konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

O, zaraz będzie NAJLEPIEJ ZNANA POLAKOM DATA :D

o czym podobno wiedzą złodzieje kart, wpisujący ją jako PIN :)

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1415

Styczeń – polska delegacja z abpem Mikołajem Trąbą dotarła na obrady soborowe w Konstancji i została dokoptowana do posiedzeń nacji niemieckiej – właściwa rozprawa między Polską a zakonem toczyła się przed komisją soborową kardynała Franciszka Zabarelli; co prawda na początku soboru antypapież Jan XXIII znosił wszelkie przywileje krzyżackie odnośnie ziem polskich i litewskich oraz ustanowił Jagiełłę wikariuszem generalnym dla Pskowa i Nowogrodu, lecz wobec konieczności depozycji wszystkich papieży i wyboru nowego miało to niewielkie znaczenie. Wobec przewlekania się sporu Jagiełło podniósł sprawę chrystianizacji Żmudzi i unii z Kościołem Wschodnim – do Konstancji przybyła delegacja Żmudzinów z prośbą o powierzenie chrystianizacji Jagielle.
Lipiec – część posłów polskich na sobór w Konstancji protestowała przeciw osądzeniu i spaleniu Jana Husa, jednak konieczność przedstawienia Jagiełły jako gorliwego chrześcijanina ograniczyła możliwości protestu.
29 maja – sobór w Konstancji pozbawił urzędu antypapieża Jana XXIII.
6 lipca – spalono Jana Husa za głoszenie herezji podczas soboru w Konstancji.
25 października – wojna stuletnia: miażdżące zwycięstwo Anglików nad Francuzami w bitwie pod Azincourt.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1414

Jagiełło na zjeździe w Grabiach pod Raciążkiem wysunął żądania maksymalnej rewindykacji ziem polskich w zamian za traktat pokojowy, co Krzyżacy odrzucili, podtrzymując chęć rokowań.
15 maja – wydanie przez kapitułę włocławską (właściciela Łodzi) przywileju lokacyjnego, uznającego mieszkańców wsi za mieszczan; jednocześnie zwrócenie się przez kapitułę do króla z prośbą o przywilej monarszy i uznanie Łodzi za miasto pod względem prawno-ustrojowym.
Czerwiec – wobec braku postępu w rozmowach i braku wyroku Zygmunta Jagiełło wypowiedział zakonowi wojnę. Wojska polsko-litewskie posiłkowane przez książąt śląskich wkroczyły na ziemie zakonne. Krzyżacy opustoszyli swój kraj z żywności i zamknęli się w zamkach. Polacy oblegali Brodnicę do czasu, gdy legat papieski ustalił z królem oddanie sporu pod osąd soboru w Konstancji.
8 października – zawarto polsko-krzyżacki rozejm pod Brodnicą.
8 listopada – Zygmunt Luksemburski koronował się w Akwizgranie na króla Niemiec.
16 listopada – rozpoczął się sobór w Konstancji kończący Wielką Schizmę Zachodnią (trwał do 22 kwietnia 1418).
Zbudowano pierwszy żaglowiec z ciężkim uzbrojeniem (6-działowy Holy Ghost, 760 t, Southampton, Wielka Brytania).

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1413

16 marca – książę Wacław II przekazał władzę nad Legnicą Ludwikowi II.
4 czerwca – książę mazowiecki Janusz I Starszy potwierdził i rozszerzył prawa miejskie Warszawy.
24 czerwca – Ujście otrzymało prawa miejskie z rąk Władysława Jagiełły.
2 października – unia horodelska: potwierdzono ścisły związek między Litwą i Polską, co zostało potwierdzone przez szlachtę polską i bojarów litewskich. 20 marca – Henryk V Lancaster został królem Anglii.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1412

