Marius
Wysocky
Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /
Temat: Informacje na temat funduszy pozwalających na rozwój...
Informacje podstawoweMożliwości to czwarty program szczegółowy 7.PR z budżetem 4,2 mln euro (2007-2013). Został stworzony po to by wzmacniać i optymalizować potencjał badawczy niezbędny w procesie rozwijania gospodarki opartej na wiedzy.
Cele programu
Program mający zapewnić najlepsze wykorzystanie istniejącego w Europie potencjału w zakresie badań i innowacji. Płaszczyzny na jakich skupia się program to: optymalizacja wykorzystania i rozwoju infrastruktur badawczych; wzmocnienie możliwości innowacyjnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a także ich zdolności do wykorzystywania wyników prac badawczych; wspieranie rozwoju regionalnych klastrów badawczych; uwolnienie potencjału badawczego w regionach konwergencji i w najbardziej oddalonych regionach UE; zbliżenie nauki i społeczeństwa w celu harmonijnego zintegrowania nauki i technologii ze społeczeństwem europejskim; wsparcie dla spójnego kształtowania polityk badawczych; działania horyzontalne i środki wspierające współpracę międzynarodową.
Obszary tematyczne
Infrastruktury badawcze,
Badania na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP),
Regiony wiedzy,
Potencjał badawczy,
Nauka w społeczeństwie,
Spójny rozwój polityk badawczych,
Specjalne działania we współpracy międzynarodowej.
Finansowanie poszczególnych obszarów tematycznych
Systemy finansowania poszczególnych obszarów tematycznych uzależnione są od ogłoszeń o konkursach opublikowanych w Programach Pracy (Work Programme) - to oficjalne dokumenty określające i konkretyzujące obszary badawcze, zawierają informacje o systemie finansowania projektu.
Możliwe systemy finansowania:
Projekty Współpracy (Collaborative Project - CP), badawcze realizowane we współpracy międzynarodowej, mające na celu wygenerowanie nowej wiedzy, technologii, produktów czy wspólnych zasobów przeznaczonych na badania. Dzielą się na mniejsze (Small or medium-scale focused research projects) i większe (Large-scale integrating projects),
Akcje wspierające i koordynujące (Coordination and Support Actions - CSA)
Działania koordynujące (Coordination Actions - CA) promują współpracę oraz koordynację działań badawczych i innowacyjnych finansowanych na szczeblach krajowych. Nie finansują badań,
Działania wspierające (Support Actions - SA) mogą być prowadzone przez jedną instytucję, wspierają realizację Programu Ramowego. Nie finansują badań,
Projekty współpracy międzynarodowej (Specific International Cooperation Actions - SICA), promujące współpracę pomiędzy organizacjami europejskimi a instytucjami z krajów trzecich,
Sieci doskonałości (Network of Excellence - NoE) - tworzenie stałych sieci współpracy, dzięki którym Europa będzie mogła przeciwstawić się fragmentacji badań oraz objąć przewodnictwo światowe w konkretnych dziedzinach. NoE tworzą i realizują Wspólny Program Badań.
Więcej informacji nt programu na stronie: http://cordis.europa.eu/fp7/capacities
Badania na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw - MŚP (Research for the Benefit of SMEs)
To projekty, na realizację których KE przeznaczyła 1336 mln euro (2007-2013). Program kierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw i ich stowarzyszeń, które mogą zlecić wykonanie badań naukowych jednostkom zewnętrznym.
Cele programu
Program jest kierowany do tych przedsiębiorstw, które widzą potrzeby dalszego rozwoju i wprowadzania innowacji, a nie posiadają własnego zaplecza badawczego. Usługi mogą wykonywać na rzecz MŚP jednostki badawczo-naukowe i firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową.
Badania na rzecz MŚP zakładają dwa typy działań:
Badania na rzecz MŚP - rozwiązywanie problemów technologicznych na rzecz małych grup innowacyjnych MŚP. Projekty realizowane w konsorcjach: minimum 3 MŚP z 3 różnych krajów członkowskich lub stowarzyszonych z UE i 2 niezależnych wykonawców badań,
Badania na rzecz izb gospodarczych i stowarzyszeń MŚP - opracowywanie technicznych rozwiązań problemów wspólnych dla większej liczby MŚP (stowarzyszenia, izby gospodarcze), w określonych sektorach przemysłu lub segmentach łańcucha wartości. Projekty realizowane w konsorcjach: minimum 3 stowarzyszenia MSP o zasięgu ogólnokrajowym z 3 różnych krajów członkowskich lub stowarzyszonych z UE lub 1 stowarzyszenie o zasięgu ogólnoeuropejskim; 2 niezależnych wykonawców badań.
Obszary tematyczne
Projekty „Badań na rzecz MŚP” nie mają z góry narzuconej tematyki i mogą dotyczyć dowolnego tematu z zakresu nauki i techniki. Tematyka projektów definiowana jest przez wnioskodawców.
