Robert
Gester
architekt (A
arch+ing/PL iarp),
animator 2d,
rysownik, BI...
Temat: BIM (building information modelling)
Piotr M.:
Robert G.:
tutaj jest strona z tabela kosztow uczestnictwa w pracach buildingsmart, organizacji not-for-profit, zrzeszajacej podmioty zainteresowane w implementacji open bim. baza sa otwarte standardy, umozliwiajace swobodna wymiane danych w procesach technologii bim miedzy wszystkimi uczestnikami, niezaleznie od rodzaju software, ktorym sie posluguja.
uczestnictwo w buildingsmart nie jest obowiazkowe dla wprowadzania bim w poszczegolnych krajach, ale ulatwia prace nad krajowymi standardami nazewnictwa budowlanego, a zwlaszcza ich interfejsem do abstrakcyjnych standardow budowlanych dla technologii komputerowych, zapisanych glownie po angielsku.
narodowe komorki w strukturze buildingsmart maja nazwe 'chapters', zas samo uczestnictwo moze byc aktywne lub pasywne (status obserwatora).
Robercie i jaki rodzaj uczestnictwa polecałbyś dla naszego kraju?
docelowo na pewno aktywny, w product group. klopot w tym, ze polska nie ma zadnego kompatybilnego systemu klasyfikacji budowlanej. niby rozwazalismy omniclass (us), ale uniclass (uk) jest geograficznie blizej, no i podlega prawu europejskiemu (chociaz nie wiadomo, jak dlugo w tej konstelacji: uk i my w unii). no i przy okazji pojawia sie dawny szwedzki standard sfb, przyjety oficjalnie w beneluksie, chociaz anglicy go odrzucili z uwagi na pisownie duzymi i malymi literami oraz nawiasy - to nieco dyskwalifikuje format dla dygitalizacji.
same standardy komputerowe (ifc i pokrewne) wlasciwie nie wymagaja naszej ingerencji (*), w obecnym ukladzie zaczekalbym do sformulowania klasyfikacji na polskim rynku i zaczal od statusu pasywnego w buildingsmart, to mniejsze koszty.
nie wiem jednak, jakie sa warunki upgrade statusu w przyszlosci - to trzebaby ustalic od razu.
(*)
jesli jednak chcielibysmy miec adaptowane cobie, to status aktywny bylby lepszy od samego poczatku. tylko: kto teraz w polsce potrzebuje juz cobie?