Temat: fundusz alimentacyjny-przedawnienie
jeżeli mowa jest o wierzytelnościach funduszu alimentacyjnego, który wszedł w stan likwidacji to można spróbować wykorzystać art. 68 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.
Art. 68. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z sytuacją zdrowotną lub rodzinną osoby, przeciwko której jest prowadzona egzekucja alimentów, lub osoby zobowiązanej do zwrotu bezpodstawnie pobranych świadczeń z funduszu, likwidator może umorzyć, rozłożyć na raty lub odroczyć termin płatności należności likwidowanego funduszu z tytułu wypłaconych lub bezpodstawnie pobranych świadczeń z funduszu.
2. Likwidator, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych, może umorzyć należności likwidowanego funduszu z tytułu wypłaconych lub bezpodstawnie pobranych świadczeń z funduszu.
3. Od decyzji likwidatora, w sprawach określonych w ust. 1, przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych.
4. Odwołanie, o którym mowa w ust. 3, wnosi się na piśmie do jednostki organizacyjnej Zakładu wskazanej w decyzji. Jeżeli odwołanie nie zostało uwzględnione podlega przekazaniu niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia, do sądu wraz z uzasadnieniem.
Po śmierci dłużnika zastosowanie ma ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
Dług alimentacyjny wobec Funduszu alimentacyjnego po śmierci dłużnika
20 mar
Twitter 0 Facebook 0
Zgodnie z intencją niniejszy blog miał być współtworzony przez jego czytelników (za co zaangażowanym dziękuję ;) ).
Dzisiaj szybki wpis w odpowiedzi na szybkie pytanie jednego z czytelników, które brzmi: Co dzieje się z niezaspokojonym długiem wobec funduszu alimentacyjnego po śmierci dłużnika alimentacyjnego?
Sytuacja jakich nietrudno szukać, ojciec nie płaci alimentów, dziecku wypłacane są świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Fundusz nie wyegzekwował całości lub części należności od ojca – czyli dłużnika alimentacyjnego, a ten ostatni umiera. Co dzieje się z tym długiem?
Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego wygasają z mocy prawa:
1. należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy;
2. należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej;
3. należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym;