Temat: dziedziczenie długów
Elżbieta Ś.:
Zadam pytanie tylko z ciekawości, bo o prawie nie mam zielonego pojęcia.
Może przytoczę sytuację z życia wziętą: córka dziedziczy po ojcu długi. Odrzuca spadek. Ale ona ma też swoje dzieci. W ten sposób jej dzieci zostają obciążone długiem. Dzieci dorastają w nieświadomości.
Po pierwsze, jeśli spadek nie został w imieniu dzieci odrzucony, to przyjęły one spadek z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 par. 2 kodeksu cywilnego). W takiej sytuacji dzieci odpowiadają tylko do wysokości stanu czynnego spadku (do wysokości aktywów spadkowych) i nic ponadto.
W momencie osiągnięcia pełnoletności przychodzi wierzyciel i żąda spłaty długów: tak de facto od wnuczek dłużnika. Co wtedy mają zrobić te dzieci?
Przede wszystkim dzieci mają sprawdzić, czy roszczenie nie jest przedawnione. Nie napisałaś z jakiego tytułu wynika to roszczenie i ile lat temu powstało, więc Ci nie mogę odpowiedzieć, czy to roszczenie jest przedawnione, czy nie. Istotne znaczenie ma też sam charakter tego roszczenia, bo nie wszystkie długi są dziedziczone.
Po drugie, trzeba ustalić treść samego postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku. Okoliczność, że matka spadek odrzuciła, nie znaczy, że sprawa została umorzona - przeciwnie Sąd musiał ustalić, kto ten spadek ostatecznie przyjął i w jaki sposób (wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza). Jeśli spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza (a jak wskazałem powyżej tak powinno być), to trzeba ustalić treść inwentarza spadkowego, który na zlecenie Sądu został sporządzony przez Komornika. Z treści tego spisu będzie wynikała bowiem górna granica ich odpowiedzialności, na wypadek, gdyby nie można było skorzystać z zarzutu przedawnienia.