Temat: Ogłoszena różne
Warszawa 08.10.2015 r.
Międzynarodowy Dzień Mediacji – 15.10.2015
W dniach 12-17 października 2015 w całej Polsce, już po raz kolejny, będzie obchodzony Tydzień Mediacji. Jest to inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości organizowana w związku
z Międzynarodowym Dniem Mediacji, który od 2005 r. obchodzony jest na świecie w każdy trzeci czwartek października. W tych dniach w sądach, prokuraturach i innych miejscach w całej Polsce mediatorzy Polskiego Centrum Mediacji – w ramach kampanii społecznej „Mediacja czyni cuda” - będą udzielać bezpłatnych porad i konsultacji.
Mediacja, jako sposób rozwiązywania konfliktów może być stosowana w rożnych rodzajach sporów: w sprawach cywilnych, gospodarczych, karnych, rodzinnych i pracowniczych.
Do mediacji można zgłaszać sprawy, które trafiły już do sądu lub są na etapie przedsądowym,
i również sprawy w związku, z którymi w ogóle nie chcemy iść do sądu.
Z danych Polskiego Centrum Mediacji wynika, że ok. 85 - 90 % postępowań mediacyjnych kończy się zawarciem ugody pomiędzy stronami. Wysoka skuteczność to jedna z zalet mediacji. Mediacja jest tańszym, szybszym i korzystniejszym rozwiązaniem niż proces sądowy.
Mediacje to porozumienie i naprawa relacji, normalizacja kontaktów. Mediacje pozwalają unikać negatywnego rozgłosu, zapewniając poufność i budują współprace na przyszłość zarówno w rodzinie, pracy, biznesie. Przedsiębiorcy nie chcą, by ich kłopoty były znane i dyskutowane w środowisku, bo to oznacza spadek zaufania i wymierne straty finansowe.
„Nie znając przyczyny, nie poznamy prawdy” - myśl Arystotelesa sprawdza się w mediacji.
Jak to działa? Mediacja to dobrowolna rozmowa stron w konflikcie, w trakcie której dążą one do wypracowania konstruktywnego rozwiązania i znalezienia porozumienia.
Mediator jako osoba trzecia, bezstronna i neutralna, niezaangażowana w spór „pośredniczy” pomiędzy stronami konfliktu, pomaga im oddzielić emocje od problemu, skupić się
|na poszukiwaniu rozwiązań, wspiera w komunikacji pomagając dojść do porozumienia.
Poznanie punktu widzenia drugiej strony na kwestie sporne, motywów postępowania, towarzyszących temu odczuć i wrażeń, zmienia podejście osób zaangażowanych w spór.
- Jeśli strony ustalają warunki ugody, to ich przestrzegają. Takie wypracowanie porozumienia jest niezbędne by było trwałe. – mówi Jerzy Książek, prezes Polskiego Centrum Mediacji.
Polskie Centrum Mediacji jest największą w Polsce z ponad 20 letnim doświadczeniem, organizacją sieciową skupiającą mediatorów (ponad 50 oddziałów i filii w całej Polsce, ponad 1000 członków). PCM prowadzi mediacje we wszystkich obszarach życia społecznego (m.in. rodzinnych, oświatowych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych, społecznych, karnych, dla nieletnich sprawców, w sporach zbiorowych) na zlecenie sądów, prokuratur, policji, osób prywatnych, firm i innych instytucji.
Polskie Centrum Mediacji w oparciu o praktyczne doświadczenia z mediacji prowadzi szkolenia zarówno dla osób poczatkujących jak i dla mediatorów pragnących usystematyzować i powiększyć swoją wiedzę, a także zaplanować dalszą ścieżkę rozwoju w dziedzinie mediacji.
Polskie Centrum Mediacji
ul. Jagiellońska 58 lok. 122, Warszawa
tel. 22 826 06 63, fax 22 692 48 16
mail: biuro@mediator.org.pl
http://mediator.org.pl