Dorota Owczarska

Dorota Owczarska konsultant, Training
Projects

Temat: Dobrze napisane instrukcje gry decyzyjnej

Gry oraz case study dla kadry kierowniczej winny zostać wyposażone w jasne reguły dla osób biorących w nich udział. Prowadzący szkolenia podkreślają, że ciężko jest napisać ciekawą historię do gry lub symulacji. Wymagane bywa spore i różnorodne doświadczenie oraz znajomość biznesu, a zwłaszcza danej branży.
Poprawne instrukcje do gry są sformułowane prostym językiem i łatwe do zapamiętania. W niniejszym wpisie przedstawiam przypadek dobrze napisanych zestawów reguł gier i symulacji. Zaczyna się tak: zadaniem uczestników jest zbudowanie drogowego przejazdu, po którym bez przeszkód pojedzie samochód z fikcyjnym bagażem. Nauczyłem się tego, wtedy gdy odnalazłem w sieci taki portal: Gry Biznesowe
Poniżej dalszy ciąg dobrego zbioru zasad do gry decyzyjnej:
1. Budowlę trzeba konstruować tylko z dostarczonego przez trenera materiału.
2. Most nie może wykorzystywać innych stałych rzeczy (np. tablicy, krzesła i tak dalej). Przeprawa nie będzie też zaczepiony albo podtrzymywany z góry dla przykładu sznurkiem lub członka grupy. Ma stać całkowicie bez dodatkowej pomocy na podłożu.
3. Auto ma być przetransportowany na sznurku. W czasie przejeżdżania przez most będzie jechać czterema kołami po budowli.
4. Samochód musi być przemieszczany po jezdni w taki sposób, ażeby w każdym momencie przejazdu znajdował się min. 30 cm nad podłożem.
5. Zabawkowy TIR powinien być przemieszczany wzdłuż budowli przez tylko jednego uczestnika gry z grupy. Przejazd rozpoczyna się od zaparkowania samochodu przed miejscem pokazanym przez prowadzącego. Przemieszczenie kończy się po dotarciu do mety. Potem samochód musi jeszcze stać stabilnie na jezdni mostu przez 30 sek.
6. Jeśli konstrukcja budowli będzie zmieniona, a jednak pojazd będzie przewieziony po jezdni tak, by zawsze był dokładnie 30 cm nad ziemią, gra jest zakończona z pozytywnym wynikiem.
W innym poście na tym blogu przedstawię zbiór zasad do kolejnej gry decyzyjnej.
Edward Jurny
Autor tego artykułu jest absolwentem wydziału marketingu Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych z obszaru muzykologii. Posiada certyfikat Mistrza Terapii Ustawień RFB. Prowadzi firmę szkoleniową w Opolu. Od dwóch lat organizuje treningi i pisze badania odnoszące się do komunikacji interpersonalnej w branży „meble i wyposażenie wnętrz”.

NAJWAŻNIEJSZE TEMATY BLOGA:
Gry Negocjacyjne
Warsztaty handlowe
Gry hybrydowe
Motywowanie
Gry produkcyjne
Negocjacje
Firmy szkoleniowe
Poradniki dla facylitatorów