Krzysztof
Łatuszyński
probabilista,
statystyk
Temat: Probabilistyczna zagadka
Tomasz Siedlecki:
Krzysztof Łatuszyński:
Dyskusja, czy 2+2=4 czy 2+2=5 jest troche bezcelowa, ale w tym wypadku mozna to sprawdzic empirycznie, powodzenia!
Ehym przepraszam Cię uprzejmie, ale wyjaśnij mi to jak dziecku jak się mają te dwie monety do kotów.
Studiowałem matmę, ale nijak nie widzę bezpośredniego związku.
Po drugie czy nie uważasz, że zaprzątanie estymatorów do prawdopodobieństwa warunkowego to jak polowanie myśliwcem F-16 nakomary?
A dodaj, jeszcze, że rzucaniem monetami empirycznie przeprowadzisz doświadczenie, którego wyniki będziesz mógł odnosić do tych dwóch konkretnych monet. Przecież nie każda moneta jest identyczna i nie każda moneta musi mieć 50% szans na wypadnięcie orła i reszki (od choćby została źle wyważona).
1. dwie monety to dwa koty, tak sie maja. natomiast orzel-reszka to samiec-samica, wynik rzutu moneta jest losowy z prawdopodobienstwami mniej wiecej 0.5; 0.5 i plec kotow jest losowa z prawdopodobienstwami 0.5; 0.5.
2. estymatory to obiekty z zycia codziennego, a prawdopodbienstwo warunkowe jak widac jest pojeciem trudnym.
3. jest to najzwyczajniejszy w swiecie, nieobciazony, mocno zgodny, asymptotycznie normalny estymator.
4. estymowanie prawdopodobienstwa sukcesu w doswiadczeniu o nieznanym prawdopodobienstwie sukcesu jest calkowicie standardowym podejciem. a przeciez nie mozemy dojsc do porozumienia jaki jest wynik. no to mozna wynik wyestymowac.
5. co do prawdopodobienstw orla i reszki, to jest szukanie dziury w calym. monety generuja prawdopodobienstwa bardzo bliskie 0.5 a ewentualne odstepstwa od tej wartosci sa racej spowodowane sposobem rzucania niz zle wywazonymi monetami. przecietny uzytkownik monety (=czlowiek) uzyskuje prawdopodobienstwa okolo 0.51 przeciwko 0.49, przy czym prawdopodobienstwo wieksze = 0.51 jest dla tej strony monety, ktora w momencie rozpoczynania rzutu (standardowa metoda, poprzez pstrykniecie monety kciukiem do gory tak, zeby sie szybko obracala wokol wlasnej osi) jest na wierzchu. jednoczesna analiza statystyczna i fizyczna (poprzez rownania ruchu) rzutu moneta jest dobrze poznana, polecam artykuly -> google -> "Persi Diaconis" "coin toss".
ponadto koty tez nie rodza sie dokladnie z prawdopodobienstwami 0.5 samiec i 0.5 samica, i jakos do tej pory Ci to nie przeszkadzalo.Krzysztof Łatuszyński edytował(a) ten post dnia 15.02.08 o godzinie 19:47