konto usunięte

Temat: Architektura winiarska

Nie jestem architektem , ale w mojej dziedzinie (propagowanie kultury wina) spotkałem się z pojęciem, czy też nowym kierunkiem w architekturze o nazwie "architektura winiarska".

Może ktoś chciałby podyskutować na ten temat ?

pozdrawiam

a
Jurek M.

Jurek M. zarządzając
projektami
rozwiązuję problemy

Temat: Architektura winiarska

Jeżlei mowimy o architekturze winnic jako budowli/budynków to
własnie niedawno (jesienią ub.r) trafil mi się do ręki egzemplarz architektury i biznesu chyba w którym publikowano/pokazano kilka bardzo ciekawych reliazcji winnic nowoczesnych. (jak tylko znajde egzemplarz to podam szczegóły)

Z własnego tematu pracy doktorkiej polecam architekta Dezso Ekler ktory na wegrzech projektowal jedna winnice oczywiscie w stylu organicznym węgierskim...

W Polsce raczej można liczyć na obiekty z rodzaju przechowalnie, winnice z restauracja a nie bardzo miejsca produkcji/pretworstwa/butelkowania, chyba że w rejonie poludniowo zachodnim (ew. rejony rzeszowa, podkarpacia?) jestem ciekaw czy kiedykolwiek ktos z architektow robil jakis projekt na winnice?

Ja bylbym chetny do takiego projektu..:) w formie organicznej np.

konto usunięte

Temat: Architektura winiarska

Nie, nie. Sorry za mój brak znajomości fachowych terminów (boję się, iż to ja sam wymyśliłem termin "Architektura winiarska").

Nie chodzi tutaj w ogóle o architekturę winnic. One obronią się same.

Natomiast na skutek zbieżności w czasie dwóch zjawisk na świecie , a mianowicie gigantycznej nadprodukcji wina, której nie jesteśmy w stanie skonsumować i, równolegle, eksplozji enoturystyki (turystyki winiarskiej), powstają zupełnie zdumiewające obiekty architektoniczne, które właśnie nazwałem (chyba bardzo niezdarnie) "architektura winiarską".

Obiekty te, zlokalizowane są zawsze pośród winnic i łączą w sobie funkcje samej produkcji wina (od zbiorów, samych procesów produkcyjnych, poprzez dojrzewanie w beczkach, po butelkowanie i ekspedycję), ekspozycje wszystkich procesów produkcyjnych dla enoturystów, show room i butik winiarski z możliwliwością zakupu produkowanych tutaj win, salę degustacyjną i restauracje, sale konferencyjne, bardzo często Muzeum Wina i Winiarstwa, niejednokrotnie również miejsca hotelowe i Bóg jeden wie czego to jeszcze nie wymyślą. Ostatnio najbardziej "trendy" jest tzw. wine spa (winoterapia).

Biznes wydaje się być dosyć znaczący, gdyż podczas kiedy budżet pierwszej realizacji (Dominus Winery, Napa Valley, California, proj. Herzog & de Meuron, 1997 r.)wynosił "zaledwie" 40 mln $ to w tej chwili realizowane są obiekty o budżetach grubo przekraczających 100 mln $.

Natomiast w tej "karuzeli" biorą już bardzo aktywny udział takie nazwiska jak Norman Foster czy Frank Gehry.

pozdrawiam

a
Sławomir K.

Sławomir K. zbieracz poziomek

Temat: Architektura winiarska

Mówimy o dwoch różnych rzeczach o architekturze samej winnicy, jej układzie, co ma znaczenie dla osób zakładających winnice czy je modyfikujących oraz o zwykłym "wyszynku" mniej lub bardziej oprawionych turystycznie.
Mnie osobiście bardzo podobają się winnice, w regionie Zemplen na Słowacji i oczywiście winnice w okolicy Tokaju.
Słowacy produkują wino slovenske tokajske vino czy to w Vinicky czy też w Ostrożovec i dla mnie jest to niezrozumiałe kiedyś w okresie Austrowęgier ten region łącznie z Tokajem stanowił jedną całość. Obecnie wraz rozpoadem i podziałem na takich samych ziemiach pokrytych tufem wulkanicznym jedni produkują Tokaj, a inni Vino tokajskie, ktore smakiem i innymi cechami niczym od siebie się nie różnią - może dla mnie jako niewyrobionego w pełni degustatora. Rozumiem, że w wyniku podziału i wytyczneia nowych granic Tokaj - jako góra przypadł w udziale Węgrom, a Zemplen górny i dolny Słowakom. Być może że tylko wino produkowane w Tokaju ma prawo nosić nazwę Tokaj, choć oba wina oznaczają się tymi cechami i są produkowane w gradacji od I do VI putona.
Może ktoś z bardziej doświadczonych osób jest w stanie wyjaśnić mi te różnice, sam poza lokalizacją geograficzną nie widzę.

