Marek Kubiś programista c#
Temat: CSO vs CEO - podział obowiązków
Nie ma punktu odniesienia, z którego patrząc, nie nalezy troszczyć się o bezpieczeństwo w biznesie. Upowszechniane przez Grzegorza Krzemińskiego, m.in. tu na forum, kompleksowe spojrzenie na to zagadnienie, zwróciło moją uwagę na zakres obowiązków CSO i charakter jego współpracy z CEO. To, że CSO winien być osobą odpowiednio wysoko umocowaną w schemacie organizacyjnym przedsiębiorstwa jest oczywistym, ale tak naprawdę czym winien się on / ona zajmować?Chief Security Officer, CSO
"CSO jest osobą odpowiedzialną za całokształt bezpieczeństwa danych i informacji. Jest także odpowiedzialny za bezpieczeństwo fizyczne, zabezpieczenie sprawnego działania i prywatności korporacji oraz jej pracowników. Innymi słowy, zadaniem CSO jest zabezpieczenie ciągłości biznesu i koordynacja działań całej organizacji, tak aby były zgodne z wymogami bezpieczeństwa."
Chief Executive Officer, CEO
"Określenie osoby dysponującej ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub firmie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu."
Hhmmmm. Można mieć spór kompetencyjny. Czy CSO zastąpi CEO albo odwrotnie? A może powinno być kilku CSO podległych CEO? Z drugiej strony wycinkowe potraktowanie problemów bezpieczeństwa naraża przedsiębiorstwo na dziury w jego polityce bezpieczeństwa.
Na dziś to CEO kompleksowo odpowiada za .. i przed .. . Nadchodzą jednak chyba czasy, że bez CSO ani, ani - w prawie każdym biznesie. A może CSO powinien być powoływany tylko w sytuacji kryzysowej? przedkryzysowej?