Możliwe do podejmowania działania w projekcie obejmują:
Badania oraz działania związane z rozwojem technologii (RTD)– są zasadniczą częścią projektu przypisaną wykonawcom badań, których celem jest uzyskanie nowej wiedzy, metod, opracowanie nowych technik lub technologii. MŚP mają testować wyniki badań, a także zająć się etapem przygotowawczym do wdrożenia,
Działania demonstracyjne (DEMO)– dają możliwość sprawdzenia w praktyce nowej technologii i zademonstrowania jej funkcjonalności, w celu łatwiejszego wdrożenia,
Inne działania (OTHER)– ułatwiające przejęcie rezultatów badań MŚP poprzez szkolenia i rozpowszechnianie wyników projektu,
Zarządzanie konsorcjum (MANAG)- działania dotyczące zarządzania projektem na poziomie konsorcjum.
Finansowanie poszczególnych obszarów tematycznych
dofinansowanie 75% kosztów projektu,
firma wnosi do projektu wkład własny w formie robocizny, dostępu do materiałów, itp.,
w razie niepowodzenia projektu, firmy biorące w nim udział, nie są pociągane do odpowiedzialności finansowej oraz nie muszą zwracać otrzymanego od KE dofinansowania.
Szczegółowe informacje dotyczące finansowania znajdują się w dokumentacji konkursowej opublikowanej w Programie Pracy. http://cordis.europa.eu/fp7 w zakładce find a call.
Dokumenty programowe
Program Pracy, Przewodnik dla wnioskodawców, Call Fiche.
http://cordis.europa.eu/fp7 w zakładce find a call.
Dokumenty prawne
http://cordis.europa.eu/infrastructures/projects.htm
Informacje na temat możliwości finansowania prac badawczo-rozwojowych
Infrastruktury badawcze (Research Infrastuctures) – projekty, na które KE przeznaczyła 1,715 mln euro (2007-2013). Celem działania jest optymalne wykorzystanie i rozwój infrastruktur badawczych w Europie, a także pomoc w stworzeniu nowych we wszystkich obszarach nauki i techniki. Projekty poprzez łączenie infrastruktur w sieci oraz wspieranie powstawania nowych infrastruktur badawczych o znaczeniu ogólnoeuropejskim, mają zapewnić szeroki dostęp naukowców do m.in.: laboratoriów, obserwatoriów, banków danych, archiwów, bibliotek, zbiorów, statków…
Obszary w ramach priorytetów
Projekty nie mają z góry narzuconej tematyki, możliwe są wszystkie obszary nauki i techniki.
Tematy oraz ich działania
Działania integracyjne
wzmacnianie sieci (networking),
ponadnarodowy dostęp (transnational access) do infrastruktur uczestniczących w projekcie,
wspólne działania badawcze, zmierzające do poprawy jakości usług świadczonych naukowcom,
możliwość przeprowadzenia - bezpłatnie - badań w najlepszych europejskich ośrodkach.
Infrastruktura informatyczna (e-Infrastructure)
Trzy typy działań:
wzmacnianie sieci (networking),
rozszerzanie oferowanych usług,
wspólne działania badawcze.
Obejmujące zagadnienia:
Cyfrowe repozytoria naukowe,
Rozszerzanie zasięgu e-infrastruktury na rozmaite obszary nauki i techniki,
Sieci gridowe,
GEANT,
Infrastruktura danych naukowych i rozwój współpracy z innymi infrastrukturami.
Prace projektowe (Design studies)
wspieranie koncepcyjnych prac nad nowymi infrastrukturami, obejmujących naukową, techniczną i finansową wykonalność proponowanej inwestycji.
Budowa nowych infrastruktur (Construction of new infrastructures)
pomoc w budowie nowych infrastruktur,
kluczowa rola Europejskiego Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI),
wnioski na budowę nowych infrastruktur składać mogą wyłącznie konsorcja zaangażowane w inwestycje wymienione na liście ESFRI.
Wsparcie dla kształtowania polityki, wdrażania programu oraz nowych potrzeb
wsparcie prac ESFRI, koordynacji polityki względem infrastruktur badawczych na poziomie krajów i regionów (projekty ERA-NET, studia, konferencje, itp.).
Finansowanie
Szczegółowe informacje dotyczące finansowania znajdują się w dokumentacji konkursowej opublikowanej w Programie Pracy. http://cordis.europa.eu/fp7 w zakładce find a call.
Dokumenty programowe
Program Pracy, Przewodnik dla wnioskodawców, Call Fiche.
http://cordis.europa.eu/fp7 w zakładce find a call.
Dokumenty prawne
http://cordis.europa.eu/infrastructures/projects.htm
Przydatne linki
Informacje o warunkach dostępu do infrastruktur http://cordis.europa.eu/infrastructures/projects.htm
Projekty finansowane z 7.PR http://cordis.europa.eu/fp7/projects_en.html
ESFRI http://cordis.europa.eu/esfri/
Lista infrastruktur ESFRI niezbędnych dla rozwoju nauki w najbliższych 10-20 latach http://cordis.europa.eu/esfri/roadmap.htm
Internetowa baza europejskich infrastruktur badawczych http://www.riportal.eu