Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

Marta A.:
pracuje od czterech miesiecy modelujac BIM i mialam okazje porownac osiagi archicada i vectorworks w tym temacie. Otoz nawet pomimo wsparcia amerykanskiego vw(specjalisci na miejscu itp.) i ich konsultacji na miejscu, vw nie sprawdza sie przy duzych projektach i przy BIM na razie, musza jeszcze wiele zmienic. Maja duzo brakow dotyczacych informacji dla "space", oraz "buga", ktorego probuja usunac. Byc moze jak juz mowiam przy malo skomplikowanych tematach daja rade, ale jesli chodzi o teamwork, space i ilosc blednych informacji niestety musza jeszcze popracowac.
zaleta vw jest jego cena i jest zrozumiale, ze czesc mlodych, dopiero rozwijajacych sie pracowni z niego korzysta. ogolnie jest to dobry program, ma duzo zalet jedynie do kwestii BIM jeszcze nie dorosl moim zdaniem.

hej marta,
masz oczywiscie racje z niedoskonaloscia vectorworks w kwestii .ifc, ale z drugiej strony wlasnie dzisiaj testowalem import ifc do revita i jego export z zapisanego pliku projektowgo .rvt z powrotem do ifc.

import wykonanego w archicadzie modelu (ktory ma chyba najlepszy produkt na rynku, jesli chodzi o interoperability bim) wygenerowal w revicie v2010 189 errors i ponad 800 warnings. errors dotyczyly polaczen i interakcji elementow, i bez fixing revit nie chcial zapisac modelu.
nie importowaly sie complex structures scian i calkowicie zawiodly booleans z archicada (solid element operations oraz roof trimming dla scian).

wielkosc pliku ifc po exporcie z archicada to 27mb, plik .rvt mial 65mb, ifc generowany z revita juz 105mb.

dla ilustracji ten sam model wyjsciowy ifc (9 pieter naziemnych, 2 podziemne) wygenerowal w vectorworks plik projektowy .vwx o wielkosci 495mb, ciezko manewrowalny ze wzgledu na wielkosc, no i jakosc samego komputera (laptop macbook pro 13", 2.4ghz, 4gb ram). oczywiscie jest mozliwosc edycji samego pliku ifc poprzez manipulacje xml-nodes, no ale to juz wyjscie ostateczne. nie polecam tego zadnemu architektowi, sam mam z tym klopoty, mimo, iz pracowalem takze kilka lat jako software developer.

rob

update:
nie jestem tu po to, aby jakikolwiek produkt reklamowac, mam prywatnie vw, zas w biurze uzywam archicada. zreszta o software dla bim jest osobny watek.

update2:
aha, jako, ze to archicad 12, format jest ifc, nie zadne zipy (ifczip)...robert szczepaniak edytował(a) ten post dnia 13.06.11 o godzinie 13:38
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

najbardziej wkurzajace sa chwile, gdy nie jestes w stanie przeskoczyc ograniczen software (tutaj: archicad v12).
otoz w naszym budynku mamy dwie windy, zas wejscie na parterze jest o 60 cm nizej niz poziom korytarzy mieszkan. zalozylem sobie, iz zrobie poziom parteru na wejsciu, zas poziom mieszkan bedzie o 60 cm ponad nim. wszystko cacy, az doszlo do pozycjonowania wind. nie ma takiej opcji, aby ustawic w bibliotecznym elemencie 'elevator' drzwi na innej wysokosci niz poziom glowny pietra. tool dopasowuje drzwi automatycznie do poziomu pieter.
w forach archicada psiocza na to feature, zalecaja najwyzej przejac 2d kabine i wymodelowac sciany samemu, wstawiajac drzwi wind tam, gdzie sie chce, ale dla mnie to porazka. parametryzowalny tool nie moze miec braku opcji dowolnego ustawiania drzwi wind na dowolnych wysokosciach. z braku feedbacku wnosze, iz nawet v15 tego jeszcze nie ma tak, jak by sie chcialo.