konto usunięte

Temat: Architektura winiarska

chyba jednak nie o to mi chodziło w tym wątku.

to znaczy przypomina mi to do złudzenia sytuację kiedy obaj mówimy o owocach tylko, że Ty mówisz o jabłkach a ja o pomarańczach.

miałem na myśli obiekty budowlane a nie uprawy rolnicze.

natomiast o ile nazywasz "zwykłym wyszynkiem" absolutnie futurystyczne projekty o budżetach przekraczających grubo (tak jak wspominałem) 100 mln $ i projektowane przez największe sławy i uznane autorytety architektoniczne świata, to......daj Boże same takie "wyszynki" w naszym skromnym kraju.

pozdrawiam

a
Sławomir K.

Sławomir K. zbieracz poziomek

Temat: Architektura winiarska

Jeśli w futurystycznym budynku odbywa się wyszynk wina - inaczej degustacja, nie spowadzajmy wszystkiego tak nisko - jest to jednak wyszynk, ale czy odbywa się on we wnętrzach futurystycznych czy tradycyjnej piwnicy 13 metrow pod ziemią przy stałej wilgotności i ścianach pokrytych odpowiedniego gatunku plesni, jest to już kwestia gustu, o ktoórym nie można dyskutować. Wolę jednak schodzić te 13 metrow w dół i być obsługiwany przez właściciela winnicy, czy upoważnionego człowieka, niż zjeżdżać windą, czy też być obsługiwany przez kelnera we fraku w super nowoczesnych, klimatyzowanych, bezwonnych wnętrzach.
Jurek M.

Jurek M. zarządzając
projektami
rozwiązuję problemy

Temat: Architektura winiarska

W zasadzie sama winnice oraz tzw. centrum degustacji wina (w wiekszych obiektach) lub restuaracje, gospode (w miniejszych) nie zawsze mozna od siebie odroznic, te budynki zazwyczaj sa polaczone ze soba. I nie jest to az tak nowy twor czy nurt (kiedys w kazdej winnicy czy gospodardstwie zajmujacym sie uprawa i produkcja wina byly wlasnie te funkcje) - racja ze od niedawna zajeli sie tym rowniez gwiazdy architektury ale nie tylko oni robia ciekawe budynki. W artykule o ktorym wspominalem byly relizacje pokazane ze szwajcarii, francji, wloch w kazdej z nich miescilo sie miejsce produkcji, przechowania oraz degustacji wina, w niektorych rowniez czesc turystyczna tzw. visitors center z czescia wystawowa. Mysle ze o tym mowimy. Czy slowo "winnica" okresla caly obiekt czy tylko jego czesc sluzaca do przechowywania i chodowania wina to juz mom zdaniem kwestia interpretacji (dla mnie nie jest to zbyt duza roznica)

konto usunięte

Temat: Architektura winiarska

Sławomir K.:
Jeśli w futurystycznym budynku odbywa się wyszynk wina - inaczej degustacja, nie spowadzajmy wszystkiego tak nisko - jest to jednak wyszynk, ale czy odbywa się on we wnętrzach futurystycznych czy tradycyjnej piwnicy

Innymi słowy wszystkie centra handlowe, w których zlokalizowane są różne knajpy - powinny nosić nazwę "wyszynk". Tak ? Czy dobrze zrozumiałem ?
A tu proszę, nie tylko chodzi się do nich na zakupy, ludzie się po prostu ze sobą umawiają i spotykają, ponadto, o zgrozo, jeżdżą nie tylko windami, ale i schodami ruchomymi, a nawet, nie przymierzając, co poniektórzy chodzą niejednokrotnie do......kina.
Apage satane.

