Adam Piotrowski

Adam Piotrowski Student, WSB

Temat: Spółka z o.o. - odpowiedzialność

Witam serdecznie

Zanim skorzystam z usług prawnika chciałby aby nakreślono mi możliwe rozwiązania dla sytuacji zawartej poniżej.

Mam następującą sytuację. W spółce z o.o. jest 3 wspólników będących jednocześnie członkami zarządu. Jeden z nich postanowił złożyć rezygnację z członka zarządu i pozbyć się udziałów.
Spółka w chwili obecnej ma dług sięgający 100 jednostek. W myśl przepisów prawa wszyscy wspólnicy jak również członkowie zarządu (po bezskutecznej egzekucji z majątku spółki odpowiadają solidarnie).

Wariant 1.
Pozostałych 2 członków zamierza kontynuować działalność. Czy po spłacie długu przez spółkę wspólnicy bądź spółka mogą egzekwować od byłego wspólnika kwotę stanowiącą 1/3 powstałego długu w czasie sprawowania funkcji przez 3 ciego wspólnika?

Wariant 2
Czy jeżeli dług spółki zmniejszy się np. do 50 jednostek odpowiedzialność na członkach zarządu jest dalej solidarna? (2 członkowie zarządu pracują na rzecz spółki czyli na jej długi, w tym czasie były wspólnik pracuje wyłącznie na swoje konto - czy taki argument może być brany pod uwagę przez sąd?)

Wariant 3
Dwaj członkowie zarządu zaciągają kredyt w celu spłaty 66% zobowiązań. Czy za pozostałe 33% w takiej sytuacji będą odpowiadać "solidarnie" z 3 wspólnikiem(po bezskutecznej egzekucji z majątku spółki, wspólników)???

Czy istnieje możliwość niesymetrycznego podziału długu (wbrew umowie spółki i ksh), kiedy zostanie wykazane iż 3 wspólnik swoimi działaniami w zdecydowanej większości doprowadził spółkę do sytuacji, w której się znalazła? może to być niestaranność, nie wykonywanie powierzonych przez zarząd zadań, zamierzone błędy, celowe działanie na szkodę spółki itp.

Dziękuję za odpowiedzi, sugestie

konto usunięte

Temat: Spółka z o.o. - odpowiedzialność

Kodeks Handlowy
Art. 299. § 1. (3) Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.
§ 2. Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, o której mowa w § 1, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.
§ 3. Przepisy § 1 i § 2 nie naruszają przepisów ustanawiających dalej idącą odpowiedzialność członków zarządu.

Członkowie zarządu spółki mogą ponosić odpowiedzialność na podstawie art. 299 k.s.h. od chwili ich powołania do zarządu (zob. K. Osajda, Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki na tle najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Glosa 2005, nr 4). Odpowiedzialność ta dotyczy członków zarządu powołanych zgodnie z wymogami kodeksu spółek handlowych i ewentualnie umowy spółki. Ze względu na deklaratoryjny charakter wpisu członka zarządu do rejestru o ponoszeniu odpowiedzialności nie decyduje to, czy dana osoba figuruje czy figurowała jako członek zarządu w rejestrze przedsiębiorców (K. Kopaczyńska-Pieczniak, Spółka..., op. cit., rozdział 4.6.3.3, s. 6; zob. także K. Osajda, Odpowiedzialność…, op. cit., s. 109-117). Dla uzyskania statusu członka zarządu w kontekście omawianej regulacji istotny jest jedynie akt powołania w skład organu, a nie odzwierciedlenie tego w rejestrze. Konsekwentnie osoba, która została odwołana z funkcji członka zarządu spółki z o.o., nie ma już od tej chwili wpływu na prowadzenie spraw spółki i nie może jej reprezentować, co musi zasadniczo (por. jednak zawarte niżej uwagi dotyczące czasowego zakresu zobowiązań spółki, za które członkom zarządu może zostać przypisana odpowiedzialność) wyłączać odpowiedzialność tej osoby za zobowiązania spółki powstałe po jej odwołaniu (tak również SA w Warszawie w wyroku z 14 sierpnia 2012 r., I ACa 372/12, LEX nr 1220678 oraz w wyroku z dnia 2 października 2013 r., I ACa 52/13, LEX nr 1383551).

