Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Współpraca franczyzowa: jak zacząć?

Rozpoczęcie działalności na podstawie umowy franczyzy to sprytny pomysł na biznes dla wielu przedsiębiorców, pragnących ziścić "amerykański sen". Rozpoczęcie działalności na zasadach franczyzy nie jest jednak pozbawione ryzyka, warto więc ostrożnie rozważyć poniższe wskazówki dotyczące umowy franczyzowej, by zdecydować czy ten system prowadzenia działalności jest odpowiedni.
„Podjęcie działalności w systemie franczyzowym może być rozsądną decyzją biznesową dla wielu przedsiębiorców, pragnących rozpocząć własną działalność gospodarczą, a szczególnie dla tych, którzy oczekują wsparcia w sprzedaży i w działaniu,” powiedział Tiffan Clark, Marketing Vice President of JumpStart Inc. - organizacji wspierającej przedsięwzięcia inwestycyjne, korzystającej z IdeaCrossing - bezpłatnych zasobów online, które łączą przedsiębiorców z inwestorami. „Istotne jednak jest, by wraz z rozpoczęciem działalności, przedsiębiorcy dokonali badań rynku i stali się ekspertami w tym obszarze. Franczyzobiorcy nie są wolni od początkowych pułapek, w które wpada większość przedsiębiorców.”

Wskazówki franczyzowe dla przedsiębiorców: klucz do sukcesu

Stwórz zespół nabywczy: nabycie franczyzy, jest jedną z najważniejszych inwestycji jakie kiedykolwiek podejmiesz, więc rozważ zgromadzenie grupy nabywczej, która pomoże ci podołać tej inwestycji. Kluczowymi członkami takiego zespołu powinni być: księgowy, prawnik oraz konsultant franczyzowy. Rozpatrz również wyszukanie kilku obecnych i byłych franczyzobiorców i postaraj się o uczciwe informacje z pierwszej ręki. Jest wiele wspólnot biznesowych w Internecie, które ułatwiają kontaktowanie się ze sobą podobnie myślących przedsiębiorców, właścicieli działalności w systemie franczyzowym oraz mentorów biznesu.

Zarządzanie działalnością franczyzową: Jako franczyzobiorca będziesz szefem, jednak przełomowe znaczenie ma zrozumienie przez Ciebie struktury zarządzania twoim przedsiębiorstwem. Twój osobisty sukces zależy w ogromnej mierze od wiedzy udziałowców przedsiębiorstwa będącego franczyzodawcą, dyrektorów i członków zarządu a także ich doświadczenia w odnoszeniu sukcesów w umowach franczyzy. Wiele z pośród wskazówek w budowaniu rzetelnej drużyny zarządzającej w każdym przedsiębiorstwie, znajduje zastosowanie w przypadku przedsiębiorstw działających w ramach franczyzy.
Marka: Nabycie ugruntowanej już marki oznacza zaistnienie w istniejącej rzeczywistości rynkowej oraz zwrócenie się do lojalnych klientów. Pozyskani klienci oznaczają mniejszą potrzebę przeznaczenia czasu na marketing a tym samym więcej czasu na rozwianie przedsiębiorstwa, Kolejną korzyścią zakupu marki o ugruntowanej na rynku pozycji jest łatwość rekrutacji pracowników. Z drugiej jednak strony dobrze znane marki oferują z reguły wyższe ceny.

Trendy rynkowe: Umowa franczyzy, którą rozważasz może być atrakcyjna w danej chwili, jednak warto zadać sobie pytanie jak będzie wyglądał rynek za kilka lat? Jak będzie sobie radziła twoja firma podczas kryzysu? Zbadaj przeszłe trendy rynkowe, jak i prognozy na przyszłość zanim zaangażujesz swój czas oraz swoje pieniądze we franczyzę.

Wsparcie franczyzowe: Jednym z podstawowych powodów zawarcia umowy franczyzowej jest wsparcie ze strony franczyzodawcy. Rozpatrz dokładnie, jakiego rodzaju wsparcia będziesz mógł się spodziewać w zakresie marketingu, wyposażenia w personel, toczących się szkoleń, wspólnej siły nabywczej inwestorów i wyposażenia a także na polu radzenia sobie z problemami. Pamiętaj jednak, że sukces twojego przedsiębiorstwa działającego w ramach franczyzy zależy tylko i wyłącznie od ciebie.

Strategia wyjścia: Jak każdy mądry inwestor, wchodząc w dany interes będziesz chciał mieć wyraźnie zdefiniowaną strategię wyjścia. Dowiedz się z góry o koszty związane z wygaśnięciem twojej umowy, o warunki jej wygaśnięcia i odnowienia a także o przesłanki, które mogą doprowadzić do zerwania umowy przez ciebie albo przez twojego franczyzodawcę.