Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Kredyt Technologiczny

działania 4.3 "Kredyt Technologiczny" Programu Innowacyjna Gospodarka. Ustawa wejdzie w życie w ciągu 30 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze z wprowadzonych w ustawie zmian:

Wypłata premii nastąpi bezpośrednio po prawidłowym zrealizowaniu inwestycji technologicznej, bez konieczności dokumentowania sprzedaży towarów i usług, wyprodukowanych z udziałem nowej technologii.
Wsparcie będzie można uzyskać także na technologię w postaci nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Premia technologiczna wyliczana będzie od całości wydatków kwalifikowalnych, a nie tylko od tych sfinansowanych kredytem technologicznym.
Inwestycję technologiczną można będzie rozpocząć już po złożeniu wniosku o dofinansowanie do BGK, a nie - tak jak obecnie - po uzyskaniu promesy premii technologicznej.
Koszty kwalifikujące się do wsparcia obejmą również zakup gruntu (do 10 proc. całkowitej wartości kosztów kwalifikowalnych), budowę budynków i budowli oraz koszty usług doradczych.

Opis działania

Wsparcie dla przedsiębiorcy stanowić będzie premia technologiczna stanowiąca spłatę części kapitału kredytu technologicznego, udzielonego przez bank komercyjny.

Środki własne przedsiębiorcy muszą stanowić nie mniej niż 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu technologicznego.

Na mocy ustawy z dnia 30 maja 2008 roku o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz.730) przedsiębiorcy wdrażający nowe technologie będą mogli otrzymać wsparcie ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie premii technologicznej.
Dla kogo:

Mikro, mali lub średni przedsiębiorcy posiadający zdolność kredytową.
Termin naboru wniosków:

W najbliższym czasie przwidywane są dwa terminy naboru wniosków

6 grudnia 2011
marzec 2012

Co można dofinansować:

Wsparcie finansowe przeznaczone jest na realizację inwestycji technologicznych, mających na celu zakup i wdrożenie własnej lub nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup, leasing lub wynajem środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji technologicznej.

Alokacja:

222,3 mln zł
Poziom wsparcia:

Kredyt przyznawany jest w wysokości 75% wartości netto projektu inwestycyjnego. Od kwoty kredytu można otrzymać wsparcie zgodnie z mapą pomocy regionalnej tj. od 40 -70%.

Województwa Mikro i małe, średnie
kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko - mazurskie 70% 60%
dolnośląskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie 60% 50%
mazowieckie z wyłączeniem m. st. Warszawy do 31.12.2010 60% 50%
mazowieckie z wyłączeniem m. st. Warszawy od 01.01.2011 50% 40%
m. st. Warszawa 50% 40%

Maksymalna kwota wsparcia:

4 000 000 PLN.

Wydatki te, aby kwalifikowały się do objęcia wsparciem muszą być poniesione po dacie przyznania przez BGK promesy premii technologicznej.

Premia technologiczna będzie wypłacana jednorazowo lub w transzach (nie częściej niż raz na trzy miesiące) w kwocie odpowiadającej wartości netto osiągniętej sprzedaży towarów lub usług wyprodukowanych/świadczonych w wyniku inwestycji technologicznej, nie wyższej jednak niż
4 000 000 PLN.
Koszty kwalifikowane:

zakup, na warunkach rynkowych, nowych lub używanych środków trwałych, w tym budynków i budowli oraz ich części, jeśli od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat - z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu
najem, dzierżawę lub leasing
środków trwałych, jeżeli umowa przewiduje obowiązek nabycia przez kredytobiorcę prawa własności środka trwałego z upływem okresu najmu, dzierżawy lub leasingu;
gruntów, budynków lub budowli, jeżeli będzie trwać przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia inwestycji technologicznej;
rozbudowę istniejących budowli, budynków, maszyn, urządzeń stanowiących środki trwałe
instalacja i uruchomienie maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe
zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli umowa leasingu przewiduje obowiązek nabycia ich z upływem okresu leasingu, które:
są aktywami, w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, przedsiębiorcy,
będą przez niego wykorzystywane oraz pozostaną wyłącznie w zakładzie, w którym została zrealizowana inwestycja finansowana kredytem technologicznym, co najmniej przez okres 3 lat od dnia zakończenia inwestycji technologicznej
zostały nabyte od osób trzecich za cenę odpowiadającą wartości rynkowej
podlegają amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości

Środki trwałe muszą być powiązane ze sobą funkcjonalnie i służyć do realizacji celu określonego w umowie o udzielenie kredytu technologicznego.