Posłowie weneccy zaproponowali Jagielle pomoc pieniężną i wojskową przeciw Zygmuntowi, kr. Węgier; w tym samym roku ślub Cymbarki, siostrzenicy Jagiełły z Ernestem Żelaznym, ks. Austrii przypieczętował sojusz Habsburgów z Polską przeciw Luksemburgom – wszystkie te okoliczności zmusiły Zygmunta do szukania porozumienia z Polską.
Marzec – Jagiełło zawarł z Zygmuntem rozejm w Nowej Wsi, 15 marca zaś w Lubowli podpisano traktat przymierza polsko-węgierskiego: postanowiono, że Ruś i Podole pozostaną przy Polsce do śmierci jednego z dwóch władców, a następnie po 5 latach od tego wydarzenia wspólna komisja panów polskich i węgierskich miała zadecydować o ich dalszych losach, Mołdawia miała pozostać lennem Korony, lecz miała być zobowiązana do posiłkowania Zygmunta przeciw Turkom.
Czerwiec – podczas spotkania w Budzie Zygmunt zastawił Jagielle trzynaście miast spiskich w zamian za zgodę na przejęcie przez Węgry części odszkodowania krzyżackiego dla Polski i uzyskał zgodę Jagiełły na przekazanie sporu polsko-krzyżackiego pod jego sąd.
8 listopada – został zawarty zastaw spiski.
Mikołaj Trąba został arcybiskupem gnieźnieńskim.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1411

1 lutego – zawarto I pokój toruński kończący wielką wojnę (1409-1411) między Polską a Zakonem Krzyżackim (największa bitwa: bitwa pod Grunwaldem w 1410).
W Gdańsku wybuchło powstanie antykrzyżackie – krwawo stłumione.
6 kwietnia – delegacja gdańszczan zaproszona na rokowania z Krzyżakami została podstępnie uwięziona, trzech delegatów zostało zamordowanych – burmistrzowie Konrad Leczkow i Arnold Hecht i rajca Bartłomiej Gross.
czerwiec i lipiec - Władysław Jagiełło i Witold dokonali triumfalnego objazdu kresów wschodnich Wielkiego Księstwa Litewskiego. W jego trakcie zawarto porozumienie z Pskowem i księciem twerskim Aleksandrem i odebrano hołd księcia riazańskiego.
22 września – Krzyżacy przekazali Rypin w ręce polskie.
W katedrze Wawelskiej zawieszono chorągwie zdobyte podczas wojny z Zakonem krzyżackim.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1410

Chyba każdy wie co sie wtedy wydarzyło???

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1409

Marzec – król Władysław Jagiełło podjął decyzję wysłania swego przedstawiciela Piotra Wysza na sobór pizański; w grudniu Jagiełło i Witold uznali Aleksandra V, wybranego przez sobór w Pizie, prawowitym papieżem.
Wiosną – Krzyżacy zajęli statki polskie ze zbożem dla głodującej Litwy pod pretekstem przewożenia broni dla pogan, co wywołało protest Polski.
Czerwiec – poselstwo krzyżackie skarżyło się na Witolda, który zajął Żmudź i rozpoczął na niej powstanie przeciw Zakonowi, Jagiełło odmówił odpowiedzi, czy porzuci jego wspieranie.
17 lipca – walny zjazd w Łęczycy uchwalił włączenie się do wojny w razie najazdu Zakonu na Litwę.
10 sierpnia – kancelaria królewska wystawia w Opatowie pierwszy memoriał skarżący Zakon o bezprawie i łamanie pokoju.
14 sierpnia król Władysław Jagiełło otrzymał w Korczynie pismo z wypowiedzeniem wojny przez Krzyżaków.
zakon najechał ziemię dobrzyńską i Kujawy, zdobywając warowne zamki w Lipnie, Rypinie, Złotoryi, Kamieniu Krajeńskim, Sępólnie i Bydgoszczy – Polska podjęła rozmowy rozejmowe i gromadziła armię.

Wydarzenia na świecie
1 stycznia – Walijczycy poddali zamek Harlech Anglikom.
25 marca – kardynałowie próbując zakończyć wielką schizmę, zwołali sobór w Pizie.
6 czerwca – papież rzymski Grzegorz XII zwołał sobór do Cividale del Friuli koło Akwilei.
2 grudnia – otwarto Uniwersytet Lipski.
Marcin I Aragoński został królem Królestwa Sycylii.
Uług Beg został władcą Samarkandy.
Republika Wenecka kupiła od Węgrów port Zadar.
Zheng He admirał floty Imperium Ming pozbawił tronu króla Sri Lanki.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1408

Najstarszy znany zapis tekstu Bogurodzicy — obejmującego 2 strofy i opatrzonego nutami — został zapisany na tylnej wyklejce zbioru kazań łacińskich w Kcyni na Kujawach Macieja z Grochowa (obecnie przechowywany jest w Bibliotece Jagiellońskiej) (data sporna lub przybliżona)
Wydarzenia na świecie
13 grudnia – Zygmunt Luksemburski, król Węgier, założył Zakon Smoka
Edygej najechał ziemie ruskie i je doszczętnie spustoszył, lecz nie udało mu się zdobyć Moskwy.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1407