zgrzytajac zebami przenioslem poziom parteru o 60cm wyzej, zmieniajac przy tym poziomy wszystkich pieter. do zmiany byly potem oczywiscie wysokosci lub pozycje wszystkich scian parteru i czesc na -1 garazy, no ale wiekszosc z nich idzie juz przez batch search (podobne lub te same wlasciwosci), wiec podejrzewam, ze to i tak szybciej poszlo niz modelowanie zalecone przez wizards z archicad forum.

dla pewnosci najpierw byl export do standalone pliku (.pln) i manipulacja poziomami, dopiero potem egzekucja na pliku teamworkowym .plp. zamiana poziomow nie ma opcji 'undo' (albo nie moge jej znalezc).

no nic, to takie wieczorne dywagacje :)

robrobert szczepaniak edytował(a) ten post dnia 15.06.11 o godzinie 22:50
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

mimo, iz jeszcze dosc niedojrzaly, model ifc zostal wlasnie wygenerowany i przedstawiony inwestorowi i branzystom. dalismy tez feedback p. andrzejowi tomana z firmy datacomp programujacej software m.in. do kosztorysowania, oparte na analizach modelu ifc.

jak widac ze screenshotow jest jeszcze mnostwo czyszczenia i modelowania, nawet przypisanie materialow niezbyt funkcjonowalo (tynk 3/8" zamiast plyty cement.-wlokn. na shocie #1), dlatego, wg prezentowanej wczesniej krzywej macleamy'ego, niezbedne jest zapewnienie sobie wiecej czasu na poczatku projektu przede wszystkim na faze budowlana, bo potem w wykonawczej jest nieco luzniej. wazna jest precyzyjna komunikacja, przede wszystkim we wstepnej fazie projektu.
nie jestem rowniez zadowolony z braku internacjonalizacji solibri - polskie znaki moga byc zle zinterpretowane przez korzystajace z modelu software branzowe.

jeszcze jeden tip: sciany nalezy modelowac od razu z tynkiem i innymi warstwami wykonczeniowymi, gdyz potem ciezko jest ogarnac ich przesuwanie sie po dodaniu dodatkowych warstw, jesli nie sa wstawiane osiowo (a zdarza sie to czesto). do projektu budowlanego mozna wykonac strefy wg starej normy (bez tynkow), potem latwo sie przesiasc na strefy wykonczone.

oto pare screenshotow:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


jak zwykle zapraszam do feedback.

(whether you think you can do a thing or not, you're right - h. ford)
rob
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

wroce jeszcze raz do johna stebbinsa z jednego z moich wczesniejszych postow tutaj
(link dla przypomienia:
http://www.youtube.com/watch?v=cGvibtEBOno&feature=pla...
)
przyjrzalem sie dokladniej dwom zrodlom z jego prezentacji, mianowicie greenbuilding studio oraz grupie onuma.

1. greenbuilding studio (autodesk) po stworzeniu darmowego account i wpisaniu wlasnego projektu do database, oferuje darmowy check modelu ifc (eksportowalnego jako dowolny plik z aplikacji autodesk badz jako gbXML z wlasnego pulpitu) pod wzgledem ekonomicznosci. taka online repository dla wlasnych projektow. check gb studio dotyczy wszelkich aspektow zwiazanych z managementem energetycznym budynku, emisja co2 itp. pojedyncza licencja (eksport do formatu gbxml) kosztuje $100. export wlasnego modelu z ktoregos z software autodesk (revit, revit mep, autocad architecture, ecotect analysis) jest najwyrazniej bezplatny, ale bede to wiedzial na pewno, gdy wyeksportuje nasz model z archicad do revita i sprobuje z upload.

http://gbs.autodesk.com

2. onuma, firma architektoniczno-software'owa, ktora wg wlasnych danych dziala na BIM od 1993 roku, oferuje tzw. BIM on demand, czyli generacje modelu ifc dla roznych typow cad (revit, archicad) po wprowadzeniu danych w postaci xls excel sheet. proces trwa do 10 minut i stanowi prezentacje poczatkowych mozliwosci aplikacji. mozliwe sa rozne typy accounts, od darmowego do platnej subskrypcji.

http://onuma.com/products/BIMonDemand.php

typy accounts:
http://onuma.com/plan/helpfiles/OPS_Matrix_of_Features...

robrobert szczepaniak edytował(a) ten post dnia 31.07.11 o godzinie 12:59
Paweł Lisowski

Paweł Lisowski Site Engineer, Grupa
3J S.A.

