Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Możesz dostać 300 tys. zł taniego kapitału

Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje tanie pożyczki niewielkim firmom. Wsparcie jest udzielane dla projektów przyczyniających się do oszczędzania energii. Odsetki od pożyczek wynoszą tylko 5,26 proc. w skali roku.

Firmy mogą otrzymać pożyczkę do 90 proc. wydatków na realizację projektu. Na energopożyczki ARP (http://arp.com.pl) przeznaczyła około 6,5 mln zł. Pomoc mogą otrzymać mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. W zasadzie jedynym kosztem pożyczki są odsetki oraz koszty załatwiania dokumentacji.

- Energopożyczka jest przeznaczona dla firm z wszystkich branż. Jedynym warunkiem jest, aby inwestycja przekładała się na mniejszą energochłonność przedsiębiorstwa – informuje Michał Wrzosek z Biura Marketingu i Promocji ARP.

Energopożyczka jest rekomendowana m.in. przez: Krajową Agencję Poszanowania Energii, Krajową Izbę Gospodarczą, Innosoft i Mitsubishi Electric.

Na ocieplenie i zmniejszenie zużycia

Pożyczkę można otrzymać na ocieplenie budynku przedsiębiorstwa, zakup kolektorów słonecznych oraz innego nowego urządzenia przyczyniającego się do zmniejszenia zużycia energii. ARP pomaga także sfinansować pozyskanie audytu energetycznego.

Pożyczki są udzielane także na zakup energooszczędnych urządzeń i nowoczesnych technologii, w tym wysokosprawnych silników i napędów elektrycznych oraz systemów oświetlenia. Można sfinansować inwestycje polegające na zakupie i instalacji systemów sprężonego powietrza, kotłów do wytwarzania pary, odwadniaczy i systemów gospodarki parą, systemów skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Pomoc jest oferowana na projekty w ramach, których przedsiębiorstwo będzie pozyskiwać energię z odpadów przemysłowych i komunalnych, w tym z biomasy.

Pożyczki są udzielane również na nabywanie systemów informatycznych (komputerów z oprogramowaniem) służących poprawie efektywności energetycznej i racjonalnemu zarządzaniu energią.

Wszystkie projekty w ocenie Agencji muszą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w procesach produkcyjnych lub w oferowanych rodzajach usług. Muszą to być technologie nowoczesne.

Za kapitał pożyczony z Agencji można także nabyć systemy zarządzania środowiskiem oraz systemy oznakowania ekologicznego związanego z ochroną środowiska.

Przed udzieleniem pożyczki eksperci ARP analizują czy realizacja projektu przyczyni się do zaoszczędzenia zużycia energii.

Oferta tylko dla posiadających dobrą kondycję finansową

Oceniamy kondycję finansową i rentowność wnioskodawcy. Spłata pożyczki następuje przez okres 72 miesięcy, bez żadnych dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę, ale jednocześnie chcemy, aby energopożyczka była komfortem dla firmy, a nie utrapieniem – dodaje Michał Wrzosek z ARP.

Oprocentowanie pożyczki jest równe stopie referencyjnej Komisji Europejskiej (od stycznia 2011 r. wynosi ona 4,26 proc) powiększonej o marżę ARP. Wspomniana marża jest negocjowana z przedsiębiorcą indywidualnie. Jej wysokość zależy od ryzyka finansowania, proponowanych zabezpieczeń i kondycji finansowej. W zasadzie nie jest większa niż 1,5 proc.

ARP deklaruje ze swojej strony pomoc doradców w przygotowaniu potrzebnych dokumentów, bezpłatne rozpatrzenie wniosku o energopożyczkę. Po dostarczeniu kompletnej dokumentacji decyzja jest podejmowana w okresie do 2 tygodni. Nie jest pobierana prowizja za udzielenie pożyczki.
źródło:nf.pl