konto usunięte

Temat: Odliczenie podatku VAT od firmy zagranicznej - proszę o...

Dzień dobry,
Jestem polskim przedsiębiorcą, zakupiłem towary handlowe od firmy z Anglii w 2012 roku, firma ta była czynnym podatnikiem VAT za granicą i miała zarejestrowany aktywny numer VAT w Polsce od 2006 roku, w przypadku sprzedaży towarów handlowych do mojej firmy w 2012 roku, sposób rozliczania tych zakupów jest następujący: Zagraniczna firma po otrzymaniu zamówienia wystawiała faktury z polskim podatkiem VAT 23%, a na fakturach widnieje polski numer VAT sprzedawcy, poprzedzony przedrostkiem PL. Firma ta rozliczała ten podatek w II Urzędzie Skarbowym w Warszawie. Firma w 2012 roku nie miała zarejestrowanej siedziby na terenie Polski. Towary wysyłała z zagranicy do Polski swoim przewoźnikiem do oddziału DHL, a potem w Polsce DHL nadawał te przesyłki jeszcze raz z nowym numerem przesyłki i z etykietą przesyłka krajowa. Na etykiecie widniał jako nadawca przesyłki nazwa firmy sprzedawcy i adres oddziału DHL.

Czy mam prawo odliczyć podatek VAT od otrzymanych faktur?

UKS podczas kontroli u mnie stwierdził, że skoro zagraniczna firma nie miała zarejestrowanej siedziby w Polsce w 2012 roku, to powinna wystawiać faktury „Rewers Charge” i ja nie mam prawa odliczyć podatku od otrzymanych faktur i mam zapłacić podatek VAT od wszystkich faktur jeszcze raz z odsetkami od 2012 roku do dziś czyli za 5 lat.
Kwota to doprowadzi mnie do bankructwa:(

27.02 UKS odmówił na mój wniosek o zrobienie kontroli u sprzedawcy w zakresie podatku VAT:(
28.02 Decyzja UKS Negatywna:(

Proszę o pomoc:((((((((((((((((
Stan K.

Stan K. Prezes, KANGUREX
Group,
Export-Import, Owner
KANGUREX Global

Temat: Odliczenie podatku VAT od firmy zagranicznej - proszę o...

Ponizsza informacja powinna pomoc rozwiazac problem. Sprzedaż jest zazwyczaj opodatkowana przez dostawcę towaru, czyli świadczącego usługę. Zazwyczaj, ponieważ występują wyjątki od tej zasady - chociażby takie, jak sprzedaż złomu (w transakcjach krajowych), import usług (w transakcjach unijnych) czy wewnątrz wspólnotowe nabycie towaru (WNT).

Podczas rozliczania się nabywca jest zobligowany do przerzucenia na siebie obowiązku naliczenia podatku VAT od towaru lub usługi. Obciążenie podatkowe jest neutralne w sytuacji, gdy płatnik VAT nabywa dany towar bądź usługę w celu wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych – wówczas podatek zostanie naliczony, ale również i odliczony przez podatnika.

Od 1 kwietnia 2013 roku zagraniczni kontrahenci zarejestrowani do VAT w Polsce podczas dostaw z terytorium Polski wystawiają fakturę VAT z naliczonym polskim VAT-em. Dzięki temu nabywca może odliczyć VAT z faktury, o ile oczywiście służy działalności opodatkowanej firmy.

To bardzo istotna zmiana. Przed kwietniem 2013 roku dostawca zagraniczny zarejestrowany do podatku VAT w Polsce przerzucał opodatkowanie na nabywcę. Teraz jednak lista transakcji opodatkowanych przez nabywcę została znacznie zawężona.

Na przykład: Polska spółka będąca czynnym podatnikiem podatku VAT nabyła towar od niemieckiego kontrahenta. W chwili sprzedaży towar znajdował się na terytorium Polski – a zatem polska firma powinna opodatkować zakup zgodnie ze stawką, pod jaką podlega opodatkowanie towaru w Polsce.

Jeśli niemiecka firma posłuży się na fakturze adresem siedziby z Niemiec, ale poda polski NIP (bo jest to firma zarejestrowana do VAT w Polsce) opodatkowanie będzie spoczywać na niej. Polskiej spółce będzie natomiast przysługiwać prawo do odliczenia VAT z faktury, tak jak w przypadku nabycia towaru od każdego innego krajowego kontrahenta.
Daria Mak-Walther

Daria Mak-Walther Właścicielka firmy
doradczej, Project
Manager for Poland
...

Temat: Odliczenie podatku VAT od firmy zagranicznej - proszę o...

Chcialabym dodac 2 rzeczy:
1. Poprzez ue nie zostalo uregulowane do tej pory, w jaki sposob postepuje sie z towarami, ktore znajduja sie w tzw. magazynie konsygnacyjnym w kazdym kraju ue.
2. Kazda firma, kupujaca towary czy uslugi poza granicami swojego kraju w ue, powinna speawdzic numer vat sprzedajacego (to samo dotyczy nr vat nabywcy), Robi sie to albo na stronie narodowego us, albo na oficjalnej stronie ue. Tam mozna sprawdzic, czy podatek var sie zgadza i czy "nalezy" on do kontrahenta, a tym samym czy firma jest czynna. Dopiero wtedy ma sie prawo wystawiac faktury na 0. W innym przypadku groza problemy.
3. Ze swojego doswidczenia moge powiedziec, ze wiele firm tego nie robi, dotyczy to takze sprawdze ia, czy towar opuscil geanice panstwa. Wiele firm polskich wysyla lub oddaje towar na rerenie Polski i wystawia fakture z 0 vatem. Nie sprawdza, czy towar opuscil granice, co jest warunkiem wystawienia 0 vat, nastepstwem tego jest oplata (polskiego) vat, czego nie otrzyma od kontrahenta.
Niestery, bardzo duzo firm polskich nie wie, jak pisac prawidlowe faktury we wspolpracy z zagranicznymi kontrahentami. Bardzo czesto slysze "wysylalismy juz towar do np. Francji i nie bylo zarzutow. Oczywiscie - i zagraniczni kontrahenci nie wszystko wiedza, im jest obojetnie, czy faktura odpowiada warunkom polskiego us oraz jezeli sie raz udalo, to nie oznacza, ze wszystko bylo prawidlowe.
Nie mowie juz o transakcach pomiedzy 3 krajami ue.

Następna dyskusja:

Ankieta - z gory dziekuje z...




Wyślij zaproszenie do