Karolina
K.
historyk sztuki,
menadżer kultury
Temat: EDUKACJA DLA POKOJU - stowarzyszenie
Chciałam Was zachęcić do odwiedzenia strony Stowarzyszenia Edukacja dla Pokoju, które czyni wiele dobrego m.in. na rzecz dostępu do edukacji w tych częściach świata gdzie wciąż trwa walka z biedą lub toczą się wojny: w Afganistanie, Tybecie (ChRL), Indiach, na Kaukazie i Afryce.Każdy z Nas może wesprzeć działalność stowarzyszenia w różny sposób, w tym przeznaczając na ten cel 1% podatku.
http://edukacjadlapokoju.org/jakmozesz.html
http://edukacjadlapokoju.org
Wierzymy, że edukacja zmienia świadomość i świat.
Trudno zrozumieć, że istnieją na świecie miejsca w których wszystko jest inne, gdzie życie ludzkie nie ma wartości, gdzie kobieta zamknięta jest w domu, a chłopak i dziewczyna nie mogą przejść za rękę przez miasto, gdzie mieszka się w domach ulepionych z gliny, gdzie okna zimą nie mają szyb tylko porwaną folię, gdzie ludzie nie potrafią czytać i pisać, gdzie na ulicy padają strzały, gdzie trwa wojna, bo ludzie nie mają perspektyw…
Działalność Stowarzyszenia "Edukacja dla Pokoju"
Biedne kraje Południa potrzebują wszystkiego: żywności, ubrań, lekarstw, nowych technologii, sprawdzonych wzorów dobrego zarządzania. My skupiamy się głównie na działaniach edukacyjnych, ponieważ wierzymy, że bez zapewnienia wykształcenia, przynajmniej tego na podstawowym poziomie, nie jest możliwy jakikolwiek samodzielny rozwój takich krajów jak Afganistan, Indie, Pakistan czy Kirgistan. Jeśli dzisiaj młodzież tych krajów zdobędzie odpowiednią wiedzę i wykształcenie, w przyszłości będzie w stanie pozytywnie zmieniać otaczającą ją rzeczywistość i zaspokajać swoje potrzeby bytowe. Wspieranie edukacji to bezpośrednia inwestycja w przyszły długookresowy rozwój poszczególnych krajów, a nie tylko doraźna krótkotrwała pomoc.
Jesteśmy przekonani, że żadnych wartości nie można wprowadzać siłą. W związku z tym nie mówimy, co dobre, a co złe. Naszym zdaniem to edukacja i wiedza o świecie udziela odpowiedzi na te pytania i pomaga dokonywać właściwych wyborów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym oraz społecznym.
W trakcie naszej pracy w Stowarzyszeniu nawiązujemy bezpośrednie kontakty z mieszkańcami krajów, które w obiegowej opinii niekiedy są nastawione wrogo wobec świata zachodniego i zachodnich wartości. Dzięki naszym projektom, dzięki bezpośrednim, osobistym więziom, jakie się przy tej okazji zawiązują, oraz dzięki wymianie myśli świat zachodni staje się dla nich dużo bliższy, bardziej przyjazny oraz zrozumiały.
Chcemy docierać wszędzie tam, gdzie możemy pomóc... I docieramy skutecznie. Uwagę kierujemy na Afganistan, Tybet (ChRL), Indie, Kaukaz, Afrykę...
Pracujemy przede wszystkim w regionach pozaeuropejskich, dotkniętych nędzą lub wojną, nie tylko z powodu zwykłej ludzkiej potrzeby pomagania tym, którzy znaleźli się w znacznie gorszym położeniu niż my, ale przede wszystkim dlatego, że jesteśmy przekonani, iż bieda, brak edukacji oraz perspektyw rozwoju w regionach pozaeuropejskich ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy naszego kontynentu, w tym również i Polski.
Pomoc niesiona innym leży także w naszym interesie.
Dlaczego skoncentrowaliśmy się na działalności poza Polską? Większość z nas, będąc w różnych krajach azjatyckich i afrykańskich, miała okazję bezpośrednio zetknąć się z ogromem biedy i zacofania gospodarczego panującym w tych regionach. Trudno w to uwierzyć, ale z perspektywy takich krajów jak Afganistan, Indie czy Tanzania Polska jest rajem na ziemi. Świadomość tego powinna skłaniać do działania.
Nie zapominamy jednak o Polsce. W nasze działania społeczne i projekty wolontariackie angażujemy także młodzież szkolną i studentów: pomoc niesiona innym kształci w nich postawę obywatelską, uczy ich odpowiedzialności i daje im profesjonalne doświadczenie nieocenione w przyszłej pracy zawodowej.
więcej informacji:
http://edukacjadlapokoju.orgKarolina Krzywicka edytował(a) ten post dnia 18.02.09 o godzinie 14:44