Temat: Dyskusja nt. uprawnień projektowych
Na podstawie poszukiwań i analiz moich i moich kolegów wynika zupełnie co innego. Do projektowania jest potrzebna również wiedza techniczna, ale sama architektura tego nie daje - wiem to z doświadczenia, ponieważ przez okres studiów mieszkałem z kolegami z architektury i mogliśmy porównać wymogi projektowe oraz zakres poszczególnych przedmiotów. Do projektowania jest również potrzebna praktyka na budowie - trzeba poznać i poczuć materiał, w którym się tworzy. Pomijam pozostałe aspekty takie jak właśnie m. in. zarządzanie budową. Niestety, jak wiadomo, architekci nie odbywają tej praktyki, a jedynie załatwiają podpis w książce praktyk. Czytałem o pomyśle całkowitego zlikwidowania praktyki na budowie dla architektów. Nie wydaje mi się, aby to było dobre rozwiązanie. Do zarządzania procesem projektowym są zarówno inżynierowie budownictwa jak i architekci.
hm własnie przejrzałem swój indeks:
- materiały budowlane -1 semestr zakończone zaliczeniem i egzaminem
- budownictwo ogólne- 3 semestry zakończone zaliczeniem i egzaminem
- mechanika budowli - 2 semestry zal+egzamin
- konstrukcje drewniane- proj, zal + egzamin
- konstrukcje zelbetowe- jw
- konstrukcje stalowe- jw
- fizyka budowli 2 semestry
i wiele jaszcze innych aspektów "wiedzy tajemnej" związanej z wiedza techniczną, której jak sądze Pan nam odmawia.
nie sądze by chociaz mały ułamek historii architekyury znalażl sie w programie "budowlańców".
Zapewniam Pana, że gdybym sie uparł spokojnie móglbym policzyć konstrukcje , tylko po co skoro kształci sie w tym celu specjalistów.
btw
Widzi Pan, selekcja zaczyna sie w momencie wyboru studiów, na architekture by sie dostac należy wykazać się pewnymi umiejętnościami i wiedza, a nie tylko złożyć świadectwo maturalne.
Bogdan A. edytował(a) ten post dnia 17.12.10 o godzinie 16:16