konto usunięte
Temat: Czy znacie te ryzyka ?
Panie Jerzy,Tak wypadło, że w tych dniach przygotowuję wywiad dla jednego z czasopism i właśnie zadano mi jedno pytanie na ten temat, mianowicie:
" 3. Świadomość nadużyć w przedsiębiorstwie to jedno. Ale sama wiedza o tym, że takie zjawisko istnieje to za mało. Trzeba przede wszystkim stworzyć mechanizmy przeciwdziałania defraudacjom. Jak powinien przebiegać prawidłowy proces tworzenia i wdrażania polityki antykorupcyjnej w firmie? Jak prawidłowo opisać proces zarządzania ryzykiem nadużyć?
Początek mojej odpowiedzi: Całokształt polityki przeciwdziałania nadużyciom i defraudacji jest złożony. Składa się na niego kilka czynników. Jednym z nich to jest to, co po angielsku nazywamy: „tone at the top”, czyli jaki przykład idzie z góry. Jasne jest, że jeśli kierownictwo jest nieuczciwe, to pracownicy to zauważą i za ich przykładem sami będą działać podobnie. Po pierwsze więc, firma potrzebuje wdrożyć i przestrzegać Kodeks Etyki.
Ze statystyki (badania, teoria trzech linii obrony przeciw nadużyciom itp.) wynika, że najskuteczniejszym elementem polityki przeciwdziałania oszustwom i korupcji to efektywny, dostosowany do specyfiki firmy, system kontroli wewnętrznej, jakiego opisują COSO i CoCo oraz czego wymagają kodeksy ładu korporacyjnego („Corporate Governance”) jak np. SOX w Stanach, Combined Code w Zjednoczonym Królestwie, itd."
Chętnie posłucham Pana i Czytelników uwagi na ten temat. Z czasem opublikuję pozostałe pytania i moje odpowiedzi.
Dziękuję
Edmund (Eddie)Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.07.13 o godzinie 10:46