Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: Przedsiębiorcy ponoszą większe ryzyko przed sądem

Działający bez profesjonalnego pełnomocnika przedsiębiorcy ponoszą większe ryzyko związane z występowaniem przed sądami, niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Wniosek taki płynie z ukształtowania zasad postępowania cywilnego w sposób wymagający koncentrację materiału dowodowego już przy pierwszej czynności przed sądem gospodarczym. Reguła ta nakazuje przedsiębiorcom prezentować wszystkie twierdzenia i dowody w postępowaniu sądowym już w pierwszym piśmie procesowym jakim jest pozew lub odpowiedź na pozew pod rygorem pominięcia ich w późniejszym postępowaniu.

Podstawowe znaczenie dla wyniku postępowania gospodarczego będą miały tylko fakty i dowody przedstawione przy pierwszej okazji, tak więc celem ich przedstawiania przedsiębiorca powinien dokładać szczególnej staranności. Tylko w wyjątkowych przypadkach będzie można później powołać nowe fakty i dowody. Jest to tzw. zasada prekluzji dowodowej. Dobrze ilustruje jej sens fragment uzasadnienia z orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie V ACa 377/09 z 13.10.2009 r.:

"Przepisy zobowiązujące strony do wskazywania twierdzeń, zarzutów i dowodów w określonym czasie wyrażają zasadę koncentracji dowodów zaś rygor utraty powoływania ich w toku dalszego postępowania jest wyrazem zasady prawdy formalnej wedle której, sąd orzeka na podstawie twierdzeń i dowodów dostarczonych przez strony (art. 232 k.p.c.) a sam tylko wyjątkowo ma obowiązek prowadzenia postępowania dowodowego z urzędu. Takiego obowiązku w szczególności nie sposób dopatrzyć się w sprawach o charakterze gospodarczym toczących się z udziałem podmiotów profesjonalnych i wtedy gdy strony reprezentowane są przez fachowych pełnomocników. Wszelkie zaniechania w zakresie inicjatywy dowodowej ocenione być zatem muszą jako zawinione przez stronę także wtedy gdy wnioski dowodowe składane są przez strony z uchybieniem terminów wynikających z przepisów k.p.c. W takim razie występuje bowiem prekluzja procesowa której bezwzględnym skutkiem jest pominięcie faktów i wniosków dowodowych zgłoszonych z uchybieniem przewidzianych terminów i to także wtedy gdy fakty te i dowody mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy."

Dla prawidłowej obrony swoich interesów przed sądem przedsiębiorca powinien więc:

* zgromadzić wszelkie dowody i twierdzenia uzasadniające jego roszczenie bądź wniosek o oddalenie roszczenia;
* zapoznać się z przepisami regulującymi stosunek umowny bądź pozaumowny, z którego wynika roszczenie – nie zawsze bowiem to co przedsiębiorcy uznają za słuszne i sprawiedliwe, znajduje pokrycie w przepisach prawa;
* w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

Ten i więcej pomocnych artykułów znajdziesz na http://opieka-prawna.eu