Tadeusz W.

Tadeusz W. Trener Wiodący w
zakresie Metodyki
Syndromicznej CRM SA

Temat: Bariery mentalne pracodawców

Zapraszam Was Serdecznie do lektury tekstu wprowadzającego w tematykę barier mentalnych: http://www.crm.com.pl/upload/files/ZarzA_dzanie_zmianA...
Najbardziej widoczny jest pracodawca, lider, szef.
• Jaki jest nasz pracodawca?
• Jakie są bariery mentalne, którym podporządkowuje się mniej czy bardziej świadomie?
• Które z nich warte są głębszego zastanowienia?
• Jak sprowokować dyskusję nad nimi i pozostać nadal w dawnym miejscu pracy?
Najbardziej dokuczliwi potrafią być nie tylko szefowie lecz także koledzy i koleżanki, z którymi chcąc nie chcąc spędzamy większą część życia. Cmokający przez dziurawe zęby, bawiący się długopisami, gadający godzinami przez telefon, pełnym głosem, najlepiej wprost do naszego ucha, zamiast do ucha swojej mamusi czy jego ukochanej Dziuni…
• Czy o barierach mentalnych w ogóle warto rozmawiać w miejscu pracy?
• Jaki jest nasz udział w istotnej obecności barier mentalnych w naszej organizacji?
• Czy można planować sensownie zmiany bez wiedzy o tym w jakich realiach mentalnych pracujemy?
• Czy barierom mentalnym można postawić bariery?
• Czym one są? – wiemy, że istnieją, wiemy na czym polega ich obecność, w czym się przejawia, ale na czym polega ich siła?
• Czy to prawda, że jedynym skutecznym lekarstwem na bariery mentalne jest czekanie na zmiany pokoleniowe?
• Czy bariery mentalne układają się pokoleniowo?
• Czy ucząc ludzi, pokazując im różne możliwości rozwiązań tego samego problemu, można zmieniać mentalność?Tadeusz W. edytował(a) ten post dnia 08.01.11 o godzinie 10:47
Marian Mera

Marian Mera Inspektor, Sąd
Okręgowy w Gdańsku

Temat: Bariery mentalne pracodawców

Witam.
Uważam, że bariery mentalne ciężko jest zmienić w organizacji, gdyż tkwi to można powiedzieć w pokoleniu. Zaobserwować to można w poszczególnych działach firmy, gdzie pracują stare wygi, u których nic już zmienić nie możemy, a jeśli by się nawet udało, to i tak z czasem powrócą do starych swoich zasad.
Najlepiej zmienić to możemy w młodzieży, która zostaje zatrudniona i ma dostosować się do wymogów organizacji. Tak jak Pan Doktor mówił kiedyś na wykładach z technologii informacyjnej, nie ma już tak, że jak mój dziadek i ojciec fedrowali w kopalni, to ja też będę fedrował. Czasy się zmieniają i trzeba dostosowywać się do ciągłych zmian, a jak wiadomo - im człowiek starszy, tym bardziej opornie przyjmuje jakiekolwiek zmiany. Absolutnie nie jest prawdą, że jedynym lekarstwem na bariery mentalne jest czekanie na zmiany pokoleniowe. Człowiek musi stale się dokształcać, aby sprostać wymogom społeczeństwa informacyjnego opartego na wiedzy.
Pozdrawiam - Marian
Tadeusz W.

