Aneta R.

Aneta R. Trener i audytor
RODO, prawa pracy i
rachunkowości,
IOD...

Temat: Dziwny kontrahent - czym go zagiąć, jakim paragrafem?

w 2007 roku firma podpisała umowę z Kontrahentem (prezesem hotelu) na wykonanie usługi, w 2 etapach- terminach realizacji:

I etap- 6 pietro- do 10 listopada 2007,
II etap- 7 piętro- <<po pisemnym zawiadomieniu prze Zleceniodawcę (kontrahenat).>>

Zleceniodawca zapłacił zaliczkę, zgodnie z umową.

Natomiast od pół roku nie chce przyjąć i podpisac protokołu odbioru i faktury, a tym samym zaplacic pozostałej kwoty zobowiązania ( ponad 60 tysięcy zł), poniewaz stale powołuje sie na ten przepis wyżej, że nie było zawiadomienia z jego strony, albo ze sa w hotelu goście i nie ma mozliwości wejścia do pokojów..itd...


Poradźcie proszę, co mówi na ten temat Kodeks Cywilny?

Dopowiem, że nie ma w umiwe podanego żadnego terminu - daty zakończenia umowy itd.
Nie ma podanych żadnych sankcji prawnych z żadnej ze stron, tylko powolanie na przepisy KC.


Musze pilnie napisać wezwanie do odbioru, i wezwanie do przyjęcia i zaplacenia faktury. Z informacji wiem, że facet jest prawnikiem, i będzie mi trudno go "zagiąć".....

Help,,,,

Temat: Dziwny kontrahent - czym go zagiąć, jakim paragrafem?

Pierwsze, luźne refleksje...

Z przepisów ogólnych k.c.:

Art. 455. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Art. 491. § 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
§ 2. Jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty nie spełnionego świadczenia. Strona ta może odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.

Art. 493. § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność strona zobowiązana, druga strona może, według swego wyboru, albo żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania, albo od umowy odstąpić.

Z pewnością umowa, którą zawarłaś, jest umową wzajemną, dlatego można zastosować te przepisy. Pisemne zawiadomienie firmy o możliwości rozpoczęcia robót nie jest w takim wypadku wyłącznie prawem zleceniodawcy, ale obowiązkiem.

Czyli wezwać prezesa na piśmie do określenia terminu rozpoczęcia drugiego etapu pod rygorem popadnięcia w zwłokę i dochodzenia naprawienia szkody z tego wynikłej.

Z regulacji umowy o dzieło:
Art. 640. Jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy.

Z regulacji umowy o roboty budowlane:
Art. 654. W braku odmiennego postanowienia umowy inwestor obowiązany jest na żądanie wykonawcy przyjmować wykonane roboty częściowo, w miarę ich ukończenia, za zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia.

Tutaj większego komentarza chyba nie potrzeba, pytanie tylko, jak jest skonstruowana umowa z p. prezesem (nie wiadomo, czy przepisy te można stosować).

Pozdrawiam
Aneta R.

Aneta R. Trener i audytor
RODO, prawa pracy i
rachunkowości,
IOD...

Temat: Dziwny kontrahent - czym go zagiąć, jakim paragrafem?

Własnie te zapisy zacytowane przeze mnie wyżej znajdują się w umowie...
poza tym nie ma nic innego, dotyczącego terminow czy wzajemnych rozliczen.

dzieki za podanie w/w przepisow KC..., faktycznie masz rację, że to umowa wzajemna i są paragrafy" na kontrahenta..

Pozdrawiam- Aneta



Wyślij zaproszenie do