Marta A.

Marta A. architekt

Temat: BIM (building information modelling)

nazwa tagu jest, z tego co sie orientuje i widze w archicadzie ciagiem liczb i liter. potrzebuje wprowadzic tam kod numeryczny(potrzebny nastepnie przy identyfikacji obiektu w dRofusie).
Zbyt zawile chyba zeby wytlumaczyc bez pokazywania na obrazkach.:)
Poradze sobie jakos, poki co wyslalam zapytanie po supportu.
dzieki za odzew.
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

chyba mylisz dwa pojecia. nazwa tagu wywodzi sie z hierarchii dziedzicznosci obiektow w ifc, natomiast kazdy z tych obiektow ma caly set parametrow, podaje przyklad z mojego ifc, wygenerowanego w archicadzie:
IFCFURNISHINGELEMENT('3EMWJKf5f2xgtb1DvUQQGT',#17,'Obiekt-020',$,$,#1756881,#1756870,'A95D52DC-681C-4BA5-88-8B-BAC3AF0BFAB7');

z czego pierwszym parametrem jest guid, a ostatnim batid. to sa jedyne dwa z ciagami literowo-cyfrowymi, ten drugi z myslnikami...
Marta A.

Marta A. architekt

Temat: BIM (building information modelling)

nie nie myle. po prostu sie nie zrozumielismy.
zreszta jak pisalam najwyrazniej ciezko jest to wytlumaczyc jesli sie nie siedzi przed komputerem.przynajmniej na to wyglada.:)
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

no dobra, jestem przed komputerem, ifc properties w archicadzie. ten 'tag' to jest wartosc batid. identyfikator. teraz trzeba sprawdzic, czy moze on miec inna wartosc niz 'tekst' (wszystko w pojedynczym cudzyslowie jest stringiem, czyli tekstem).

update:
moze tez byc, ze drofus ma swojego parsera (translatora), ktory zamienia wartosc tekstowa tagow na alfanumeryczna i w archicadzie nie potrzeba nic zmieniac...
aha, jeszcze jedno: nazwa tej property jest w archicadzie 'tag', zas ten ciag znakow z myslnikami jest jej wartoscia.Rob S edytował(a) ten post dnia 25.01.12 o godzinie 21:40
Maciej Dejer

Maciej Dejer BIM Specialist ,
www.mad-engineers.pl

Temat: BIM (building information modelling)

taka cisza od dawna w tym temacie, to pozwolę sobie go odświeżyć wrzucając film naszego autorstwa pokazujący w jaki sposób szybko zlokalizować wszystkie konflikty z instalacjami.

http://www.youtube.com/watch?v=zPktZE-DBH0&list=UUbSMy...
Rafal Siek

Rafal Siek Senior Architectural
Technician

Temat: BIM (building information modelling)

Witam

Szkoda, ze temat przycichl, ale chawala Robertowi za watek a kolegom i kolezankom z forum za dotychczasowy wklad. Pomyslalem, ze czas troche rozruszac towarzystwo skupic sie na kilku watkach, moze mniej technicznych ale jakze rownie istotnych .

Z osobistych obserwacji dokonanych w Wielkiej Brytynii wynika, ze BIM jest w zaawansowym stadium rozwoju . Przestano juz dyskutowac o BIM’ie, ktory jako standard ma byc wprowadzony o 2016 na wszystkie projekty publiczne, bez dolnej granicy wartosci zamowienia ( czyli wszedzie tam, gdzie BIM znajdzie uzasadnione zastowanie – tzn, ze zniesiono minimalny prog 5 mln funtow). Obecnie tworzone sa podstawy legislacyjne oraz standaryzacja procesu realizacji projektow w oparciu o BIM ( warto bedzie zajzec do publikowanej w przyszlym roku nowej normy BS1192:2012, ktora bedzie dostepna bezplatnie (!) ). Do zycia powolano kilka organizacji partnerskich z udzialem reprezentantow interesu rzadu i przestawicieli wiekszosci zainteresownych grup zawodowych powiazanych z przemyslem budowlanym . Wszytko po to by proces ujednolicic , zrobic go bardziej wydajnym i co najwazniejsze - rozpowszechnic , oczywiscie z perspektywa na dalsze , mniej lub bardziej, wymierne korzysci. ( RIBA Plan of Work 2013, BS555).

