konto usunięte

Temat: Przywłaszczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości

Witam serdecznie.

Pozwalam sobie zadać pytanie tu, bo nie mogłem nigdzie znaleźć podobnego tematu.

Dziękuje z góry za czas poświęcony na lekturę oraz ewentualną pomoc.

Sytuacja jest mi bliska i chciałbym ją jakoś rozwikłać.
Mianowicie, w 2005 roku nabyte zostało prawo własności nieruchomości spółdzielczej, w 2006 nieruchomość ta została sprzedana. Środki ze sprzedaży zostały przekazane za zakup drugiej nieruchomości lecz nie w pełnej wysokości. Pozostała wartość przeznaczona została na remont nowo nabytej nieruchomości. Nie było by w tym nic dziwnego i spornego gdyby nie fakt, że pierwsza nieruchomość stała na ojca a nowa zapisana została na syna i jego małżonkę. W umowie przedwstępnej podpisanej przy notariuszu byli obecni zbywca oraz: ojciec z małżonką oraz syn z małżonką. Do umowy tej został wpłacony zadatek oraz zawarto iż, część wartości zostanie uiszczona gotówką a pozostała część należności będzie pochodzić z kredytu hipotecznego zabezpieczonego tą księgą. Gotówka pochodziła ze sprzedaży pierwszej nieruchomości.
W tym momencie też nie ma nic dziwnego, gdyby nie to, że do umowy kupna stawili się tylko zbywca oraz syn z żoną. W umowie tej zamieszczono oświadczenie, iż środki pieniężne które praktycznie pochodziły ze sprzedaży są majątkiem własnym syna i jego żony. Jego ojciec z żoną nieświadomie zostali wykluczeni z umowy.
Urząd skarbowy dopatrzył się, że środki ze sprzedaży pierwszej nieruchomości nie zostały wydatkowane zgodnie z celem ustawowym dzięki czemu nie zostałyby objęte podatkiem dochodowym i nałożył karę czyli 10% podatku od wzbogacenia oraz odsetki.
Z urzędem skarbowym sprawa jest jasna, ponieważ nie było pokrycia w dokumentach na pieniądze uzyskane ze sprzedaży.

Moje pytanie dotyczy aktu notarialnego i wykorzystania środków ze sprzedaży.
Czy nie powinno być jakiegoś aktu darowizny bądź innego dokumentu poświadczającego wykorzystanie środków? I czy różnica pomiędzy umową przedwstępną w której jest 5 osób (przypomne ojciec z żoną i syn z żoną oraz zbywca) może być przekształcona w umowę kupna do której stawiły się tylko 3 osoby? Co w takim razie z roszczeniami rodziców do "swoich" pieniędzy?
Czy można zmienić akt notarialny po latach aby było w nim czterech a dwóch współwłaścicieli? Chodzi głównie o gwarancje "dożywotki" chociażby, ponieważ nie ma jej w księdze wieczystej.
Do kogo ewentualnie się zwrócić z roszczeniami?

Pozdrawiam.Dawid Lewandowski edytował(a) ten post dnia 04.01.12 o godzinie 09:39
Tomasz S.

Tomasz S. Prawnik, aplikant
adwokacki

Temat: Przywłaszczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości

I. Umowa darowizny / zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego / jest ważna gdy świadczenie zostało spełnione, jedynie w przypadku przeniesienia praw do nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego, tak więc w przypadku środków pieniężnych może być zawarta ustnie.

II. Umowa przedwstępna nie przekształca się w umowę sprzedaży, jest jedynie zobowiązaniem do zawarcia takiej umowy w przyszłości, roszczenia związane z nie wykonaniem umowy przedwstępnej przedawniają się po upływie roku od terminu który był przewidziany na zawarcie umowy.

III. Rodzicom przysługuje roszczenie względem dzieci z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, jeżeli uznamy że przekazane środki pieniężne nie były darowizną lecz miały zostać przeznaczone na zakup wspólnej nieruchomości. Rodzice mogą również domagać się zwrotu kosztów poniesionych w skutek nałożenia kary przez US.

konto usunięte

Temat: Przywłaszczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości

Dziękuje serdecznie za odpowiedź.

Przynajmniej wiem o co można walczyć.

Pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do