozporządzenie) pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi okulary korygujące wzrok."

tak jak mówi Art. 300.K.P W sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

a Art. 357.k.c który nie wątpliwie ma tu zastosowanie mówi: "Jeżeli dłużnik jest zobowiązany do świadczenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a jakość rzeczy nie jest oznaczona przez właściwe przepisy lub przez czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, dłużnik powinien świadczyć rzeczy średniej jakości."

moim zdaniem nie ulega wątpliwości fakt że rozporządzenie wskazuje nam, iż "pracodawca jest obowiązany zapewnić!..." a zatem musi być to kwota realnie umożliwiająca opłacić okulary...czyż nie?

cięzko tu mówić o kwocie 50zl ze może ona pokryć koszt okularów...
weźmy np pracownika który ma astygmatyzm(szkła cylindryczne) ..koszt takich szkieł to jest 280zl (SAMYCH SZKIEŁ) a gdzie do tego koszt oprawek, koszt robocizny...

uważam że jeżeli chodzi o szkła i robociznę powinny być to kwoty wpełni zwracane, natomiast oprawki - realnie wyliczona średnia (nie mówię tu oczywiście o złotych czy wysadzanych brylantami oprawkach) biorąc pod uwagę, że oprawki można kupic już od 50zl a górną granicę realną 1 000zl to srędniej jakość oprawki powinny miescic się gdize w granicach 500zl...+koszt szkieł i robocizny to w najdrożym wypadku byłby to koszt ok 800zl...
?Grzegorz Chodakowski edytował(a) ten post dnia 15.01.08 o godzinie 16:52
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: okulary korygujące wzrok

pracownik jeśli sie z czymś nie zgadza ma zawsze prawo napisać o tym do dyrektora a dyrektor powinien pracownikowi dać odpowiedzieć. Jeśli odpowiedź nas nie satysfakcjonuje - zostaje sąd pracy.
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: okulary korygujące wzrok

ja rozumiem ze tak można zrobić...ale to już jest swego rodzaju przepychanie...które róznie moze się skończyć...
chodzi mi tylko o to ze specjalisci któzy współtworzą tego rodzaju zapisy w regulaminach pracy powienni byc swiadomi istnienia różnych przepisów i potrafić je interpretować..
pozdrawiam
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: okulary korygujące wzrok

tak jak powiedziałeś- współtworzymy, ale ostatnie zdanie należy do pracodawcy, on odpowiada za stan bhp.Wielu próbuje od najniższych kosztów i podwyższa je w razie jak zakwestionuje to kontrola albo zaskarży pracownik.
Pracownik służby bhp pracuje na etacie, więc jego rola ogranicza sie do doradztwa, przekazania informacji, ale on podejmuje decyzje a nie my.Możemy sie z tym także nie zgadzać, ale nic ponadto....względnie zmienić prace..Miałam s swojej praktyce sytuacje gdzie wstrzymałam prace a mimo to pracodawca polecił pracownikom dalej pracować a mnie powiedział...zrobiłaś swoje resztę biorę na siebie
Łukasz D.

Łukasz D. BHP, Ochrona
Środowiska, Systemy
Zarządzania

Temat: okulary korygujące wzrok

Niestety niektórzy przepychanie się mają we krwi. Wolą smykać się po sądach z pracownikiem dla zasady. Nie potrafią liczyć, albo są zbyt leniwi by przeliczyć, czy bardziej opłaca się ryzykować, czy po prostu podejść do swoich obowiązków jak należy. Najgorszym problemem i grzechem pracodawców, o których wspomniała moja przedmówczyni jest niestety usilne patrzenie na każdą sprawę przez swój wyłączny pryzmat i interes, oraz niestety brak wyobraźni...

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: okulary korygujące wzrok

:(((((( niestety nie wszyscy bhp-owcy mają tak otwarty umysł jak Wy;)

a mam jeszcze jedno pytanie...
jeżeli już uda sie wycisnąć tą forsę;) na te bryle:D to powiedzcie mi czy te okulary są własnością pracodawcy? innymi słowy czy kończąc prace o 15 pracownik jest obowiązany zchować je do szuflady?
...nigdzie nie znalazlem na to zadnego przepisu...:(Grzegorz Chodakowski edytował(a) ten post dnia 16.01.08 o godzinie 21:38
Łukasz D.

