Temat: Szybkość wykonywania formy 108
Michał Lattari:
Czy jest jakaś optymalna zalecana szybkość wykonywania długiej formy Yang 108 ? Ile powinno trwać wykonanie każdej z części formy? Czy jest na to jakaś reguła czy należy to robić według wyczucia?
Witaj Michale.
Oczywiście Długa Forma może być ćwiczona w różnym tempie i z różną dynamiką, tak że jej wykonanie może zając od 15-20 do 30-40 minut, przy czym można ją wykonywać zarówno jeszcze wolniej jak i jeszcze szybciej, jak również dynamika może być zmienna. Warto pamiętać, że forma w Tai Chi jest bardzo ważnym narzędziem do pracy, które daje różnorodne możliwości ale jednocześnie jest "tylko" narzędziem, które służy wykształcaniu i rozwijaniu praktycznych umiejętności.
Tradycyjna nauka Długiej Formy, tak jak ja ją rozumiem w żywym przekazie, to przede wszystkim przekaz dynamiki zmian. Kompetentny nauczyciel ucząc kroków formy uczy jednocześnie podstawowego rytmu, podążając za jego ruchem uczysz się nie tylko samego ruchu ale również dynamiki zmian w formie. Rytm, tempo podane przez nauczyciela powinno być punktem wyjścia i jednocześnie punktem odniesienia do własnej pracy z formą.
To nie są zasady dotyczące tylko Długiej Formy w stylu Yang, analogicznie pracuje się z Formą Matki i Formą Ojca w stylu Tai Ki Kung.
Ten podstawowy rytm jest punktem wyjścia w nauce formy i nie chodzi tutaj o wykonanie jej w jakimś określonym czasie ale o odwzorowanie jej dynamiki.
Michał Lattari:
"Wiem, że nieraz wykonuję formę za wolno bo wtedy odczuwam to w płucach :-) Tak sobie nieraz eksperymentuję jak to wolno można tą formę wykonywać. Czy można się kierować np. tym, żeby było najwolniej ale tak, żeby 'oddechu' starczyło?"
Z formą pracować można bardzo różnie, można ją przyspieszać można zwalniać ale bardzo ważne jest by zwiększając lub zmniejszając szybkość zachować jej rytm i by nadal była to ta sama forma.
Wolne wykonanie formy jest trudne i wymaga dobrego przygotowania, przy czym nie powinno być celem samym w sobie. Wolny ruch w Tai Chi jest bardzo ważnym sposobem pracy ale nie jedynym.
Zwalniając tempo wykonania formy staraj się oddychać przede wszystkim płynnie, nie wiążąc ruchu z oddechem.
Poruszyłeś Michale bardzo istotny, a zarazem rozległy temat, to co napisałem powyżej go nie tylko nie wyczerpuje ale można powiedzieć,
że ledwie napoczyna i mam nadzieję, że będzie dla Ciebie pomocne.
pozdrawiam
Mariusz Pietrzak