Marius
Wysocky
Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /
Temat: Fundusze poręczeniowe
Fundusze poręczeniowe z roku na rok dysponują coraz wyższymi kapitałami. Ich powodzenie może przełożyć się na szybsze i łatwiejsze uzyskiwanie poręczeń przez przedsiębiorców. O propozycjach zmian w ustawodawstwie i utworzeniu centralnego funduszu regwarancyjnego pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.W Polsce mamy obecnie 49 instytucji oferujących poręczenia kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jak czytamy w artykule, w 2009 roku dysponowały kwotą 700 mln zł, a rok później budżetem przekraczającym 1 mld zł. Zasoby tych instytucji zostały zasilone także środkami unijnymi z regionalnych programów operacyjnych oraz programu Jeremie.
Czy dobra passa funduszy poręczeniowych ma szansę wpłynąć na większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców? Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucja nadzorująca pracę funduszy zrzeszonych w Krajowym Systemie Usług jest optymistyczna. Firmy z sektora MŚP mają szansę na szybsze załatwienie formalności i łatwiejsze procedury – czytamy w „DGP”.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmniejszych podmiotów, zatrudniających do 10 osób, które nie mają jeszcze wypracowanej zdolności kredytowej. „Gazeta Prawna” informuje, że w dobie kryzysu banki coraz częściej domagają się od firm gwarancji spłaty zobowiązania. W przypadku trudności, przedsiębiorcy pomaga fundusz i jednocześnie staje się wierzycielem firmy. Poręczenie może objąć nawet 80% wartości kredytu zaciągniętego przez firmę.
Jednym z pomysłów, o których czytamy w tekście jest utworzenie, wzorem krajów Zachodniej Europy, centralnej instytucji regwarancyjnej. Tego typu instytucja zadbałaby o płynność finansową rozsianych po kraju funduszy poręczeniowych i wsparłabyprawnie ich funkcjonowanie. Czytamy, że do dziś fundusze poręczeniowe nie doczekały się jeszcze odpowiednich regulacji prawnych, co negatywnie odbija się na ich współpracy z bankami.
Materiał opracowany na podstawie artykułu „Będzie łatwiej o gwarancje”, A. Kozicka-Puch, „Dziennik Gazeta Prawna”, 17.03.2011 r.
Autor: Izabela Rutkowska