W tym miejscu nalezy wyjasnic jak BIM jest definiowany w Wielkiej Brytani. Otoz Building Information Modelling jest zlozonym procesem realizacji inwestycji budowlanej w oparciu o technologie, ktora umozliwia kreacje prototypu budynku lub budowli w wirtaulnym srodowisku 3D. W srodowisku takim musi byc zapewniona kontrola wiekszosci parametrow fizycznych i wszelkiej informacji dolaczonej do cyfrowych reprezentacji komponentow budowlanych, z ktorych ma byc realizowany rzeczywisty projekt ( formaty : IFC, COB-ie). Technologia ta umozliwia rowniez przeprowdzenie niezbednych symulacji dotyczacych bezpieczenstwa uzytkowania, przygotowania zestawienia materialow, analizy kosztow procesu budowlanego, zarzadzania projektem na etapie jego realizacji, weryfikacji i eliminacji ryzyka, zarzadzania obiektem w okresie jego uzytkowania czy tez potencjalna rozbiorka. Ponadto dokumentacja projektowa generowana jest bezosrednio z modeli , ktore w przypadku jakichkolwiek zmian sa globalnie uaktualninane . Dla pontencjalnie zainteresowych - nic nowego, z racji iz narzedzia tego typu sa w uzyciu od co najmniej 20-u lat.
Ale poza technologia, waznym jest sposob egzekucji projektu w srodowisku BIM czyli metodologia , ktora ogolnie dotyczy calego cyklu zycia budynku i stawia interes klienta lub uzytkownika jako nadrzedny element calego procesu. Brytyjskie badania dowodza , ze sam etap na ktorym powstaje informacja projektowa, stanowi zaledwie 1% odjety od zysku, jaki ma przyniesc potencjalna inwestycja (przykladowo oczekiwany zysk duzej organizacji business’owej, wygenerowny prze okres 25 lat uzytkowania budynku wynosi ok 250-300 mln funtow) . Wiec logiczne jest to, ze zle opracowny projekt wygeneruje mniejsze zyski , ale z drugiej zas strony, na dobrze wykony projekt, potrzeba czasu i pieniedzy. Dzieki narzedziom BIM - opragromowaniu, urzadzeniom cyfrowym oraz zaawansowanymi techologiami IT – mozliwe jest przyspieszenie i zwiekszoniu kontroli nad procesem. Skracajac czas oczekiwania na projekt, eleminujac pomylki oraz konstrujac odpowiednia strategie wymiany informacji miedzy uczestnikami procesu budowlanego, wszyscy na rowni moga z tego skorzystac.

Klient – dostaje w pelni funkcjonujacy obiekt, za ktory jest chetny zaplacic dopuki otrzyma go w wymaganej jakosci i oczywiscie w przewidzianym w umowie z wyknowca czasie. Konsultanci i projektanci spedzaja mniej czasu nad przygotowywaniem dokumentacji, latwiej jest im skoordynowac projekt, wygenerowac tzw wartosc dodana, czyli zestaw niewymiernych dla projektu i jego szerszego odbioru korzysci. Wykonawcy skupiaja sie na organizacji i egzekucji procesu budowlanego, dostarczjac obiekt zgodny z projektem, bezpieczny , wolny od defektow, z pelna informacja powykonacza przekazywana po zakonczeniu robot bezposrednio do klienta lub do firmy zajmujacej sie utrzymaniem obiektu. Informacja ta ulatwia indentyfikacje elementow budowlanych i wyposazenia oraz uzyskanie danych technicznych, gwarancji, instrukcji uzytkowych na wypadek jakichkolwiek zmian, przebudowy lub napraw. A jesli obiekt ma byc zdemontowany lub wymburzony, to nie ma problemu z planowaniem, bezpiecznym wykonaniem zadania, oranizacja recyclingu i redystrybucja materialow.

Kluczowym tej sprawie jest jednak sprawny przeplyw informacji, bez ktorej BIM nie mogl by istniec. Jak wspomnialem wczesniej wazna jest wspolpraca miedzy wszystkimi zaangazowanymi w proces. Konieczna jest odpowiednio skonstruowany plan dystrybucji i dzielania sie infomacja pomiedzy podmiotami. Eleminacja tzw silosow ( czyli wiedzy ograniczonej w cyrkulacji i zamknietej w srodowisku zawodowym, stworzonym na bazie jednej dyscypliny) , odpowiednio wczesne uzgodninia dotyczace wyboru rodzaju kontraktu oraz okresleniem warunkow dotyczacych wlasnosci modelu na danym etapie projektu decyduja o sukcesie inwestycji w oparciu o BIM.
Inne priorytatywne wartosci takie jak ochrona srodowiska, ograniczenie produkcji odpadow budowlanych, ogranicznia produkcji CO2, polepszenie jakosci uzytkowania budynkow oraz rozwoj spoleczno-ekonomiczny sa wpisane w dokumenty ogolnie regulujace obszary dzialnia przymyslu AEC.

