Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Jak funkcjonuje sprawny zespół

W niniejszym artykule zaprezentuję cechy zintegrowanego zbioru osób pracujących ze sobą, które można przeczytać w książkach na ten temat oraz jakie rejestruję od uczestników na szkoleniach menedżerskich. Charakterystyk jest bardzo dużo, dlatego opiszę tylko ich skróconą listę - kilka tych mniej znanych wśród menedżerów. Sporo w tym temacie można przeczytać w tym poradniku:
Artykuły - Wyjazdy Integracyjne i Team Building
1. Podejmowanie decyzji
Znaczną część decyzji podejmuje się odnajdując consensus. Wówczas uczestnicy dyskusji bywają co do zasady zgodni i gotowi przygotować się do urzeczywistnienia takiej decyzji. Jednak widzimy czasem też pewien - znacznie więcej uczestników, którzy nie utożsamiają się z opinią zbiorowości decydującej o przyszłości, w mojej firmie zawsze miała chęć do nie wypowiadania wewnętrznego sprzeciwu, i dlatego wypracowany punkt równowagi maskuje prawdziwy brak najlepszego rozwiązania.
2. Krytykowanie rozwiązań
W efektywnym zespole krytykowanie jest częstsze, wypowiadane jest w sposób otwarty i odbywa się relatywnie nieskrępowanie. Jednak w Polskiej kulturze zwykle bezcelowo dochodzi relatywnie szybko do personalnych krytycznych uwag. Dobrze wyrażona ocena bywa pozytywna, a jej celem powinno być zniwelowanie problemów znajdujących się przed grupą i utrudniających zakończenie projektów i zadań.
3. Publiczne okazywanie osobistych uczuć
Pracownicy bez uprzedzeń wyrażają ich wyobrażenia i myśli dotyczące charakterystyki i atmosfery zbiorowości pracowników w jednym dziale. Nie ma nieporozumień czy też spisków. Czyli - otwarta wymiana pogladów.
4. Wskazywanie obowiązków
Jeśli zespół przystępuje do działania, organizacja obowiązków przeprowadza się w sposób otwarty i jest akceptowany. Optymalny dobór celów do realizacji dla odpowiednich członków w każdej bez wyjątku istniejącej w firmie grupie.
5. Wrażliwość współpracowników
Grupa wykonuje zadania bez większych tarć. Ważny jest proces coraz większego oparcia się o zasady grupy - o tej tematyce w następnym tekscie.
Na tą chwilę to tyle przywódczych myśli.
Redakcja: Tomasz Guc
I JESZCZE JAK ZAWSZE ZESTAW NIEZNANYCH STATYSTYK DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z POPRZEDNIEGO MIESIĄCA:
- Najczęściej kupowana forma ćwiczeń : gry plenerowe bez zadań ekstremalnych
- Najlepiej wycenione w kwestionariuszach po wyjeździe aktywności – oceny grup: gry topograficzno – poszukiwawcze
- Statystyczna liczebność grupy szkoleniowej: trzydzieści pracowników.
- Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na incentive: końcówka tygodnia.
- Najczęściej wybierana część kraju: Małopolska

ŹRÓDŁO: Training Projects
Wykonujemy scenariuszowe szkolenia team building i długo niezapomniane wyjazdy integracyjne dla różnych zespołów.