Temat: BIM (building information modelling)

Witam, zdaje się niestety, że póki co niewielu branżystów jest zainteresowanych możliwościami jakie daje BIM. Niestety dopóki wszystkie branże nie zostaną zintegrowane w jednym modelu, dopóty nie można mówić o pełnym projekcie BIM. Ja również jestem bardzo zainteresowany tym podejściem od pewnego czasu. Jestem konstruktorem ze znajomością programu Tekla Structures (najpotężniejszy i najpopularniejszy program BIM wśród konstruktorów). Wraz z zaznajomionym projektantem instalacji elektrycznych i teletechnicznych (również pracuje w środowisku BIM) oferujemy chęć podjęcia współpracy z architektami, w celu budowania pełnej informacji o budynku. Myślę, że czas wprowadzić w Polsce standardy, które na zachodzi obowiązują już pewien czas.. Pozdrawiam
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

a oto jak anglicy pracuja nad bim jako standardem krajowym:

http://www.bdonline.co.uk/news/adopt-bim-or-be-betamax...

https://ktn.innovateuk.org/web/modernbuiltktn/articles/...

widoczna sprezyna jest tu paul morrell, doradca rzadowy d/s budownictwa.
a tutaj sa dokumenty strategii rzadowej:

http://www.cabinetoffice.gov.uk/resource-library/gover...

deadline dla implementacji bim dla brytyjskich zlecen z publicznej reki jest 2016.
swoja droga ciekaw jestem, co sie dzieje w polsce 'na gorze' w tym kierunku. zapewne przez bande ochlokracji znowu sie obudzimy z reka w nocniku.

robrobert szczepaniak edytował(a) ten post dnia 03.09.11 o godzinie 12:26
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

1. oto studium stanu implementacji bim w roznych krajach swiata (angielski):

http://www.changingroles09.nl/uploads/File/Final.KD.Wo...

2. architektoniczny konkurs na projekt muzeum sztuki, architektury i design w vestbanen (oslo) w norwegii wymagal zlozenia 3 typow dokumentow wizualnych: zdjecia, rysunki w pdf i model ifc, przetworzony potem przez organizatorow na model pdf 3d w adobe acrobat.

http://www.e-architect.co.uk/norway/national_museum_no...

do tego celu zostala adaptowana aplikacja bim-manager (user guide w pdf):

http://www2.epmtech.jotne.com/download/EDMmodelServerI...

sam model pdf 3d lokalizacji mozna obejrzec z tego zrodla (pod warunkiem zainstalowanego adobe reader v8):

http://www.statsbygg.no/FilSystem/files/prosjekter/nas...

robrobert szczepaniak edytował(a) ten post dnia 15.11.11 o godzinie 23:30
Bartosz W.

Bartosz W. Inżynier budowy

Temat: BIM (building information modelling)

Uważam, że nasze stadiony na Euro 2012 gdyby były projektowane i realizowane w zgodzie z BIM to powstałyby na czas i bez takich problemów o których słychać (-:
No ale skoro jedynym kryterium wyboru oferty przetargowej jest cena to nie ma się co dziwić, że jest bałagan w papierach i na budowie...
Grzegorz P

Grzegorz P Architekt

Temat: BIM (building information modelling)

