Temat: Pytanie odnośnie komisji przetargowej
Wydaje się, że odpowiedź na pytanie wyjściowe będzie częściowo zależna od treści aktów wewnętrznych regulujących funkcjonowanie Komisji Przetargowej i samego Zamawiającego.
Należałoby uwzględnić, iż ustawa tylko zrębowo odnosi się do Komisji Przetargowej.
Zgodnie z art. 20 - chociaż to dość oczywiste:
Art. 20. 1. Komisja przetargowa jest zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego powoływanym do oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz do badania i oceny ofert.
2. Kierownik zamawiającego może także powierzyć komisji przetargowej dokonanie innych, niż określone w ust. 1, czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz czynności związanych z przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio.
3. Komisja przetargowa w szczególności przedstawia kierownikowi zamawiającego propozycje wykluczenia wykonawcy, odrzucenia oferty oraz wyboru najkorzystniejszej oferty, a także w zakresie, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem o unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia.
W konsekwencji, co do zasady Komisja Przetargowa - jeśli nie ustalono inaczej - winna być zespołem pomocniczym Zamawiającego - wnioskować i rekomendować określone rozwiązania Kierownikowi Zamawiającego. Poszczególne czynności podejmuje natomiast sam Kierownik Zamawiającego.
W kontekście powyższego, wydaje się, iż należy zgodzić się z przedmówcami w kwestii tego, iż Kierownik Zamawiającego lub osoba wykonująca w postępowaniu czynności w jego imieniu, o której mowa w art. 18 ust. 2 zdanie 2 ustawy nie powinna wchodzić w skład komisji przetargowej.
Zgodnie z art. 18 ustawy:
Art. 18. 1. Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego.
2. Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiadają także inne osoby w zakresie, w jakim powierzono im czynności w postępowaniu oraz czynności związane z przygotowaniem postępowania. Kierownik zamawiającego może powierzyć pisemnie wykonywanie zastrzeżonych dla niego czynności, określonych w niniejszym rozdziale, pracownikom zamawiającego.
3. Jeżeli przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie przepisów odrębnych jest zastrzeżone dla organu innego niż kierownik zamawiającego, przepisy dotyczące kierownika zamawiającego stosuje się odpowiednio do tego organu.
Wydaje się zatem, że należałoby rozstrzygnąć, jaką rolę u Zamawiającego spełnia, w tym w postępowaniu, ów prokurent. Jeśli nic innego nie wynika z regulacji obowiązujących wewnętrznie u Zamawiającego, skłaniałbym się ku stanowisku, iż sam przymiot bycia prokurentem nie wyklucza udziału w komisji przetargowej.
Oczywiście by odpowiedzieć na pytanie w sposób nie budzący wątpliwości, temat należałoby kompleksowo zbadać.