Dotychczas prowadzono kilkanascie projektow pilotazowych, ktore potwierzdzily skutecznosc realizacji w oparciu o BIM. Duze konsorcja budowlane (Balfour Beatty, Carillion, Mace, MacAlpine, Costain, BAM), firmy z udzialem kapitalu panstwowego (BAA) oraz klienci prywatni (zwlaszcza na rynku nieruchomosci komercyjnych) szeroko mowia o korzysciach z zastosowania technologi. Na przykladzie jednej z wyzej wyminionych firm oszczednosci jakie wypracowano na etapie budowy siegaly 1500 funtow na dzien. Przy zalozeniu, ze projekt jest realizowny przez rok to kwota oszczednosci wyniosla ok 0,5 miliona. A jesli firma rocznie prowadzi takich projektow kilka ...?

Jak w porownaniu na tle dzialan w Wielkiej Brytani wyglada systuacja z wprowadzeniem BIM w Polsce - niestety nie wiem. Ale po przeanlizowaniu dyskusji na forum, BIM wydaje sie byc zagadnieniem dosc marginalnym ( i nie mam tu na mysli umiejetnosci poslugiwania sie oprogramowaniem). Nie mam rowniez nic do zarzucenia komukolwiek z branzy w Polsce, czasy sa takie a nie inne - problemy ekonomiczne, zle skonstruowane prawo, slabo wyedykowane spoleczenstwo itd decyduja o prioryrtetach jesli chodzi o utrzymanie sie na rynku. Ale warto sie zastanowic co bedzie za lat kilka. Postawic pytanie i zaczac dzialac tym razem dla wspolnego dobra ale i rowniez wlasnego interesu.
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

nie pisalem juz dlugo, a byly ku temu powody. najwazniejszym jest taki, iz, wnoszac z mojego kilkuletniego juz doswiadczenia w realizacji small bim na rynku, niestety w polsce ciekawym okiem sledzi sie swiatowe 'nowinki', ale juz nie ma ani checi, ani motywacji, aby je implementowac.

z obserwacji tutejszego rynku widze jedno: jesli ktos nie stanie z kijem i nie zmusi, to nikt nic nie wprowadzi, bo to (wg krzywej macleamy'ego) i wiecej poczatkowej pracy, i koniecznosc dodatkowej nauki. jak pisal rafal (btw witamy w watku :)) - narzedzia juz sa.
nadal jednak straty czasowo-finansowe w procesach budowlanych sa obojetne zarowno projektantom, jak i wykonawcom, i, co dziwne, inwestorom.
na razie nie widze szans na ustabilizowanie bim na polskim rynku, chyba ze, na co mam szczera nadzieje, eu zmusi polski rzad do wprowadzenia bim jako warunku dotacji finansowych.

jesli to sie nie stanie, to za kilka lat prywatni, oblatani w swiatowych niuansach biznesu budowlanego inwestorzy zazadaja ipd dla swoich inwestycji. i wtedy polacy beda wykonywac bim pod okiem kontrolerow i managerow ze skandynawii, z niemiec, uk czy z francji.
a nie o to chyba chodzi?

robRob Gester edytował(a) ten post dnia 23.12.12 o godzinie 13:02
Rafal Siek

Rafal Siek Senior Architectural
Technician

Temat: BIM (building information modelling)

Rob

Dzieki za wpis, z ktorego doczytuje sie, ze ogolnie - mentalnosc, swiadomosc biznesowa oraz kultura pracy sa na poziomie majacym wiele do zyczenia. I zaloze sie, ze nie tylko w odniesieniu do tzw"budowlanki".

