Radosław Bednarz

Radosław Bednarz Członek zarządu /
Specjalista ds.
SEO/SEM

Temat: Prawo spółdzielcze - ilu członków spółdzielni potrzeba,...

Witam,
Mamy następujący problem. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 2000r mówi, że członkowie spółdzielni mogą zgłaszać swoje propozycje zmiany statutu spółdzielni w wersji papierowej, podpisanej przez 10 członków spółdzielni nie później niż 15 dni przed walnym zgromadzeniem.
I tak robimy. Niestety Rada Nadzorcza twierdzi, że ustawa wspomina tylko o zgłaszaniu propozycji. Nie wspomina o tym, że te propozycje muszą zostać poddane głosowaniu.
Rada Nadzorcza powołuje się na Ustawę z 82r i twierdzi, że propozycja członków spółdzielni musi być podpisana przez minimum 1/10 wszystkich członków żeby musiała zostać poddana glosowaniu. I bez mrugnięcia okiem odrzuca wszystkie nasze propozycje.

Czy ma do tego prawo? Czy faktycznie potrzeba podpisów 10% ogółu członków aby uchwała została włączona do porządku obrad?

Jeżeli ktoś czuje się na siłach, żeby odpowiedzieć na to pytanie to mogę podesłać to co wyżej napisałem, ale w formie prawniczego uzasadnienie przysłanego nam przez Radę Nadzorczą.

Z góry bardzo dziękuję
Justyna Strojec

Justyna Strojec radca prawny,
Justyna Strojec
Kancelaria Radcy
Prawnego

Temat: Prawo spółdzielcze - ilu członków spółdzielni potrzeba,...

Szanowny Panie,
zgodnie z przepisem art. 83 ust. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: „Członkowie spółdzielni mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust. 10 [żądanie zamieszczenia określonych spraw w porządku obrad], w terminie do dnia 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.”

Oznacza, to że w ramach zgłoszenia żądania zamieszczenia określonych spraw w porządku obrad mogą Państwo zażądać aby porządek obrad został uzupełniony o podjęcie uchwały w przedmiocie zmiany statutu i zaproponować treść takiej uchwały.

Jak z zacytowanego przepisu wynika projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków a nie 1/10 wszystkich członków.
Być może spółdzielnia tego rodzaju postanowienie ma w swoim statucie, który nie został przez nią dostosowany do obowiązujących przepisów. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju postanowienie obowiązuje nadal.

Zgodnie z przepisem art 54 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: „Spółdzielnie istniejące w dniu wejścia ustawy w życie dokonają zmian swoich statutów stosownie do wymagań niniejszej ustawy i w trybie przewidzianym w ustawie - Prawo spółdzielcze. Zgłoszenia do rejestru tych zmian spółdzielnie dokonają nie później niż do dnia 31 grudnia 2002 r.. Do czasu zarejestrowania zmian statutów postanowienia dotychczasowych statutów pozostają w mocy. Jednakże w razie sprzeczności między nimi a przepisami niniejszej ustawy stosuje się przepisy tej ustawy.”

Co się tyczy drugiej poruszonej przez Pana kwestii, to w myśl przepisu art. 83 ust. 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: „Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.” Jak z tego wynika ustawa wspomina o obowiązku przedłożenia projektu uchwały pod głosowanie.

Zwracam również uwagę, że to nie Rada Nadzorcza reprezentuje spółdzielnię a jej Zarząd, dlatego ewentualną dalszą korespondencję proszę kierować i prowadzić z Zarządem spółdzielni.
Radosław Bednarz

Radosław Bednarz Członek zarządu /
Specjalista ds.
SEO/SEM

Temat: Prawo spółdzielcze - ilu członków spółdzielni potrzeba,...

bardzo Pani dziękuję.
Arogancja władz naszej spółdzielni nie zna granic :)



Wyślij zaproszenie do