Łukasz D. BHP, Ochrona
Środowiska, Systemy
Zarządzania

Temat: okulary korygujące wzrok

Tutaj są dwie ciekawe dyskusje w tym temacie.

http://www.atest.com.pl/article.php?id=lr0409_1

http://www.atest.com.pl/article.php?id=lr0412_1&nrwpisu=5

Co do mojego zdania: Jak pracodawca pokrywa 100% to okulary stanowią jego własność i może nakazać zostawianie ich w pracy. Jak pokrywa pewną część to są po części własnością pracownika. Ale to podejście zdroworozsądkowe. Przepisu na to nie znam.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: okulary korygujące wzrok

wszystko jest jasne... problem polega na tym ze kwota powinna stanowić realną możliwość zakupienia okularów!!!!
więc zgodnie z logiką - koszty przykładowego astygmatyka:
- szkła, na które została wypisana recepta....280zł
- robocizny........................................................30zł
- średniej klasy oprawek.................................450zł
--------------------------------------------
RAZEM 760,00

jaka jest realna kwota umożliwiającą zakup okularów????

pozostawiam ten wątek cytując zdanie z wskazanego przez Pana Łukasza artykułu
„(…)pracodawca jest obowiązany okulary zapewnić. Niezrealizowanie tego obowiązku jest naruszeniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, co stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika przewidziane przepisami art. 283 par. 1 kodeksu pracy(...)”

choć nie udało mi się ustalić konkretnych zapisów z literatury prawa, serdecznie dziekuje za wypowiedzi.
pozdrawiam.Grzegorz Chodakowski edytował(a) ten post dnia 17.01.08 o godzinie 18:00
Jolanta D.

Jolanta D.
____________________
____________________
______________

Temat: okulary korygujące wzrok

Grzegorz, jak dla mnie to ta średnia wyszła trochę wysoka... :)
nie zapominajmy, że nadal niektórzy mają tyle wynagrodzenia co Ty chcesz przeznaczyć na zakup okularów.
Ja też mam astygmatyzm i wydałam za okulary 280 + 150 (całkiem fajne oprawki też można za tę cenę kupić - może trzeba się przy tym trochę nachodzić).
Marcin C.

Marcin C. Specjalista ds. bhp
i ppoż

Temat: okulary korygujące wzrok

Witam Państwa, polecam waszej uwadze obszerny artykuł autorstwa Wiktora Leszczyńskiego w najnowszym numerze "Przyjaciela przy pracy".
Co do praktyk pracodawców w kwestii refundancji zakupu okularów, to najczęściej spotykam się z rozwiązaniem w postaci wydania wewnętrznego zarządzenia ustalającego konkretną kwotę zwrotu wraz z podaniem warunków jej uzyskania. Nie ma tam wyliczenia typu: za szkła tyle...., za oprawki tyle.... itp. Jedna kwota i koniec. Natomiast moim zdaniem najważniejszym elementem korekcji są szkła, więc pracodawca powinien zwrócić 100% kosztów ich zakupu. Co do oprawek to powinna być to kwota ustalona na podstawie średniej ceny oprawek na rynku. Wiadomo, że jedna osoba wybierze sobie tańsze oprawki a inna np. Armaniego (z takim przypadkiem już miałem do czynienia:)) - kwestia indywidualnego wyboru.

konto usunięte

Temat: okulary korygujące wzrok

Jolanta D.:
Grzegorz, jak dla mnie to ta średnia wyszła trochę wysoka... :)
nie zapominajmy, że nadal niektórzy mają tyle wynagrodzenia co Ty chcesz przeznaczyć na zakup okularów.
Ja też mam astygmatyzm i wydałam za okulary 280 + 150 (całkiem fajne oprawki też można za tę cenę kupić - może trzeba się przy tym trochę nachodzić).
noo nie zupełnie... najniższa krajowa choć nie duża to przecież 1126,00
..pozatym bądźmy obiektywni... ma Pani rację można kupić i za 30zl ładne oprawki..problem polega na tym, iż niestety w standardowych rozmiarach...
firmy które produkują pełną rozmiarówkę oprawek - każą sobie za nie słono płacić...a zatem jeżeli ktoś potrzebuje "długi zausznik" to musi się liczyć z tym, że mniej jak 299zł nie zapłaci...
bądźmy obiektywni proszę państwa, bo przecież każdy chce wyglądać "normalnie" w okularach prawda???
pozdrawiamGrzegorz Chodakowski edytował(a) ten post dnia 26.01.08 o godzinie 17:27
Jolanta D.