To o czym napisales w ostatnim akapicie praktycznie juz moze byc realizowane, czego przykladem jest rynek IT. Penetracja firm spoza Polski i wyelimonowanie lub sprowadzenie polskich firm do poziomu w ktorym BIM nie ma zastosowania, wydaje sie kwestia czasu - do roku, moze dwoch lat. Wtedy, jak zwykle ktos "z gory"sie obudzi z "reka w nocniku". Niestety bedzie juz za pozno i stanie sie tak jak przypadku innych galezi przemyslu,
Odnosnie polskiego rzadu i UE, poruszajac ta kwestie byloby jak otwarcie puszki pandory,ale nie spodziwal bym sie jakiejkolwiek interwencji i wprowadzenia dyrektywy, ktora nota bene musialaby uzwglednic przjezystosc procesu. Po za tym wygladalo by to jakby placic glodnemu z wedka w dloni, za zlowienie ryby na jego wlasny obiad z jego wlasnego stawu.
Na przykladzie Wielkiej Brytani - tutaj nie oczekuje zadnych dotacji z UE, to wewnetrzna inicjatywa majaca na celu bardziej efektywne gospodarowanie posiadanymi aktywami i ograniczanie wydatkow. Dodatkowo, wydaje mi sie, ze brytyjczycy chca zdominowac intelektualnie BIM w ujeciu, jesli nie globalnym to przynajmniej europejskim i inwestuja w to nie malo.
Doszukujac sie analogii, mysle ze chca potworzyc sukces rewolucji bankowej z lat 80'tych.

Rafal
Piotr Miecznikowski

Piotr Miecznikowski BIM | IPD | TCiPM.pl

Temat: BIM (building information modelling)

Jesteśmy grupą profesjonalistów działających na polskim rynku budowlanym, którzy dążą do powołania organizacji pozarządowej.

Organizacja ta będzie składała się z reprezentantów wszystkich środowisk branżowych w budownictwie, a jej głównym celem będzie opracowanie propozycji wzorców i standardów, będących później podstawą do prac ustawodawczych, które otworzą drzwi najnowszym procesom (IPD), metodom (BIM) oraz trendom występujących w światowym budownictwie.

Podstawowym założeniem organizacji ma być jej pełna reprezentatywność środowisk budowlanych. Nie chcemy reprezentować wydzielonych branż, technologii, czy produktów. Chcemy w swych propozycjach i rozwiązaniach zachować pełen obiektywizm.

---------------------------------------

A teraz praktyka :) Rozmawiam z przedstawicielami środowisk budowlanych, czyli stowarzyszeniami, izbami, baa nawet z BCC i ... - na razie nic :)

Ale po takich rozmowach, wyjaśnieniach, tłumaczeniach, zdobywamy pewne przyczółki :)

I tu prośba do Was, zbieram wszelkie materiały argumentujące zasadność i logikę wejścia w IPD i BIM. Stety, niestety większość moich rozmówców to osoby po '65-tce. I tu potrzebuję niestety bardzo czytelnych przekazów.

Szukam sojuszników wszędzie. gdy w końcu uda nam się przekonać pewną ilość osób instytucji, to wtedy będę potrzebował pomocy w prezentacji przykładów, liczb i wtedy będę poszukiwał osób, firm do współpracy.
Piotr Miecznikowski

Piotr Miecznikowski BIM | IPD | TCiPM.pl

Temat: BIM (building information modelling)

Ostatnio został opublikowany raport rynkowy, gdzie m. in. przeprowadziliśmy badania odnośnie świadomości stosowania metodologii BIM w Polsce. Żeby nie zaśmiecać zamieszczam tylko jeden kluczowy wykres.


Obrazek
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

Piotr Miecznikowski:
Jesteśmy grupą profesjonalistów działających na polskim rynku budowlanym, którzy dążą do powołania organizacji pozarządowej.
>
Organizacja ta będzie składała się z reprezentantów wszystkich środowisk branżowych w budownictwie, a jej głównym celem będzie opracowanie propozycji wzorców i standardów, będących później podstawą do prac ustawodawczych, które otworzą drzwi najnowszym procesom (IPD), metodom (BIM) oraz trendom występujących w światowym budownictwie.

