Katarzyna Matuszczak

Katarzyna Matuszczak trener freelancer -
szkolenia z zakresu
umiejetności psyc...

Temat: Stres - co to jest?

Stres – co to jest?

Istnieje kilka definicji stresu, które można ująć w trzy podstawowe kategorie:
Stres jako bodziec - przykry, przeszkadzający i odrywający od aktywności: ta kategoria próbuje opisać różnorodne, nieprzyjemne sytuacje wywołujące stres, np. hałas w miejscu pracy, przykre wydarzenie wydalenia z pracy lub choroba.
Stres jako reakcja na przykry bodziec ze środowiska zewnętrznego: ta kategoria próbuje opisać reakcje, które pojawiają się w ciele i umyśle człowieka w odpowiedzi na nieprzyjemne sytuacje, np. gorsze wykonanie zadania.
Stres jako dynamiczna relacja pomiędzy człowiekiem, a otoczeniem - która może być oceniana przez jednostkę albo jako wymagająca określonego wysiłku adaptacyjnego, albo przekraczająca możliwości jej sprostania.
Czynniki stresogenne mogą być:
zewnętrzne – presja środowiska, przytłaczająca ilość zajęć, zmiana szkoły lub mieszkania, złe warunki pracy, monotonia pracy
wewnętrzne (tkwiące w jednostce) – nierealistyczne oczekiwania, brak poczucia sprawowania kontroli, przynależności, kwalifikacji, przesądy, kompleksy, nieodpowiednie nawyki.
Hans Seyle, wywiódł pojęcie stresu z fizyki. W badaniach materiałowych mówi się o stresie wtedy, gdy coś ulega zniszczeniu pod wpływem nadmiernego obciążenia. Podobnie dzieje się z człowiekiem, narażonym na długotrwałe przeciążenia.
Stres - Dynamiczna reakcja adaptacyjna organizmu, która jest wynikiem różnic pomiędzy naszymi możliwościami a wymogami sytuacji.
Przedłużające się stany stresu mogą prowadzić do reakcji nerwicowych, takich jak stany lękowe czy depresyjne. Szczególnym przejawem przedłużającego się stresu w pracy, któremu poświęca się obecnie wiele uwagi, jest zjawisko wypalenia zawodowego. Początkowo wypalenie kojarzono z pracą w zawodach związanych ze świadczeniem bezpośrednich usług/pomocy na rzecz innych, a więc z pielęgniarkami, nauczycielami, lekarzami, opiekunami społecznymi, ale także pracownicy działów obsługi klienta, sprzedaży, itp. Zaobserwowano, że wysokie wymagania emocjonalne, jakie stawiają prace tego typu, po pewnym czasie doprowadzają do pojawienia się symptomów silnego stresu. Można je sprowadzić do trzech głównych kategorii. Są to:
- wyczerpanie emocjonalne, które przejawia się m.in. obniżonym nastrojem, niepokojem, depresją, zniechęceniem, rozczarowaniem, uczuciem bezradności i beznadziejności, a także stałym zmęczeniem i odczuwaniem różnorodnych dolegliwości somatycznych;
- depersonalizacja, która oznacza obojętny, a czasem nawet wrogi stosunek do podopiecznego/klienta i traktowanie go bardziej jak rzecz niż odczuwającego człowieka; uważa się, że zjawiska te są pochodną niewłaściwych sposobów radzenia sobie ze stresem wywołanym wysokimi wymaganiami pracy, a przede wszystkim stosowania takich technik obronnych, jak np. dystansowanie się; polega ono na emocjonalnym odsuwaniu od siebie trudnych problemów pojawiających się w pracy, poprzez intelektualizację, używanie profesjonalnego żargonu, poniżających określeń, fizyczne unikanie kontaktu;
- poczucie braku dokonań w pracy, które przejawia się odczuciem braku jakichkolwiek osiągnięć w swej pracy, pesymizmem co do realnej możliwości pomocy podopiecznym/klientom, niską samooceną swych możliwości zawodowych, poczuciem niedoceniania i własnej przegranej.
Skutki stresu w miejscu pracy (źródło: Hartley M. „Stres w pracy”)
Rodzaje aktywności spowodowane stresem Możliwe choroby spowodowane zbyt długim trwaniem aktywności
Przyspieszone bicie serca Zaburzenia pracy serca, nadciśnienie, wylewy, uszkodzenie nerek, zaburzenia poziomu cukru, bóle klatki piersiowej.
Uwolnienie hormonów Wyczerpanie, utrata wagi, fizyczne załamanie.
Uwolnienie cholesterolu Ryzyko arteriosklerozy, prowadzące do ataków serca i wylewów.
Napięcie mięśni Bóle, problemy z postawą i plecami, bóle głowy, migreny.
Wyłączenie układu trawiennego Wrzody, rozstrój żołądka, syndrom podrażnionego jelita.

By nie dopadło nas to wszystko warto nad sobą i swoimi umiejętnościami radzenia sobie ze stresem pracować. A jak to zrobić mogą się Państwo przekonać na szkoleniu Pt.: „Stres – co to jest i jak sobie z nim radzić?”
Katarzyna Matuszczak

Katarzyna Matuszczak trener freelancer -
szkolenia z zakresu
umiejetności psyc...

Temat: Stres - co to jest?

Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie na moje szkolenie 25.08.09 lub 01.09.09.
Katarzyna Stempkowska

Następna dyskusja:

Jaki jest czas wolny ludzi ...




Wyślij zaproszenie do