Tadeusz W. Trener Wiodący w
zakresie Metodyki
Syndromicznej CRM SA

Temat: Bariery mentalne pracodawców

Oczywiście.
Z drugiej strony sukcesy teorii ograniczeń, nie wspominając skromnie o naszych, firmowych dokonaniach - przekonują, że jest to mimo wszystko bardzo obiecująca dziedzina. Ale wymaga prostych, oczywistych rozwiązań przynoszących widoczne korzyści dla wszystkich. Skoro zrozumieli to ludzie zniewoleni syndromem studenta, szansę mają i nasze syndromy: jednorazówki intelektualnej, Hausnera,tłuka, cwaniaka, Pani Dziuni, bicia piany i 30 innych.
Ostatnio koncentrujemy się bardziej na kosztowej stronie tego problemu. Kwoty, jakie wyliczane są przez pracowników przygotowujących raporty, analizy zachowań konkurencji i szereg innych produktów pracy intelektualnej - mówią same za siebie. To jest problem. I znacznie poważniejszy, niż się nam wydawało na początku.
Marian Mera

Marian Mera Inspektor, Sąd
Okręgowy w Gdańsku

Temat: Bariery mentalne pracodawców

Witam!
Bariery mentalne to rzeczywiście bardzo obiecująca dziedzina. Tylko jest problem, bo w ogóle nikt nie zna tego tematu. Nikt też nie przywiązuje do tego wagi. Tak jakby nie było żadnych barier mentalnych w firmie, czy w wydziale. Próbowałem u siebie rozmawiać na ten temat, ale nikt nawet nie podjął tego tematu. Ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy, że istnieją jakieś bariery. Więc tym bardziej nie widzę szans na rozwiązanie tego problemu. Nie słyszałem też, żeby jakaś firma robiła szkolenia z tego zakresu, czy przeprowadzała jakieś badania. Bo skoro nikt o tym nie wie, to jak ma się dowiedzieć?
Tadeusz W.

Tadeusz W. Trener Wiodący w
zakresie Metodyki
Syndromicznej CRM SA

Temat: Bariery mentalne pracodawców

Procedura ustalania tematyki szkoleń jest wszędzie podobna. Zamawia się takie, o których słyszeli lub na których byli szefowie. A na szkoleniach z metodyki Syndromicznej było dotychczas kilkaset osób- czyli w skali kraju - realnie nikt. Słyszało więcej. Ale co to za temat? Z barierami mentalnymi jest tak, że każdemu wydaje się, iż wie o co chodzi. Bariery - to bariery. Są i będą. Ludzi się nie zmieni... Więc o czym tutaj opowiadać?
Poza tym bariery mentalne utożsamiane są z psychicznymi.Skoro nie jesteśmy psychiczni, to po co nam psycholog? Mniejsza o to, że psychologiczne wyjaśnianie barier mentalnych najmniej nas interesuje, albowiem Metodyka Syndromiczna ze swoim interdyscyplinarnym, holistycznym podejściem nie da się zredukować do psychologii. Ale kto ma o to pytać?
Powoli zaczynam o niej pisać:
http://kadry.nf.pl/Artykul/11640/Metodyka-zarzadzania-...
To jednak czego najbardziej pilnuję, to chyba jednak tego, aby nie inspirować nowych syndromów z okazji promocji problematyki barier mentalnych. Wszak jednym z fundamentalnych założeń respektowanych przez MS jest brzytwa Ockhama... Tak więc nie mnożąc bytów ponad potrzebę przygotowujemy większą kampanie informacyjną
:)

konto usunięte

Temat: Bariery mentalne pracodawców

Witam!
Rzeczywiście nie słyszałem też o problemie występujących barier mentalnych. W pracy nikt o tym nie mówi, widać, że tematu po prostu nie ma. Zatem kto ma rozpocząć taką rozmowę, kto będzie wiedział na temat istniejących syndromów i kto będzie wiedział, co z tym fantem zrobić. Zwykły pracownik nic nie może przecież zrobić w tym temacie. Napiszcie co o tym sądzicie.
Pozdrawiam
Tomek
Tadeusz W.

Tadeusz W. Trener Wiodący w
zakresie Metodyki
Syndromicznej CRM SA

Temat: Bariery mentalne pracodawców

Powoli szlag mnie trafia na nieruchawość naszego środowiska GL.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/syndrom_tluka_18819...
zaczęliśmy inaczej.

Następna dyskusja:

Bariery




Wyślij zaproszenie do