Witam,

Rzeczywiscie to prawda co napisal Robert, w UK powstala rzadowa strategia dot. wprowadzenia BIM do projektow publicznych od roku 2016, z budzetem co najmniej 5 mln £. Inicjatywa jak najbardziej sluszna ale mysle, ze dla wielu osob to moze byc nielada wyzwaniem. Wiele biur tutaj wciaz pracuje w 2D, a SketchUp jest narzedziem 3D. Oczywiscie sa spece od prawidlowego 3D, ale to bardziej na potrzeby wizualek niz wykorzystania w szerzej zakrojony uzytek.
Mialem okazje ostatnio uczestniczyc w seminarium nt. BIM organizowane przez firme Ramboll, ktora prezentowala swoje osiagniecia w implementacji BIM do projektow. Bardzo ciekawy wyklad. Trzeba pamietac, ze nie wszystkie projekty powstaja od zera, czasami jest to ingerencja w zastany obiekt i tu z pomoca przychodzi LAM (Laser-Scan Aided Modeling). To dopiero robilo wrazenie - chmura z milionami puntow, w kolorze, z dodatkowo podlaczona nowa czescia projektowana z uzyciem BIM. A na koniec oczywiscie wydruk 3D. Obowiazkowo rowniez strona internetowa dla roznych osob zaangazowanych w proces projektowy, gdzie na biezaco mozna znalezc pelna dokumentacje techniczna i wszystkie specyfikacje produktow. Dla inwestora zdjecia z postepu prac na budowie z roznymi komentarzami ze strony wykonawcy, nie pamietam tylko jaki software byl uzyty do takiego zarzadzanie informacja.
Moze i w Polsce jeszcze daleko do tego etapu, ale ludzie sa tam bardzo ambitni i jesli rzad ich do tego nie zmusi to i tak sami to wprowadza :)
A jak to wyglada w Austrii Robercie?

pzdr.
G.

PS. Polecam jeszcze strone w jezyku angielskim http://www.eatyourcad.com (sekcja BIM)
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

witaj, grzegorz,
Grzegorz Piechowicz:
(..) Trzeba pamietac, ze nie wszystkie projekty powstaja od zera, czasami jest to ingerencja w zastany obiekt i tu z pomoca przychodzi LAM (Laser-Scan Aided Modeling). To dopiero robilo wrazenie - chmura z milionami puntow, w kolorze, z dodatkowo podlaczona nowa czescia projektowana z uzyciem BIM. A na koniec oczywiscie wydruk 3D. Obowiazkowo rowniez strona internetowa dla roznych osob zaangazowanych w proces projektowy, gdzie na biezaco mozna znalezc pelna dokumentacje techniczna i wszystkie specyfikacje produktow. Dla inwestora zdjecia z postepu prac na budowie z roznymi komentarzami ze strony wykonawcy, nie pamietam tylko jaki software byl uzyty do takiego zarzadzanie informacja.

to jest mozliwe od wprowadzenia point cloud modeling, istnieje juz hardware i software do odczytu

http://www.pointcloudmodeling.com/product.htm

zas niektore programy cad sa w stanie zinterpretowac pliki scannera 3d (.stl albo .xyz), n.p. vectorworks ma import, ale nie ma exportu. aplikacja jest przez to przygotowana do wprowadzania danych z przestrzennego skanu (sa to dane czysto matematyczne). najsmieszniejsze jest, ze dane takie jest w stanie zinterpretowac n.p. blender, holenderskie software open source do animacji 3d. generowane modele sa bardzo przekonujace.
Moze i w Polsce jeszcze daleko do tego etapu, ale ludzie sa tam bardzo ambitni i jesli rzad ich do tego nie zmusi to i tak sami to wprowadza :)
A jak to wyglada w Austrii Robercie?

austria jest zawsze o pol kroku za niemcami. i jestem przekonany, ze gdy niemcy wprowadza bim jako standard (a pracuja mocno w tym kierunku), to wszystkie inne kraje obudza sie z reka w nocniku (o ile nie beda nad tym pracowac). najdalej w europie sa z tym w kazdym razie finowie. potem norwegia i szwecja, z tego, co sie orientuje, no i holendrzy.
co zas do polski (zreszta obowiazuje to w kazdym kraju), to standardy dyktuje rynek. jesli inwestorzy tego zazadaja (a w obliczu strat w procesie budowlanym siegajacych do 35% nie byloby to wcale dziwne), to wygraja na tym ci projektanci, ktorzy zawczasu zbuduja funkcjonujace teams do opracowywania inwestycji.
PS. Polecam jeszcze strone w jezyku angielskim http://www.eatyourcad.com (sekcja BIM)

dzieki za link.

