konto usunięte

Temat: Demograficzne tsunami zmiecie słabe uczelnie

Demograficzne tsunami zmiecie słabe uczelnie

Środa, 23 maja

Polskie prywatne szkolnictwo wyższe to bańka, która zaczyna pękać. Tylko co siódma niepubliczna uczelnia przetrwa do 2025 r. - stwierdza "Puls Biznesu".

"Do polskiego szkolnictwa wyższego zbliża się demograficzne tsunami - z każdym kolejnym rokiem liczba maturzystów będzie się kurczyć" - mówi dr Joanna Nawój-Połoczańska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Nawój-Połoczańska przewiduje, że problem dotknie głównie studia stacjonarne na uczeniach niepublicznych, a studenci będą wybierać darmowe kierunki w publicznych szkołach.

Według szacunków PKPP Lewiatan niż demograficzny przetrwa tylko co siódma z działających obecnie prywatnych uczelni. W 2025 r. ma w Polsce działać tylko ok. 50 takich szkół.

Ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska uważa, że konkurencja na tym rynku będzie coraz ostrzejsza. Uczenie już muszą przygotowywać się do tego wyzwania, bo ocaleją tylko najlepsze - podkreśla.

Jak wylicza "PB", rektorzy już się do tego szykują m.in. budując zapory finansowe z obecnie osiąganych zysków, by utrzymać kadrę naukową; reformując swoje programy kształcenia; szukając oszczędności, obniżając koszty funkcjonowania.

PAP. http://fakty.interia.pl/fakty-dnia/news/demograficzne-...

konto usunięte

Temat: Demograficzne tsunami zmiecie słabe uczelnie

Chciałbtm dodać: "Najnowsze badania pokazały, że studenci i absolwenci kierunków związanych z finansami jasno określają, gdzie chcą pracować, ile zarabiać. Trafnie też oceniają sytuację na rynku. Audyt, księgowość i doradztwo biznesowe to najczęściej wskazywane przez studentów i absolwentów planujących karierę w finansach "idealne branże" - podają twórcy pionierskiego badania "MBE Student Index: Finanse i Bankowość", którzy przebadali grupę ponad 2 tys. osób."

Mogę osobiście potwierdzić, że studia podyplomowe z Kontroli i Audytu Wewnętrznego wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. PIKW nie tylko zwiększył zakres tematyczny takich studiów (jest obecnie wybór z siedmiu kierunków) ale także liczbę współpracujących uczelni, których sieć pokrywa cały Kraj.

Tak więc chętni mają teraz bogaty wybór kierunków studiów podyplomowych jak i dogodnych miejsc gdzie mogą studiować.

Następna dyskusja:

Demograficzne tsunami zmiec...




Wyślij zaproszenie do