Zwracam uwagę, iż jesteśmy na grupie "Architekci" a nie na grupie "Co lubię, a czego nie lubię i dlaczego ?". To czy nowe trendy w architekturze podobają Ci się czy też nie, jest chyba tematem na osobny wątek. Tym bardziej, iż ani mnie, ani podejrzewam większości architektów zgromadzonych w tej grupie mało, albo wręcz nic one nie obchodzą. Tak samo jak nic mnie nie obchodzi czy kochasz swoją żonę czy też nie, i czy ja zdradzasz czy też nie. To są wyłącznie Twoje problemy, a nie moje i mają się do tego wątku jak "piernik do wiatraka".

Zawsze wolę wiedzieć niż nie wiedzieć. A kiedy wiem coś rzeczywiście interesującego to lubię się tym podzielić z innymi, przeważnie mądrzejszymi ode mnie. Dlatego jestem na GL i dlatego właśnie wywołałem ten akurat wątek na grupie "Architekci".
Podam przykład.
Przy realizacji wspomnianej już przeze mnie Dominus Winery zastosowano po raz pierwszy w historii ( o ile jestem dobrze poinformowany )do budowy zarówno ścian nośnych, jak i działowych tzw. gabiony z siatki metalowej, wypełnione bardziej lub mniej szczelnie odłamkami lokalnych skał i kamieni.Unikalny projekt Dominus'a w szczególności uwzględnia konieczność kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Klimat Doliny Nappa jest ekstremalny. Często jest tu bardzo gorąco w ciągu dnia i bardzo zimno w nocy. Najpowszechniejszą, stosowaną zwykle metodą radzenia sobie w takich warunkach jest instalacja systemu wentylacyjnego. W omawianym jednak projekcie, architekci zaproponowali nowe rozwiązanie polegające na zastosowaniu ścian , które same regulują temperaturę. Ściany tej wytwórni są w rzeczywistości ustawionymi jedne na drugich, drucianymi klatkami wypełnionymi kamieniami, które stanowią obojętną masę chroniącą pomieszczenia przed ekstremalnymi temperaturami. W zależności od funkcji pomieszczeń‚ które się za nimi znajdują‚ zmienia się gęstość ułożonych kamieni. Kosze wypełnione są mniej lub bardziej ściśle w zależności od potrzeb danej sekcji wytwórni. Dzięki temu, niektóre ściany są całkowicie nieprzenikalne, podczas gdy inne przepuszczają nieco światła. Do wypełnień użyto miejscowego ciemnozielonego i czarnego, lokalnego bazaltu by wtopić budynek w otaczający pejzaż.

Ciekawe ? Dla mnie osobiście wręcz pasjonujące.

Kliknij na:
http://www.starwoodhotels.com/luxury/property/overview...

Może Cię ten temat jednak zainteresuje..........pozytywnie:-)

Pozdrawiam

a

PS: Pleśń na ścianach piwnicy zawsze jest dowodem złej wentylacji rzeczonej piwnicy. Nigdy nie spotkałem się z pojęciem "odpowiedni gatunek pleśni" w piwnicy. Szlachetna pleśń, natomiast, nosi nazwę botrytis cinerea i jest niezbędnym elementem przy wytwarzaniu prawdziwych win słodkich. Ale to już jest zupełnie inna "bajka" niż pospolita pleśń "piwniczna".

13 metrow pod ziemią przy stałej
wilgotności i ścianach pokrytych odpowiedniego gatunku plesni, jest to już kwestia gustu, o ktoórym nie można dyskutować. Wolę jednak schodzić te 13 metrow w dół i być obsługiwany przez właściciela winnicy, czy upoważnionego człowieka, niż zjeżdżać windą, czy też być obsługiwany przez kelnera we fraku w super nowoczesnych, klimatyzowanych, bezwonnych wnętrzach.

konto usunięte

Temat: Architektura winiarska

Ferenc M.:
>w kazdej z nich miescilo sie miejsce
produkcji, przechowania oraz degustacji wina, w niektorych rowniez czesc turystyczna tzw. visitors center z czescia wystawowa. Mysle ze o tym mowimy. Czy slowo "winnica" okresla caly obiekt czy tylko jego czesc sluzaca do przechowywania i chodowania wina to juz mom zdaniem kwestia interpretacji (dla mnie nie jest to zbyt duza roznica)

Ferenc,

Tak dokładnie o tym samym mówimy.

Tyle tylko, że mylnie stosujesz słowo "winnica".

