Marius
Wysocky
Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /
Temat: fundusze zalążkowe (seed capital) i komu sa przyznawane?
Seed capital to stosowana w języku angielskim nazwa kapitału przeznaczanego na finansowanie inwestycji w najwcześniejszej fazie działania przedsiębiorstw, w tzw. fazie zalążkowej. Faza zalążkowa obejmuje okres od powstania pomysłu do pojawienia się przedsiębiorstwa na rynku.Fundusze, które zajmują się finansowaniem fazy zalążkowej określane są mianem funduszy seed capital (funduszy zalążkowych/funduszy zasiewowych). Kapitał zalążkowy oznacza finansowanie przekazywane na prowadzenie badań, ocen i stworzenie koncepcji początkowej, poprzedzającej fazę rozruchu. Fundusze zalążkowe stanowią podgrupę większej grupy funduszy, jakimi są fundusze venture capital (VC) – tzw. kapitał podwyższonego ryzyka.
Faza zalążkowa uważana jest za fazę najwyższego ryzyka w życiu przedsięwzięcia. Fundusze seed capital nie inwestują bowiem w istniejące przedsiębiorstwa z gotowym produktem, ale w pomysły naukowców, technologów lub zdolnych menedżerów. Finansują przeprowadzanie analiz i badań oraz innych działań służących przekształceniu innowacyjnych projektów w przedsiębiorstwa. Zgodnie z systemowym modelem procesu innowacji, przedstawionym w pakiecie „Współpraca przedsiębiorstw ze sferą B+R – bariery i ryzyko, identyfikacja partnerów, z którymi przedsiębiorstwo może nawiązać współpracę”, fundusze seed capital – budując infrastrukturę innowacji – stanowią niezbędny element tego systemu.
Podstawy prawne i organizacja funduszy seed capital
Funduszami seed capital dysponują inwestorzy formalni Private Equity, których można podzielić na:
• Fundusze krajowe specjalne, korzystające z powierzonych środków publicznych, pomocowych lub specjalnych funduszy rozwojowych; ich cele inwestycyjne są zazwyczaj jednoznacznie ukierunkowane (np. wspieranie MSP lub tworzenie infrastruktury w danym regionie, ochrona środowiska) i nie zawsze oparte są na komercyjnych zasadach,
• Fundusze krajowe komercyjne (w tym regionalne i ponadregionalne) korzystające głównie z powierzonych środków osób prywatnych oraz komercyjnych inwestorów instytucjonalnych, prowadzące stałą działalność inwestycyjną na terenie Polski,
• Międzynarodowe podmioty komercyjne ( w tym regionalne i ponadregionalne), nie koncentrujące się na konkretnych krajach, ale raczej na projektach,
• Quasi fundusze PE – podmioty, które nie zarządzają konkretnym funduszem, ale posiadają dostęp do środków inwestycyjnych pochodzących ze źródeł krajowych i zagranicznych (osób fizycznych i prawnych).
Poziom kapitału podwyższonego ryzyka dostępnego na rynku dla nowopowstałych innowacyjnych przedsiębiorstw jest za niski w stosunku do ich potrzeb. Dostrzegając „lukę kapitałową” pomiędzy zapotrzebowaniem na kapitał podwyższonego ryzyka a podażą tego kapitału na rynku i korzystając z doświadczeń zdobytych dzięki instrumentom finansowym wieloletniego programu na rzecz przedsiębiorstw i przedsiębiorczości przyjętego decyzją Rady 2000/819/WE, Komisja przyjęła kapitał podwyższonego ryzyka jako cel wspólnotowy i sformułowała Wytyczne wspólnotowe w sprawie pomocy państwa na wspieranie inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w małych i średnich przedsiębiorstwach. Komisja uznaje w Wytycznych, że istnienie luki kapitałowej może w pewnych ograniczonych okolicznościach usprawiedliwiać udzielanie pomocy państwa, wyjaśnia warunki istnienia pomocy na mocy przepisów art. 87 ust.1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i podaje kryteria, które stosować będzie przy ocenie zgodności środków kapitału podwyższonego ryzyka na mocy przepisów art. 87 ust. 3 Traktatu .
Dzięki instrumentom finansowym realizacji polityki UE w zakresie pomocy na rzecz MŚP, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (jako Instytucja Zarządzająca) przyznała kwotę ponad 65 mln PLN sześciu funduszom kapitału zalążkowego. Grupę tę tworzą:
1. IIF Seed Fund Sp. z o.o., Kraków;
2. Business Angel Seedfund Sp. z o.o. S.K.A., Gdańsk;
3. MCI Bio Ventures Sp. z o.o., Wrocław;
4. BIB Seed Capital Sp. z o.o., Poznań;
5. Spółka Zarządzająca Funduszami Kapitału Zalążkowego SATUS Sp. z o.o. – sp. k. – Fundusz Kapitału Zalążkowego S.K.A., Bielsko-Biała;
6. Silesia Fund Sp. z o.o. S.K.A., Katowice.
Maksymalna wysokość zaangażowania funduszu w akcje lub udziały jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 5 mln PLN.
Oprócz funduszy dotowanych ze środków publicznych lub pomocowych, na rynku działają podmioty w pełni komercyjne, w tym zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Inwestorów Kapitałowych.