Podstawowym założeniem organizacji ma być jej pełna reprezentatywność środowisk budowlanych. Nie chcemy reprezentować wydzielonych branż, technologii, czy produktów. Chcemy w swych propozycjach i rozwiązaniach zachować pełen obiektywizm.

moim skromnym zdaniem, choc sam jestem samotnym wilkiem, potrzebna jest nieco inna droga.

bim to nie tylko projektowanie przy pomocy 3d, nawet nie samo ipd.
to cos wiecej: to tzw. sustainability, ochrona srodowiska (bez durnych kampanii ekologicznych typu nagonka na emitentow co2), a przede wszystkim zmiana myslenia i sytuacji prawnych wszelkich umow dla dzialalnosci oddzialywujacych na srodowisko.

w polsce zaczyna sie od tego, ze nie potrafimy jako projektanci nawet wykorzystac gospodarki powietrzem w budynku jednorodzinnym (purysci new age powiedzieliby: energii ch'i), takie zjawiska jak n.p. generowane kominy termiczne sa po prostu nieznane, a co dopiero mowiac o niuansach zabudowanego wiekszego otoczenia.

na swiecie jest wiele organizacji, ktore zajmuja sie tematem, zapoczatkowanym przez aia i buildingsmart. organizacje te dysponuja juz ogromna baza doswiadczen, a takze sformulowanymi przez prawnikow umowami trojstronnymi (inwestor/projektant/wykonawca - na zasadzie zamierzonego zysku dla kazdej ze stron), dostepnych za odplata na website aia, chociaz niektore wzory sa za darmo do wgladu.

mysle, ze droga powinna uwzglednic kontakt nie tylko z powyzej wspomnianymi tworami, ale i z zainteresowanymi czlonkami ekip rzadzacych z polski. co prawda nie mam o calej tej bandzie dobrego zdania, ale sa kontakty, ktore moga cos rozpoczac. w uk zajmuje sie tym n.p. paul morrell, ktory 'zainstalowany' jest jako doradca przy rzadzie w londynie. niestety nie mamy takiej ekipy jak angole, ale zawsza warto sprobowac, chocby statystycznie jest jakas szansa.

wazne jest takze polaczenie sil dzialania z organizacjami neutralnymi, bo za wielu jest na rynku big players, ktorzy chca wykorzystac sytuacje dla zbudowania wlasnych monopoli. tak wlasnie probowal od poczatku autodesk, ignorujac standard ifc. na szczescie nabyty revit nie ma zadnego przelozenia na pozostale pakiety software cad w autodesk. dopoki autocad 3d nie ujrzy swiatla dziennego, autodesk bedzie udawal, ze wspolpracuje przy stabilizacji formatu ifc. natomiast wszystkie dotychczasowe fuzje buduja dominujaca pozycje na rynku bim (n.p. z firma od pomiarow topcon). inny specjalista od pozycjonowania gps trimble zakupilo sketchup. rynek zaczyna przypominac czerwona od krwi wode (analogia do 'blue ocean strategy').

autodesk zreszta dziala tak samo nie tylko w dziedzinie cad/bim. w animacji 3d wykupil dwoch najwiekszych konkurentow wlasnego 3d studio max (maya firmy alias/wavefront oraz softimage kanadyjskiej firmy o tej samej nazwie). na razie trzymaja sie samodzielnie mniejsze produkty: cinema4d niemieckiej firmy maxon, lightwave (newtek) i najbardziej chyba zblizone do parametrycznych pakietow cad - houdini kanadyjskiej side effects (dawniejsza nazwa software - prisms).
pakiety te beda mialy decydujace znaczenie w wizualizacjach i kreacjach wirtualnych swiatow z udzialem 3d modeli cad.

notabene dzisiaj wieczorem na portalu novedge jest webinar na temat najnowszych wlasciwosci cinema 4d.
---------------------------------------

A teraz praktyka :) Rozmawiam z przedstawicielami środowisk budowlanych, czyli stowarzyszeniami, izbami, baa nawet z BCC i ... - na razie nic :)

Ale po takich rozmowach, wyjaśnieniach, tłumaczeniach, zdobywamy pewne przyczółki :)

I tu prośba do Was, zbieram wszelkie materiały argumentujące zasadność i logikę wejścia w IPD i BIM. Stety, niestety większość moich rozmówców to osoby po '65-tce. I tu potrzebuję niestety bardzo czytelnych przekazów.