7 listopada – w Żorach zawarto rozejm kończący konflikt pomiędzy księciem cieszyńskim Przemysławem I Noszakiem, a księciem opawskim Janem II Żelaznym.
Została sprzedana książęca wieś Garwolin.
Kraków stał się widownią zajść antyżydowskich.
Zagórów otrzymał prawa miejskie.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1406

13 września – we Wrocławiu doszło do buntu mieszczaństwa.
7 grudnia – w Krakowie ścięto oskarżonego o kradzież pieniędzy miejskich Andrzeja Wierzynka, krakowskiego rajcę, potomka znanej i bogatej rodziny kupieckiej Wierzynków.
Ulryk von Jungingen oddał spór o Drezdenko pod osąd Witolda, który na zjeździe w Kownie wydał wyrok korzystny dla Polski; spowodowało to odrzucenie przez mistrza wyroku i żądanie oddania Santoka.
książę moskiewski Wasyl I napadł na Wiaźmę, Sierpiejsk i Kozielsk. Wojska litewskie odparły go i utrzymały Księstwa Wierchowskie.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1405

po wpłaceniu w Toruniu sum zastawnych zebranych przez szlachtę w jednorazowym podatku 12 groszy od łana ziemia dobrzyńska wróciła do Polski
Ulryk von Osten najechał Wielkopolskę – Władysław II Jagiełło wysłał swe wojska i prosi wielkiego mistrza o pomoc przeciw zbuntowanemu wasalowi, czego mistrz odmówił, uznając von Ostena za poddanego Zakonu – rozpoczął się spór kompetencyjny o Drezdenko

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1404

27 czerwca – Wielki Książę Litewski Witold zdobył Smoleńsk i przyłączył go wraz z całym księstwem smoleńskim do państwa polsko-litewskiego
22 lipca – pokój w Raciążu pomiędzy Polską i Litwą a Krzyżakami
1 sierpnia – hospodar Mołdawii Aleksander Dobry złożył w Kamieńcu Podolskim hołd lenny królowi Władysławowi Jagielle.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1403

25 lutego – koronacja królewska drugiej żony Władysława Jagiełły – Anny Cylejskiej. Koronacji dokonał arcybiskup gnieźnieński Dobrogost.
Wrzesień – Konrad von Jungingen nadał wiosce Bobrowniki na Ziemi Dobrzyńskiej prawa miejskie.
Grudzień – zawarcie w Wilnie rozejmu z Zakonem. Również w imieniu Polski Władysław Jagiełło zażądał zgody Zakonu na wykup ziemi dobrzyńskiej.
Dyplomaci królewscy w Rzymie przekonali papieża Benedykta XIII do wydania bulli zakazującej Krzyżakom najazdów na Litwę.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1402

29 stycznia – Anna Cylejska została żoną Jagiełły i królową Polski.
Luty – Ścibor ze Ściborzyc zaproponował w imieniu Zygmunta Luksemburskiego wzięcie w zastaw Nowej Marchii – jednak propozycja była obliczona na zdobycie większej ceny w negocjacjach z zakonem krzyżackim, który ostatecznie ową ziemię kupił za sumę wyższą niż proponowana Polsce
Maj – Ulryk von Osten, pan Drezdenka, złożył hołd Jagielle i zobowiązał się do przejścia lenna na króla polskiego w razie swej bezpotomnej śmierci – hołd ów stał się przyczyną sporu między zakonem krzyżackim a Polską o Drezdenko

26 czerwca – rozegrała się bitwa pod Casalecchio między wojskami Bolonii a armią księstwa Mediolanu.
20 lipca – armia tatarsko-mongolska Tamerlana pokonała armię turecką sułtana Bajazyta (Bajezida). Największa bitwa kawaleryjska wszech czasów.
28 lipca – Timur zadał Turkom Osmańskim druzgocącą klęskę w bitwie pod Ankarą, osłabiając ich państwo na okres około półwiecza.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1401

