Marek Popiel ochroniarz danych
Temat: obowiązek informacyjny wobec osób upoważnionych
Zastanawiam się nad takim zagadnieniem:Pacjenci korzystający z różnych placówek zajmujących się ochroną zdrowia mają możliwość upoważnienia wybranych przez siebie osób do udostępnienia przez tą instytucję dokumentacji medycznej pacjenta (na podstawie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).
Czasami odbywa się to na takiej zasadzie, że pacjent jest pytany o ew. osoby upoważnione w momencie rejestracji i dane tych osób są zapisywane w kartotece (papierowej bądź elektronicznej) pacjenta - robią tak np. często szpitale na wypadek np. utraty przytomności lub zgonu pacjenta.
Tu pojawie się mój dylemat: wg mojego rozumienia sytuacji, placówka taka zbiera dane osobowe osób trzecich i w takim przypadku powinien mieć chyba zastosowanie art.25 UODO, a więc taka placówka powinna powiadomić upoważnionego, że zebrała jego dane.
Jakoś nie spotkałem się z przypadkiem, żeby ktoś tak robił, więc się zastanawiam, czy źle rozumuję, czy też po prostu służba zdrowia nie zna UODO :)
Co Państwo o tym myślicie?