Szukam sojuszników wszędzie. gdy w końcu uda nam się przekonać pewną ilość osób instytucji, to wtedy będę potrzebował pomocy w prezentacji przykładów, liczb i wtedy będę poszukiwał osób, firm do współpracy.

no tak, na razie jako tako funkcjonuje, mimo, iz na architekturze coraz ciezej cokolwiek zarobic. dopoki nie zazadaja klienci, nie ma co liczyc na projektantow (poza wyjatkami).
rob
Piotr Miecznikowski

Piotr Miecznikowski BIM | IPD | TCiPM.pl

Temat: BIM (building information modelling)

z tymi wyżej posadzonymi też rozmawiamy, ale o tym raczej pisał nie będę :) bo w tamtych obszarach nikt nie będzie wtedy chciał rozmawiać :)
Rafal Siek

Rafal Siek Senior Architectural
Technician

Temat: BIM (building information modelling)

Piotrze

Inicjatywa godna pochwaly jesli chodzi o edukacje szerszych srodowisk w branzy budowlanej. Odnosnie standardow i protokolow dotyczacych metodlogi i technologi BIM w jezyku polskim to jestem zdecydowanie za, tymbardziej, ze musialo by to pociagnac za soba zmiany w wielu dziedzinach zwiazanych z prowadzeniem inwestycji budowlanej. Sprzeciwilbym sie jednak probie wprowadzenia BIM oraz narzedzi pochodnych poprzez narzucanie ich trescia jakiejkolwiek ustawy (z wyjatkiem inwestycji finansowanych z budzetu panstwa). W tym wypadku prawo rynku do wyboru uslugi i wolnej konkurenecji wymodelowaloby odpowiedznio relacje inwestor-zespol projektowy/wykonawca/dostawca materialow itd. Patrzac z mojej perspektywy to dodalbym BIM do programu nauczania na kierunkach szkol wyzszych i dlatego polecalbym przeprowadzic debate ze srodowiskami akademickimi. Odnosnie IPD, nie zapomnijmy o Integrated Project Insurance.

Rob jesli chodzi o Autodesk to w 100% masz racje, ale nie zarzucisz im braku wiedzy marketingowej i skutecznosci dzialan ;) Chociaz paradoksem jest to, ze Autodesk byl wspolorganizatorem prac nad IFC i tez nie ukrywaja, ze woleliby zdominowac rynek wlasnym systemem klasyfikacji. Jesli interesujesz sie tym co sie dzieje na podworku brytyjskim i aspiracji Wlk. Brytanii tu link. Update: Paul Morrel zostal zastapiony przez Peter'a Hunsford'a w Listopadzie zeszlego roku. Dodatkowo warto sie zapoznac z sylwetkami Mervin'a Richard'a, Nick'a Nisbet'a, David'a Light'a ktorzy niejako ksztaltuja implementacje BIM w Wlk. Brytani chociaz tak naprawde proces ten jest obecnie wpierany kolektywnie.

Pozdrawiam

Rafal
Piotr Miecznikowski

Piotr Miecznikowski BIM | IPD | TCiPM.pl

Temat: BIM (building information modelling)

Wspomniałem o ustawodawstwie dlatego, że dzisiaj te tak zwane środowiska budowlane chcą, aby ustawa o zamówieniach publicznych opierała się o zasady kontraktowe FIDICa.
I ok, są one w Polsce najlepiej znane, ale to przecież historia. Pisząc o ustawie, mam na myśli, aby wzorcowe warunki kontraktowe były oparte również, albo dodatkowo na procesie IPD.

Moja dłuższa wypowiedź tu.
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

Rafal Siek:
Sprzeciwilbym sie jednak probie wprowadzenia BIM oraz narzedzi pochodnych poprzez narzucanie ich trescia jakiejkolwiek ustawy (z wyjatkiem inwestycji finansowanych z budzetu panstwa). W tym wypadku prawo rynku do wyboru uslugi i wolnej konkurenecji wymodelowaloby odpowiedznio relacje inwestor-zespol projektowy/wykonawca/dostawca materialow itd.

oczywiscie tylko o takiej ingerencji mowa (vide u.s.a. i zamierzone w uk od 2016). kazda inna bylaby kolejnym polozeniem publicznej lapy na dzialaniach rynkowych, a tych juz mamy stanowczo za wiele.
Rob jesli chodzi o Autodesk to w 100% masz racje, ale nie zarzucisz im braku wiedzy marketingowej i skutecznosci dzialan ;) Chociaz paradoksem jest to, ze Autodesk byl wspolorganizatorem prac nad IFC i tez nie ukrywaja, ze woleliby zdominowac rynek wlasnym systemem klasyfikacji.