Starania Jagiełły o rękę Anny Cyleskiej, córki Wilhelma hrabiego Cilli, wnuczki Kazimierza Wielkiego.
Panowie węgierscy zaproponowali Jagielle koronę św. Stefana, ten jednak świadomy silnej partii proluksemburskiej w Budzie odmówił jej przyjęcia.
Układy Polsko-Litewskie w Radomiu i Wilnie
16 lipca – Anna Cylejska przybyła do Krakowa, lecz zapowiedziany ślub z Władysławem Jagiełło na prośbę króla został odłożony.
5 listopada – w Bieczu pomiędzy wysłannikami Hermana hrabiego Cilii, a panami rady królewskiej doszło do odnowienia i potwierdzenia poprzedniego układu małżeńskiego pomiędzy Anną Cylejską a królem Polski Władysławem Jagiełłą.
24 marca – wojska Timura zdobyły i ograbiły Damaszek.
23 kwietnia – papież Bonifacy IX udzielił dyspensy od przeszkody małżeńskiej, dla zawarcia związku małżeńskiego między Anną Cylejską a królem Polski Władysławem Jagiełło.
Rozpoczęło się powstanie księcia walijskiego Owena Glendowera, przeciw Anglikom.
Małgorzata S.

Małgorzata S. Zajmuję się
aranżacją i
realizacją projekcji
do spektakli...

Temat: Odtwórz historię świata.

1400

– w salach dzisiejszego Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius odbyły się pierwsze wykłady akademickie (24 lipca)

– odnowienie i reforma Uniwersytetu Krakowskiego polegająca na wystawieniu przywileju stanowiącego podstawę jego pracy przez Władysława Jagiełłę (26 lipca)

– Hrubieszów uzyskał prawa miejskie (29 września)

– urodził się Jan Gutenberg, drukarz (data sporna lub przybliżona)

– urodził się Guillaume Dufay, francuski kompozytor (data sporna lub przybliżona)

– (ok. 1390 – 1400) powstała "Piękna Madonna z Wrocławia" – gotycka rzeźba przedstawiająca Marię i Dzieciątko Jezus. Jeden z najcenniejszych pełnoplastycznych wizerunków nazywanych Pięknymi Madonnami, typowymi dla stylu pięknego – kierunku w sztuce gotyckiej obecnego w krajach Europy Środkowej na przełomie XIV i XV wieku. Przed 1945 rokiem rzeźba znajdowała się we wrocławskim Museum für Kunstgewerbe und Altertümer, obecnie prezentowana jest w Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie (nieznany artysta wrocławski lub praski). Poza Marii przypomina studyjny kontrapost, o wysokości 113 cm. Wykonana jest z wapienia i częściowo pokryta polichromią.
(źródło: http://pl.wikipedia.org)Małgorzata S. edytował(a) ten post dnia 30.12.11 o godzinie 11:09

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1399

17 lipca – śmierć królowej Jadwigi; koniec dynastii Andegawenów na tronie polskim, początek panowania dynastii Jagiellonów.
12 sierpnia lub 16 sierpnia – Tatarzy pokonali w bitwie nad Worsklą wojska litewsko-ruskie pod wodzą księcia Witolda
30 września – obalenie Ryszarda II, króla Anglii przez Henryka Bolingbroke'a.
13 października – koronacja Henryka IV na króla Anglii.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1398

Szczekociny uzyskały prawa miejskie.
Mogilno uzyskało prawa miejskie.
12 października – pokój na wyspie Salin: Witold, wielki książę litewski, przekazał Krzyżakom Żmudź.
Państwo Bułgarów utraciło niezależność i stało się częścią państwa osmańskiego.

konto usunięte

Temat: Odtwórz historię świata.

1397

11 stycznia – Akademia Krakowska uzyskała zezwolenie papieskie na organizację wydziału teologicznego.
24 lutego – w Radzyniu Chełmińskim należącym do państwa zakonu krzyżackiego została utworzona anty-krzyżacka organizacja szlachty ziemi chełmińskiej o nazwie Związek Jaszczurczy.
7 czerwca – Niemcy: stoczono bitwę pod Kleverhamm.
20 lipca – unia kalmarska, jednoczyła Danię, Norwegię i Szwecję pod berłem jednego monarchy.
Powstał bank Medyceuszy we Florencji.
Islandia i Grenlandia, dotychczas należące do Norwegii, przechodzą pod panowanie Danii.
Imperium osmańskie zdobyło Carstwo Widin, jedyną pozostającą niezależną część Bułgarii. Car Iwan Sracimir z Widina został pojmany.

Następna dyskusja:

Odwórz historię światła




Wyślij zaproszenie do