Na tle regulacji zawartej w art. 299 k.s.h. w orzecznictwie dominuje pogląd, zgodnie z którym odpowiedzialność związaną z bezskutecznością egzekucji określonego zobowiązania z majątku spółki ponoszą osoby będące członkami jej zarządu w czasie istnienia tego zobowiązania (tak SN m.in. w: wyroku z dnia 17 czerwca 2011 r., II CSK 571/10, LEX nr 847124, wyroku z dnia 11 lutego 2010 r., I CSK 269/09, LEX nr 583723 z krytyczną glosą J. Kołacza, Pr.Sp. 2011, nr 5, s. 45 i n.; wyroku z dnia 9 lutego 2011 r., V CSK 188/10, LEX nr 1102881, wyroku z dnia 25 listopada 2010 r., III CNP 3/10, LEX nr 970077, uchwale z dnia 28 lutego 2008 r., III CZP 143/07, OSNC 2009, nr 3, poz. 38; SA w Łodzi w wyroku z dnia 24 października 2013 r., I ACa 354/13, LEX nr 1388851). Za bardziej uzasadnione należy jednak uznać stanowisko, zgodnie z którym członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki istniejące w czasie pełnienia przez niego funkcji, o ile w tym czasie wystąpiły przesłanki upadłości, a nie zgłoszono wniosku o jej ogłoszenie (tak również A. Kappes, Odpowiedzialność…, s. 74 i n.; podobnie M. Rodzynkiewicz, Kodeks..., op. cit., Warszawa 2007, s. 519; K. Osajda, Odpowiedzialność członków zarządu spółek z o.o. za ich zobowiązania w orzecznictwie Sądu Najwyższego z 2011 r., Glosa 2012, nr 3, s. 10; SN w wyroku z dnia 8 grudnia 2010 r., V CSK 172/10, LEX nr 677904, SN w wyroku z dnia 15 czerwca 2011 r., V CSK 347/10, LEX nr 1027201 oraz SA w Łodzi w wyroku z dnia 28 grudnia 2012 r., I ACa 1215/11, LEX nr 1267342; zob. również S. Szejna, Odpowiedzialność…, s. 42). To z kolei oznacza, że nie zawsze utrata statusu członka zarządu wyłączać będzie odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe po wygaśnięciu mandatu danej osoby. Zgodnie bowiem z tym poglądem członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki istniejące w czasie, w którym pełnił funkcję w zarządzie, o ile w tym czasie wystąpiły przesłanki upadłości, a członek zarządu nie zgłosił wniosku we właściwym czasie, a także za te późniejsze zobowiązania spółki, które powstały wobec braku tego zgłoszenia (podobnie A. Kappes, Odpowiedzialność…, s. 74 oraz SN w wyroku z 4 lipca 2013 r., I CSK 646/12, LEX nr 1365595, zgodnie z którym co do zasady odpowiadają na podstawie art. 299 k.s.h. członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy zajmowali to stanowisko w czasie od wymagalności zobowiązania, aż do chwili wystąpienia wierzyciela z powództwem, oraz za zobowiązania, które powstały w okresie sprawowania przez nich tej funkcji, a w tym powstałe także dopiero po spełnieniu się przesłanek do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości).

Tak więc samo istnienie zobowiązań w okresie członkostwa w zarządzie nie implikuje późniejszej odpowiedzialności byłego członka zarządu, bowiem należy mieć na uwadze to, że aby odpowiadał musi po pierwsze istnieć zobowiązanie po drugie zaś musi wystąpic stan uprawniający do złożenia wniosku o upadłość.
Adam Piotrowski

Adam Piotrowski Student, WSB

Temat: Spółka z o.o. - odpowiedzialność

Dziękuję za udzielone odpowiedzi.
Odnosząc się do treści
- zobowiązanie istnieje i istniało w okresie pełnienia przez członka zarządu funkcji
- stan uprawniający do złożenia wniosku o upadłość również wystąpił i występuje (żaden ze wspólników takiego wniosku nie złożył)

Podsumowując:
Najpierw z majątku spółki, później wspólników do kwoty wkładów, potem zarządu.
Następnie po zaspokojeniu potrzeb wierzycieli członkowie zarządu mogą składać pozwy przeciwko sobie jeżeli np. z majątku 1 członka zostało zaspokojone więcej niż 33% długu.

Czy istnieje szansa aby w postępowaniu sądowym/likwidacyjnym/upadłościowym sąd podzielił dług w sposób niesymetryczny? (przypuszczam, że będzie chciał ściągnąć z każdego ile się da).
Justyna Strojec

Justyna Strojec radca prawny,
Justyna Strojec
Kancelaria Radcy
Prawnego

Temat: Spółka z o.o. - odpowiedzialność

Jedna istotna uwaga: wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają za zobowiązania spółki [vide: art. 151 par. 4 k.s.h.].



Wyślij zaproszenie do