zgadza sie, ze autodesk zainicjowal work group dla ifc juz ok 1995, ale po nabyciu w 2002 revita firma przeciez probowala spreparowac osobny proprietary format dopasowany do nowego pakietu bim. nie wierze w ich obecna dobra wole w temacie.
no ale ok, nie wiem, czy przyszloscia bim w autodesk ma byc dalej revit, czy juz pakiety opracowane przez wlasnych developerow.
Jesli interesujesz sie tym co sie dzieje na podworku brytyjskim i aspiracji Wlk. Brytanii tu link. Update: Paul Morrel zostal zastapiony przez Peter'a Hunsford'a w Listopadzie zeszlego roku. Dodatkowo warto sie zapoznac z sylwetkami Mervin'a Richard'a, Nick'a Nisbet'a, David'a Light'a ktorzy niejako ksztaltuja implementacje BIM w Wlk. Brytani chociaz tak naprawde proces ten jest obecnie wpierany kolektywnie.

no tak, to bedzie trudny proces, wielu ludzi sie wykaze kompetencjami. bardziej mnie interesuje jednak austria, bo tam mam uprawnienia.
rob
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

Piotr Miecznikowski:
Wspomniałem o ustawodawstwie dlatego, że dzisiaj te tak zwane środowiska budowlane chcą, aby ustawa o zamówieniach publicznych opierała się o zasady kontraktowe FIDICa.
I ok, są one w Polsce najlepiej znane, ale to przecież historia. Pisząc o ustawie, mam na myśli, aby wzorcowe warunki kontraktowe były oparte również, albo dodatkowo na procesie IPD.

Moja dłuższa wypowiedź tu.

wymiana procedur fidic jest jak najbardziej pozadanym kierunkiem. ogrom strat w obecnych procesach budowlanych jest na dluzsza mete nie do utrzymania finansowo.
widze, ze dotarles takze do prawnikow z hanson bridgett. trojstronne kontrakty sa podstawa, ale co ja tu bede sie wymadrzal, dobrze, ze sie cos dzieje i w polsce :)
rob
Piotr Miecznikowski

Piotr Miecznikowski BIM | IPD | TCiPM.pl

Temat: BIM (building information modelling)

Ale ja bardzo uważnie czytam co piszesz, więc poproszę o więcej.
Do warunków kontraktowych NEC3 dotarłem szybko, o wiele gorzej było z namierzeniem tego co się dzieje w U.S. Ale w końcu przez grupy LinkedIn dotarłem do ogromnej ilości materiałów i historii rodzenia się w świadomości amerykanów słuszności tych procesów.
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

nie wiem, czy publikowalem juz te linki. od jakiegos czasu dostaje mnostwo maili z niezaleznego instytutu dla lean construction:

- lean construction institute

oraz z firmy vico software (skrot od virtual construction):

- przyklad linku do vico

co do vico to reklamuja oni wlasne produkty, przede wszystkim pakiet software do zarzadzania procesami budowlanymi (vico control) z bardzo ciekawym modulem do wykresow czasowych. nie bazuja one na wszechobecnym wykresie gantt, a na wlasnym formacie vico pod nazwa
flowlines

flowlines polega na dodatkowej graficznej lokalizacji grup robot na kolejnych pietrach budynku, czyli o wiele dokladniej niz gantt.


Obrazek


rob
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

o jednej rzeczy jeszcze chyba nie wspomnialem: smart cities / smart buildings (w ktore notabene zamierza zainwestwac solorz-zak) nie sa mozliwe bez banku danych wszystkich elementow budynku. a to mozna osiagnac tylko poprzez bim. tradycyjne metody projektowania nie niosa odpowiedniej do tego ilosci kwalifikowanej informacji.

annette mathai-jackson ma wiele racji mowiac, iz zdaniem inwestorow 92% rysunkow architektonicznych jest niewystarczajace dla procesu budowlanego.

dlatego jestem nadal zdania, iz to klienci powinni zmusic projektantow do polozenia kresu marnotrawstwu czasu i pieniedzy w procesach budowlanych.
rob
Piotr Miecznikowski

Piotr Miecznikowski BIM | IPD | TCiPM.pl

Temat: BIM (building information modelling)

No wiem o tych jego planach inwestycyjnych. Od jakiegoś czasu myślę jak do jego konsultantów dotrzeć. Oczywiście wykorzystanie przy opracowywaniu standardowych rozwiązań tych intelygentnych domów IPD/BIM jest kolosalne.



Wyślij zaproszenie do