Kamil Sobczak

Kamil Sobczak Student, ZDZ

Temat: Alimenty i trudna sytuacja życiowa

Witam.

Jestem w takiej oto sytuacji. Mój ojciec miał wypadek w pracy jest na zasiłku rehabilitacyjnym złożył pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Mogę wystąpić o przyznanie adwokata z urzędu?

Moja sytuacja przedstawia się tak. Skończyłem liceum i nie pracuję, szukam pracy wiadomo wysyłanie CV rozmowy kwalifikacyjne itd., ukończyłem różne kursy zawodowe ale okazało się że mam wadę wzroku i nie mogę pracować w tych zawodach których kursy ukończyłem, mam też inne choroby układu trawienia na które się leczę i wydaję pieniądze na leki jednak faktur nie mam nie były mi potrzebne. To nie jest tak że nigdy nie pracowałem i uchylam się od tego, pracowałem w zawodzie który kurs ukończyłem jednak wtedy były inne przepisy dot. stanu zdrowia i nie trwało to długo. W ciągu 3 lat dostałem aż 6 zleceń na okulary każde z nich ma inne parametry. Jedynym moim źródłem utrzymania są alimenty 400zł do tego mama ma emeryturę 819zł i to wszystko. MOPS wykupuje mojej mamie leki co miesiąc na serce i układ krążenia, jest ona też pod kontrolą kardiologa. Dostajemy też finansową pomoc ale znacznie rzadziej np. z okazji świąt.

Mój ojciec ma 3100zł zasiłku rehabilitacyjnego. Z tego co napisał w pozwie jego adwokat płaci on 700zł rat, do tego płaci 600zł alimentów byłej lub obecnej żonie która pracuje. Pisze byłej lub obecnej ponieważ w pozwie pisze raz że była raz że obecna nie wiem jaka jest prawda. Z pozwu wynika że nadal mieszkają razem. Do tego pisze że kupuje węgiel i drewno do ogrzania domu ale pisma każe kierować na blok i mieszkanie jego własnościowe (wykazuje w pozwie dwa adresy) także podejrzewam że chce wykazać fikcyjne koszty poniesione na utrzymanie aby zabrać mi alimenty.
Co mogę w tej sytuacji zrobić? jak mogę się bronić aby nie zabrał mi alimentów?

konto usunięte

Temat: Alimenty i trudna sytuacja życiowa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Art. 133 [Rodzice względem dziecka]
[Orzeczenia: 24] [Piśmiennictwo : 1]
§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
[Orzeczenia: 9]
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
[Orzeczenia: 2]
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

KRO red. Pietrzykowski 2015 wyd. 4 / K. Pietrzykowski

Niezdolne do samodzielnego utrzymania się dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, którzy obowiązani są podzielić się z nimi nawet bardzo skromnymi dochodami [por. zwłaszcza tezę XII pkt 2 zaleceń kierunkowych SN w sprawie wzmożenia ochrony rodziny, OSN 1976, Nr 9, poz. 184, według której: "Obowiązek alimentacyjny doznaje ograniczenia w zasadzie, w myśl której uprawnionym do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku (art. 133 § 2 KRO). Ograniczenie to nie dotyczy jednak uprawnień alimentacyjnych dzieci względem rodziców do czasu uzyskania przez nie samodzielności oraz małżonków między sobą w czasie trwania małżeństw

Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody. Dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie"]. Zaspokojenie przez rodziców potrzeb dzieci powinno - w razie konieczności - nastąpić nawet kosztem substancji ich majątku. Tylko zupełny brak możliwości zarobkowych i majątkowych zwalnia ich od obowiązku alimentacyjnego względem dzieci.

Czas trwania obowiązku alimentacyjnego. Omawiany obowiązek alimentacyjny rodziców trwa do chwili osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymywania się, to więc kryterium - a nie uzyskanie przez dziecko pełnoletności (zob. tezę V wytycznych SN z 1987 r., zgodnie z którą: "Osiągnięcie pełnoletności przez uprawnionego samo przez się nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego") - decyduje o wygaśnięciu tego obowiązku. Niekiedy zdolność do samodzielnego utrzymywania się może dziecko uzyskać przed dojściem do pełnoletności, najczęściej jednak uzyskuje ją później, gdy ukończy naukę i otrzyma należyte przygotowanie do pracy.