Otóż "winnica" (ang.vineyard, franc. vignoble) po polsku to znaczy miejsce (pole, działka, parcela itp) gdzie rośnie winna latorośl, z której zbiera się plony w postaci winogron.
Podobnie jak pole żyta, kartoflisko czy sad owocowy. Tylko tyle. A więc jest to wyłącznie "pole uprawne", nic nie mające wspólnego z budynkami, ani tym bardziej żadną architekturą ( chyba, że krajobrazu ).

"Winiarnia" (ang.winery, franc.vigneron) natomiast, to już są budynki służące do innych celów, ale przede wszystkim do produkowania wina z plonów zebranych uprzednio w "winnicy".

I projekty właśnie takich budynków czy też całych kompleksów budynków są tematem tego wątku.

Pozdrawiam

a
Jurek M.

Jurek M. zarządzając
projektami
rozwiązuję problemy

Temat: Architektura winiarska

OK wszystko jasne (ja myslalem dotad ze po polsku "winiarnia" to jedynie karczma gdzie serwuje sie wina) ale ok. jak zwal tak zwal ,wazne ze myslelismy od poczatku o tym samym:)

konto usunięte

Temat: Architektura winiarska

Ferenc M.:
OK wszystko jasne (ja myslalem dotad ze po polsku "winiarnia" to jedynie karczma gdzie serwuje sie wina) ale ok. jak zwal tak zwal ,wazne ze myslelismy od poczatku o tym samym:)

Tez nie jestem entuzjastą stosowania słowa "winiarnia" do okreslenia miejsca gdzie produkuje się wina.
Osobiście uważam, iż podobnie jak "kawiarnia" to jest miejsce do degustowania lub picia wina, więc "karczma" tak jak piszesz.
Okazało się jednak, że słownik języka polskiego określa to jako i jedno i drugie.
Mając takie wątpliwości nawet wywołałem dyskusję na grupie WINO, ale i ona praktycznie nic nowego nie wniosła:

http://www.goldenline.pl/forum/wino/647992

pozdrawiam

a
Jurek M.

Jurek M. zarządzając
projektami
rozwiązuję problemy

Temat: Architektura winiarska

oto przykłady które uważam za dobre w tym temacie:

http://www.bearth-deplazes.ch/start.html (klikając dalej: ökonomiebauten, Weingut Gantenbein Fläsch)

http://www.botta.ch/Page/Re%202003_380_CantinaPetra_it...

http://www.archea.it/index.php/progetto/35

Wogóle polecam miesiecznik architektura i biznes nt. architektura i wino nr 2008 7/8

A z Węgier też kilka przykładów:

http://www.apatsagipinceszet.hu/kezdo_e.php?t=25

http://www.ekler-architect.hu/index.php (klikac na: projects, typology, industrial)

Chetnie poznam polskie pryzkłady...
Marcin G.

Marcin G. Consultant/ Services
for Designers

Temat: Architektura winiarska

Moim skromnym zdaniem nie istnieje cos takiego jak Architektura Winiarska jezeli juz to jest wyrazny trend wsrod wlasicili winnic na promowonia swojej marki oraz przyciaganie milosnikow wina do swojej winnicy poprzez dobra architekture. Polskich przykadow realizacji nie znam...w przeciwienstwie do realizacji twozonych miedzyinnymi przez Polaka :) Za dwa tygodnie startuje budowa - na poczatku wrzesnia planowane otwarcie. Bedzie to pierwszy Ekologiczny (LEED Silver) "Tasting Room & Storage Facility" w stanie Virginia (USA) w ktorym dziala obecnie blisko 200 winnic i z roku na rok przybywa nowych.

POZDRmarcin garbacz edytował(a) ten post dnia 25.02.09 o godzinie 15:46

konto usunięte

Temat: Architektura winiarska

W temacie projektów winiarni, to polecam link:
http://www.mimoa.eu/projects/Portugal/Campo Maior/Adega Mayor Winery#comments
Znajdziecie tu nie tylko bardzo ciekawy projekt Alvaro Sizy winiarni Adega Mayor Winery w Portugalii, ale również w prawym dolnym rogu stronki jest wyszukiwarka według haseł, m.in.: winery projects. Można się trochę naoglądać i doszukać ciekawych realizacji.

Miłego oglądania:)



Wyślij zaproszenie do