robRobert Szczepaniak edytował(a) ten post dnia 13.12.11 o godzinie 22:08
Grzegorz P

Grzegorz P Architekt

Temat: BIM (building information modelling)

Hej,

osobiscie pracuje w Bentley MicroStation i praca z point clouds juz sie tutaj pojawila od najnowszej wersji. Niestety nie mialem okazji jeszcze tego przetestowac w praktyce. Istnieje rowniez inne bardzo wazne narzedzie 'clash detection', ktore informuje o zaistnialych konfliktach w konstrukcjacji/instalacjach. Jak to wyglada w Vectorworks? O ile wiem jest to rowniez w Revit.

pzdr.
G.
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

co do clash detection to maja to pakiety sluzace do managementu bim-em, a scislej mowiac modelami ifc.
najlepsze na rynku sa wg mnie tekla, solibri (model viewer i checker) oraz chyba navisworks i vico (dawny produkt graphisoft).
w ogole rozpoznawanie konfliktow przestrzennych powinno robic software raz: panujace w calosci nad displayem modelu ifc, i dwa: interdyscyplinarne, bedace w stanie wprowadzic dane ze wszystkich software zamieszanych w proces produkcji dokumentacji (a wiec znowu oparte na modelu ifc). clash detection dla niepelnego modelu nie ma wg mnie wiekszego sensu, bo zawsze moze przyjsc potem cos, co sfilcuje cala strukture przestrzenna obiektu.

pod wzgledem interoperability i bim performance vectorworks jest dobre, ale do wielkich projektow jeszcze chyba niezbyt zdatne. wg mnie najlepszy na rynku jest archicad (zaprojektowany przez architektow), revit jest za malo intuicyjny, ale, przyznam szczerze, znam go zbyt malo na jakies osady.

robRob S edytował(a) ten post dnia 13.12.11 o godzinie 23:02
Maciej Dejer

Maciej Dejer BIM Specialist ,
www.mad-engineers.pl

Temat: BIM (building information modelling)

Jeśli chodzi o skanowanie za pomocą laserowych skanerów to już od dawna są w Polsce firmy które to robią. Choćby http://www.3deling.pl/ na ich stronie można nawet kupić program do ogarnięcia tych punktów: Pointools.
Ja osobiście widziałem przy pracy skanery FARO. No i to co potrafią powala na kolana. Cena też powala na kolana :) Skaner Focus3D bez dodatków to około 120tys. PLN netto!

Co do clash detection to polecam całkowicie darmowe narzędzie Tekla BIMsight http://www.teklabimsight.com/ Program bardzo dobrze sobie radzi nawet przy dużych modelach. Taką małą recenzje możecie znaleźć na moim blogu: http://www.bimblog.pl/?p=155.

Co do pojawiających się zagranicą rządowych wymagań że projekt ma być w BIM. Oczywiście zgodzę się z tezą że będzie taki projekt lepszy i bez dużych strat. Ale zastanawia mnie czy to wszystko nie dzieje się dzięki lobbingowi producentów oprogramowania BIM...Maciej Dejer edytował(a) ten post dnia 14.12.11 o godzinie 00:10
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

Maciej Dejer:
(..)
Co do clash detection to polecam całkowicie darmowe narzędzie Tekla BIMsight http://www.teklabimsight.com/ Program bardzo dobrze sobie radzi nawet przy dużych modelach. Taką małą recenzje możecie znaleźć na moim blogu: http://www.bimblog.pl/?p=155.

wlasnie tekla bimsight byla w stanie wygenerowac widok naszego modelu ifc, gdy solibri viewer sie zawieszal. jednak solibri model checker (jakis rok temu uslyszalem cene od finskich producentow: eur 6,000 za single seat, byc moze cena spadla) ma wieksze mozliwosci clash detection niz darmowa bimsight. klopot jest jedynie z nomenklatura poziomow, ktore dla solibri checker musza zostac utrzymane w jezyku angielskim, inaczej aplikacja melduje brak standardowych elementow budynku.
Co do pojawiających się zagranicą rządowych wymagań że projekt ma być w BIM. Oczywiście zgodzę się z tezą że będzie taki projekt lepszy i bez dużych strat. Ale zastanawia mnie czy to wszystko nie dzieje się dzięki lobbingowi producentów oprogramowania BIM...

