Sebastian Szczerbik

Sebastian Szczerbik Fachowiec od HRu

Temat: Rozwarstwienie płac

Drodzy Państwo
Zapraszam do lektury i do komentowania, jestem bardzo ciekawy Państwa zdania na ten temat (mam nadzieję, że link będzie aktywny przez jakiś czas).

http://biznes.onet.pl/wielkie-rozwarstwienie-plac-w-po...

Nie miałem okazji do zapoznania się z jakimikolwiek badaniami na ten temat, natomias rzeczywiście miałem takie wrażenie, że rozwarstwienie dochodów managementu i specjalistów jest w Polsce znacznie większe, niż w innych krajach europejskich (tzn. tych, z których chcielibyśmy brać przykład). Wg mnie (chociaż być może osąd wyda się niektórym z Państwa zbyt ostry) to pokazuje, że w porównaniu z państwami lepiej rozwiniętymi nasza kadra zarządzająca jest mocno przeceniona w porównaniu z niedocenianą kadrą specjalistów. W opisie naszej kondycji gospodarczej mocno koncentrujemy się na wskaźnikach średnich - PKB, średnia płaca itp., natomiast uporczywie pomijamy refleksję np. nad strukturą (rozkładem) płac. A przecież powszechnie wiadomo, że jak człowiek doceniony, to i bardziej się stara na rzecz organizacji, dla której pracuje. Zapraszam do podzielenia się opiniami na ten temat.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Rozwarstwienie płac

Wow, nie zdawalam sobie sprawy, ze roznice sa az tak kolosalne. Dla mnie ma to efekt demoralizujacy.

Temat: Rozwarstwienie płac

Doprecyzujmy - kogo badał Hay i w oparciu o jakie dane doszedł do takiego wniosku?
Oto badał wynagrodzenia prezesów firm, którzy faktycznie zarabiają o rząd wielkości więcej, niż specjaliści, ale i managerowie.
Z mojego doświadczenia mamy do czynienia de facto z 4 warstwami wynagrodzeń:

- pracownicy produkcyjni, którzy nadal zarabiają poniżej poziomu gwarantującego pewną egzystencję (uwaga! generalizuję)
- absolwenci, pracownicy biurowi, średni personel techniczny
- wysoko kwalifikowani specjaliści i managerowie
- najwyższa kadra
I de facto największy rozdzwięk jest faktycznie między tą ostatnią warstwą a pozostałymi. Natomiast pierwsze trzy mają jeszcze przestrzeń do wzrostu wobec Europy Zachodniej. Ale - powiedzmy to wprost - i efektywność naszych firm z różnych względów (od kompetencji ludzi po procesy, technologię, maszymy) nie odpowiada zachodniej.



Wyślij zaproszenie do