Jolanta D.
____________________
____________________
______________

Temat: okulary korygujące wzrok

znaczy się... sugerujesz, że nie wyglądam normalnie? ;P

/co do średniej krajowej - 1126 to chyba kwota brutto?/

będzie mi miło jeśli nie będziesz pisał do mnie Pani - nie czuję się jeszcze tak staro, a męża też jeszcze nie mam :)
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: okulary korygujące wzrok

Witam serdecznie
Szanowny Panie Grzegorzu. Widzę, ze szuka Pan dziury w całym - w
sprawie zwrotu kosztów za okulary korekcyjne.Sprawa ma sie tak: Rozporządzenie (praca przy monitorach ekranowych...) nakazuje pracodawcy jedynie zapewnik okulary korekcyjne lecz nie okresla kwoty zwrotu za nie - i dobrze!!!. W innych przypadkach za okulary pracownik płaci z własnej kieszeni.W zwiazku z tym : pracodawca moze nawet zwrócic Panu za okulary (do monitora..) kwotę np. 10 zł, o ile znajdzie u optyka tak tanie soczewki z oprawkami,które spełniaja określone wymogi. To że Pan wydał nawet 1000 zł na okulary - to pracodawcy nie interesuje - słusznie!! Musi Pan zrozumieć też pracodawcę - gdyz rozrzutność pracowników w tym zakresie nie zna granic. I nic do tej całej sprawy nie ma minimalne czy przecietne wynagrodzenie ... Prosze nie mylić dwóch odrebnych od siebie spraw. Fundowane przez pracodawcę okulary są jego własnością (nawet tylko w cześci przez niego finansowane)
W "Przyjacielu przy Pracy" nr 1 lub 2 z 2008 roku jest obszerny
artykól na temat okularów ... PolecamKrzysztof K. edytował(a) ten post dnia 11.03.08 o godzinie 21:01

konto usunięte

Temat: okulary korygujące wzrok

Panie Krzysztofie,
chyba niezbyt dokładnie wczytał się Pan w to co pisali przedmówcy..
nikt nie miesza tu żadnego wynagrodzenia..
pozatym o jakich sprawach Pan mówi - żeby nie mieszać? bo chyba nie bardzo rozumiem...
Pańska teoria odnośnie kwot jest bardzo naciągana chyba nie bardzo się Pan również orientuje ile kosztują soczewki...
my tutaj omawiamy całkiem realne kwoty nic tutaj nie jest wygórowane..
Jeżeli ma Pan jakiś ciekawy artykuł w przedmiotowej sprawie to chętnie przeczytam tylko proszę coś zacytować, kryptonim "przyjacielu przy pracy" nic nam nie mówi...
Marcin C.

Marcin C. Specjalista ds. bhp
i ppoż

Temat: okulary korygujące wzrok

Jeżeli ma Pan jakiś ciekawy artykuł w przedmiotowej sprawie to chętnie przeczytam tylko proszę coś zacytować, kryptonim "przyjacielu przy pracy" nic nam nie mówi...

Panie Grzegorzu, muszę obronić kolegę po fachu.... jak widzę nie jest Pan pracownikiem służby BHP, więc ten w/w kryptonim może się Panu wydawać obcy... Ale nie dla osób z branży (inne tytuły: Atest, Bezpieczeństwo pracy)
Co do artykułu to zgadza się jest obszerny i moim zdaniem bardzo dobry - ręczy za to choćby pozycja autora w dziedzinie bhp.

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

okulary korygujące




Wyślij zaproszenie do