wg mnie to wlasnie bylo na odwrot. hype z bim zainicjowala aia i buildingsmart jako przedsiewziecie zupelnie vendor-free. potem autodesk probowal ustawic wlasne standardy, ale teraz wszyscy poslusznie inwestuja w rozwoj specyfikacji ifc (aktualnie 2x4 w fazie beta). do tego przychodza opracowania kontraktow trojstronnych (owner-planner-contractor) przez kancelarie adwokackie, producenci software do managementu (n.p. vico ze swoimi flowlines zamiast wykresow gantt) i tak sie rynek rozkreca.
i to dosc szybko, dlatego jestem za tym, zeby nie przespac tego pociagu.

rob
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

dzisiaj nieco o wymianie danych i o budowie modelu 3d.

sa generalnie dwie opcje:
- albo software importuje obcy (branzowy) model ifc jako 'zastrzezony', ktorego elementy moga byc osiagalne i uzyte jako referencje dla wlasnej branzy, zachowujac swoje opracowanie wolne od innych elementow
- albo caly plik ifc jest konwertowany do elementow rdzennych software i edytowalnych.

pierwsza droga jest nieco krytykowana ze wzgledu na niedostepnosc danych, ktore jednak, gdy musza byc wymieniane (normalna procedura), to jednak zachowuja automatycznosc update. nie ma tu jednak mozliwosci n.p. zintegrowania stropow konstrukcyjnych w projekcie architektonicznym tak, aby byly czescia architektury.

druga metoda jest dobra dla wlaczenia integralnego plikow branzowych do wlasnego opracowania, ale kazda zmiana obcych plikow powoduje zrujnowanie guids (global unique identifiers) i wszystkie wlasne referencje, typu wymiarowanie i inne, diabli biora. dodatkowa trudnoscia jest praktycznie zamkniecie sobie mozliwosci updates obcych opracowan, ktore importuje sie jako ifc do wlasnego pliku.

ciekaw jestem, jak sie to dalej rozwinie, ale dla mnie osobiscie jedynie rozsadna jest pierwsza droga. w archicad 14 przyjeto te metode, nie wiem, czy w ac15 jest kontynuowana, jako sie rzeklo, wielu userow protestowalo, ze chcieliby miec przynajmniej mozliwosc wyboru drogi wspolpracy...

robRob S edytował(a) ten post dnia 14.01.12 o godzinie 10:47
Maciej Dejer

Maciej Dejer BIM Specialist ,
www.mad-engineers.pl

Temat: BIM (building information modelling)

Rob S:
dzisiaj nieco o wymianie danych i o budowie modelu 3d.

sa generalnie dwie opcje:
- albo software importuje obcy (branzowy) model ifc jako 'zastrzezony', ktorego elementy moga byc osiagalne i uzyte jako referencje dla wlasnej branzy, zachowujac swoje opracowanie wolne od innych elementow
- albo caly plik ifc jest konwertowany do elementow rdzennych software i edytowalnych.

pierwsza droga jest nieco krytykowana ze wzgledu na niedostepnosc danych, ktore jednak, gdy musza byc wymieniane (normalna procedura), to jednak zachowuja automatycznosc update. nie ma tu jednak mozliwosci n.p. zintegrowania stropow konstrukcyjnych w projekcie architektonicznym tak, aby byly czescia architektury.

druga metoda jest dobra dla wlaczenia integralnego plikow branzowych do wlasnego opracowania, ale kazda zmiana obcych plikow powoduje zrujnowanie guids (global unique identifiers) i wszystkie wlasne referencje, typu wymiarowanie i inne, diabli biora. dodatkowa trudnoscia jest praktycznie zamkniecie sobie mozliwosci updates obcych opracowan, ktore importuje sie jako ifc do wlasnego pliku.

ciekaw jestem, jak sie to dalej rozwinie, ale dla mnie osobiscie jedynie rozsadna jest pierwsza droga. w archicad 14 przyjeto te metode, nie wiem, czy w ac15 jest kontynuowana, jako sie rzeklo, wielu userow protestowalo, ze chcieliby miec przynajmniej mozliwosc wyboru drogi wspolpracy...

rob

tak dodając od strony konstruktora pracującego na Tekli.
W niej jest tylko jedna możliwość wymiany danych. Wrzuca się model IFC jako obiekt referencyjny. Z takiego obiektu można np. już robić raporty ze wszystkich danych jakie dany model posiada.