Samodzielne utrzymywanie się. Jeżeli dziecko nie może osiągnąć zdolności do samodzielnego utrzymywania się z takich przyczyn, jak ułomność cielesna lub psychiczna albo nieuleczalna choroba, obowiązek alimentacyjny rodziców trwa nadal w niezmienionym zakresie, niezależnie od wieku dziecka.

Dziecko w niedostatku. Jeżeli obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka wygasł wskutek osiągnięcia przez nie zdolności do samodzielnego utrzymywania się, później zaś znalazło się ono w niedostatku, rodzice obowiązani są do alimentacji na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 133 § 2 i według kolejności przewidzianej w art. 129.

Ma Pan ukończoną szkolę i nie kontynuuje Pan nauki. Z drugiej strony nie ma Pan pracy a więc pozostaje Pan w niedostatku. Musi Pan wykazać, że Pana sytuacja zdrowotna utrudnia znalezienie pracy i jednocześnie powoduje koszty, a nadto nie ma Pan majątku własnego więc pozostaje Pan w niedostatku.

Nadto wskazać należy, że Pana ojciec ma wysoki zasiłek to też trudno będzie mu wykazać brak możliwości płatności alimentów, ewentualnie Sad uwzględniając jego sytuację zmniejszy je.

Jak najbardziej może Pan wystąpić do Sadu o ustanowienie pełnomocnika w postaci adwokata lub radcy prawnego. Musi Pan wykazać, że nie jest Pan w stanie pokryć kosztów pełnomocnika z wyboru. Do wniosku załącza się stosowne oświadczenie , dostępne na stronach internetu.
Kamil Sobczak

Kamil Sobczak Student, ZDZ

Temat: Alimenty i trudna sytuacja życiowa

Dziękuję Panu bardzo za odpowiedź.
Dzisiaj wziąłem swoją kartę z poradni okulistycznej w której jest napisane "trudność w zaliczeniu testów psychotechnicznych" (z powodu wady wzroku) "źle dobrane okulary, oko czerwone" Mam też wyniki badań od różnych okulistów którzy zalecają nosić każdy inne szkła. Pójdę do okulisty który współpracuje z lekarzem medycyny pracy, aby mi to opisał i się wypowiedział ostatecznie. Oczywiście okulary kosztują na co mam rachunki wykupowałem je w miarę swoich możliwości finansowych.

Proszę mi jeszcze odpowiedzieć czy mniej więcej tak napisane pismo może być?
Zwracam się do sądu z prośbą o przydzielenie adwokata z urzędu do reprezentowania mnie w tej sprawie ponieważ z powodu trudnej sytuacji materialno finansowej nie jestem w stanie sam opłacić pomocy prawnej. Jednocześnie proszę o wydłużenie czasu na odpowiedź do czasu rozpatrzenia mojego podania. (Sąd dał mi 14 dni na odpowiedź na pozew). Jak również nie wyrażam zgody na zawieszenie mnie wypłacania alimentów do czasu rozstrzygnięcia sprawy (taki wniosek złożył w pozwie adwokat ojca) ponieważ jest to jedyne moje źródło utrzymania.Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.03.15 o godzinie 18:40
Alicja Sitek

Alicja Sitek Student, Technikum

Temat: Alimenty i trudna sytuacja życiowa

Witam. Chciałabym uzyskać informacje o zniesieniu alimentów dla dziecka 19 letniego które w tym roku kończy liceum i zapewne będzie chciało się dalej uczyć. Dziecko mieszka z matką i jej mężem którzy oboje pracują jednak posiadają jeszcze mniejsza wspólna córkę 5letnia. Ojciec który płaci alimenty ma żonę która nie pracuje. posiadają dwoje dzieci córkę 8 lat uczęszczająca do szkoły oraz 2 letniego syna i mieszkają wspólnie za granicą. Ojciec zarabia przeciętnie 1600 EURO z czego 550euro opłaca mieszkanie plus opłaty wydatki na dzieci i życie. Bardzo proszę o pomoc.

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Kamil Sobczak

Kamil Sobczak Student, ZDZ

Temat: Alimenty i trudna sytuacja życiowa

Witam ponownie,

Jestem po pierwszej sprawie w sądzie, napiszę co się zmieniło. Otóż ojciec na sprawie stwierdził że nigdy się mną nie interesował i mi nie pomagał, za to pomaga swoim pozostałym dzieciom w budowie domu mało tego jego druga zona stwierdziła jako świadek że oboje spłacają pożyczki na wesele dla jej dzieci więc niejako pomaga finansowo obcym tak ja to rozumiem. On powiedział że nie mają oszczędności natomiast ona że mają odłożone 5-6 tys zł na remont domu później po sprawie przedstawił paragony i jedną fakturę na panele podłogowe, farby itp. Z ewidencji gruntów wynika ze ma dwie działki na jednej stoi dom 24m2 i budynki gospodarcze 41m2 paneli podłogowych i podkładu pod panele jak wynika z paragonu kupił 127m2 dla mnie jest to niewiarygodny dowód. Jego adwokat zarzucił mi że nie szukam pracy w zakładzie pracy chronionej. Ojciec dostał na rok czasu rentę w jakiej wysokości nie wiem, nie stara się, nie wystąpił do sądu przez minimum pół roku odkąd mnie ciąga po sądach o odebranie alimentów byłej żonie której płaci 600zł. Nowa żona ojca stwierdziła że mają zamiar wystąpić o zmniejszenie tych alimentów ale przez te pół roku nie zrobili nic w tym kierunku więc zakłada że będzie w stanie jej dalej płacić tak to rozumiem.

Natomiast u mnie, mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym niepełnosprawności z PCPR z uzasadnieniem praca w warunkach pracy chronionej i częściowa pomoc osoby drugiej w pełnieniu ról społecznych, do tego mam nowe wyniki badań na żołądek i układ pokarmowy że wymagam leczenie, z miejscowego zakładu pracy chronionej będę miał zaświadczenie że nie mają wolnych miejsc pracy i nie mogą mnie zatrudnić.

Mam takie pytanie czy mogę wystąpić o zwiększenie alimentów do 600zł tak jak płaci byłej żonie? W świetle tych dowodów jakie mam szanse żeby sąd przychylił się do zwiększenia albo utrzymania obecnych alimentów?
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Alimenty i trudna sytuacja życiowa

Decydujące znaczenie ma wysokość dochodów ojca - Sądy alimentacyjne przyjmują z reguły prymat alimentów przed innymi zobowiązaniami (nawet przed kredytami hipotecznymi), więc jeżeli dochody ojca (rzeczywiste lub potencjalne, bo sąd może wziąć pod uwagę nie tylko dochody faktycznie uzyskiwane ale także potencjalne w ramach tzw. wykorzystywania możliwości zarobkowych).
Możliwości "finansowe" ojca zostaną zestawione z Pana możliwościami samodzielnego utrzymania (rozumiem, że jest Pan już pełnoletni), tj posiadanym wykształceniem i realnymi możliwościami znalezienia pracy. Jeżeli definitywnie ukończył Pan edukację musi Pan wykazać, że nie jest Pan w stanie znaleźć pracy (udokumentowane poszukiwania - złożone CV, rozmowy kwalifikacyjne itp).
Alimenty są też zależne od wykazania poziomu koniecznych potrzeb (rachunki, faktury na koszty utrzymania, leczenia kształcenia itp)
Anna Jarząb

Anna Jarząb Specjalista ds.
sprzedaży, Kolten

Temat: Alimenty i trudna sytuacja życiowa

Jeśli nie potrzebujesz, aby prawnik reprezentował Cię w sądzie, a jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie ze złożeniem pozwu o alimenty, to spokojnie taki wzór pozwu kupisz na stronie https://dobrypozew.pl/sklep/wzor-pozwu-o-alimenty-na-pe... . Tutaj przykładowo wersja dla osób, które potrzebują alimentów na pełnoletnie dziecko z zabezpieczeniem.

Następna dyskusja:

Trudna sytuacja




Wyślij zaproszenie do