Jeśli natomiast chce się zabrać za robienie konstrukcji z takiego modelu to każdy element trzeba przekonwertować na element Tekli.
Co do tracenia danych. To się nie zgodzę chociaż jeszcze nie wiem jak to jest w innych programach. Przy konwersji w Tekli można tak ustawić konwerter żeby przeniósł jakąkolwiek informacje z modelu IFC do miejsca które mu wskażę. A GUID przenosi się automatycznie. Dzięki temu np. jest niemożliwe przekonwertowanie tego samego elementu dwa razy.
Już nie długo trochę więcej na ten temat (jesteśmy na ukończeniu projektu budowlanego) na naszym blogu, będzie pierwsza część o współpracy pomiędzy Archicadem 15 a Teklą 17 poprzez format IFC.Maciej Dejer edytował(a) ten post dnia 14.01.12 o godzinie 23:32
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

Maciej Dejer:
Co do tracenia danych. To się nie zgodzę chociaż jeszcze nie wiem jak to jest w innych programach. Przy konwersji w Tekli można tak ustawić konwerter żeby przeniósł jakąkolwiek informacje z modelu IFC do miejsca które mu wskażę. A GUID przenosi się automatycznie. Dzięki temu np. jest niemożliwe przekonwertowanie tego samego elementu dwa razy.

tutaj mialem co prawda na mysli konwersje do wlasnego software (archicad to potrafi), ale nie wiem jeszcze, jak sie zachowa wtedy guid. jesli zostanie zachowane jako nowy obiekt w archicadzie, to wtedy kazde update z zewnatrz moze (choc nie musi) sprawiac klopoty ze zdublowanym guid, a scislej mowiac, sam archicad po update 'obcego modulu'.

tyle, ze tego jeszcze nie sprawdzalem, byc moze moje watpliwosci sa bezpodstawne...
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

7. marca austriacka izba architektow organizuje dwugodzinny wieczor informacyjny nt. bim, okreslany jako: 'druga digitalna rewolucja?'. jest do tego odpowiedni artykul larsa oberwintera (z biura konstrukcyjnego vasko+partner z eisenstadt/burgenland) - po niemiecku:

http://www.archingakademie.at/caruso/akademie/FILES/Ar...

patronat na tym przejela izba architektow i inzynierow branzowych. w razie zainteresowania planowana jest seria seminariow na temat.
znajac austriakow jak juz sie wgryza w temat, to pojdzie potem jak z gorki ;)Rob S edytował(a) ten post dnia 19.01.12 o godzinie 10:43
Marta A.

Marta A. architekt

Temat: BIM (building information modelling)

mam pytanie:

czy ktos zajmowal sie wymiana informacji miedzy obiektem z biblioteki w archicadzie jako ifc do solibri i musialo to sie odbyc wraz ze zmiana "tag"?

potrzebuje zmienic "tag value" w Attributes IfcFurnishingElement ->ObjectType->Tag ...Value-jest automatycznie wygenerowana, a ja chcialabym ja zmienic na moj indywidualny IfcIdentifier.

Nic nie pomaga utworzenie new property z tagiem i nowym identifierem, bo informacja musi byc zawarta pod attributes(IfcFurnishingElement).
Robert Gester

Robert Gester architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...

Temat: BIM (building information modelling)

ifc jest plikiem tekstowym. pisalem co prawda juz tutaj o tym, ale sam nie zmienialem jego wartosci przy pomocy hard coding w samym body pliku. search tool wyswietla tagi ifcfurnishingelement z wartosciami, ale nadal nie rozumiem, co chcesz w nich konkretnie zmieniac. nazwe tagu czy jego wartosci?



Wyślij zaproszenie do