Tomasz Rodzik

Tomasz Rodzik uczeń liceum

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Witam!

No niestety, zabrakło mi kilku punktów aby dostać się na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu więc pozostaje mi tylko szkołą prywatna. Spośród tych zlokalizowanych w Poznaniu najbardziej chyba odpowiadałoby WSB ale nie wiem czy opłaca się w ogołe iść na prywatne. Może lepiej poprawić jeszcze mature i za rok próbować na AE?

Dlatego chcę moi drodzy, absolwenci WSB, abyście się wypowiadali jak wam idzie kariera zawodowa po tej szkole. No nie ukrywam, ale steresotyp że szkoła prywatna jest gorsza od państwowej bardzo silnie na mnie oddziałowuje i wydaje mi się że nie ma sensu iść na WSB dlatego chcę poznać wasze opinie.
Po prostu nie chciałbym w życiu dorosłym doświadczyć takiej sytuacji, że na job interview podziękują mi na samym początku tylko z tego powodu, że skończyłem WSB.

Mam plan jeszcze taki aby licencjat zrobić na WSB a potem przenieść się na AE lub jakaś inną dobrą uczelnie, która zyskała sobie reptuacje w kształceniu managerów.

Hah! Jeszcze w głowie chodzi mi plan aby pier.... te studia i zostać dalej w Londynie chociaż ostatnio magia tego miasta jak dla mnie już prysła. No zobaczymy ... Z góry dzięki za każdy wpis,
Tom

konto usunięte

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Pozmywać naczynia w Londynie zawsze można.

Dziwne, że są jeszce jednostki które uwazają, że prywatne są gorsze od państwowych. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

W twoim przypadku najlepszą opcją będzie ukończenie licencjatu na WSB a potem mgr na UE. Będziesz miał porównanie dwóch uczelni. Ale ani WSB ani UE nie zapewni Ci pracy... Musisz po prostu trafić w odpowiednie miejsce i w odpowiednim czasie - liczy się wiedza a nie ukończona szkoła a przede wszystkim łut szczęscia.

Ja skończyłem polibudę i WSB. Z WSB jestem naprawdę zadowolony pod warunkiem, że wiesz czego chcesz.Sebastian Wojciech edytował(a) ten post dnia 30.07.10 o godzinie 13:12

konto usunięte

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Jestem absolwentką WSB 2 stopniową:)
Na początku najlepiej nie przejmować się sterotypem że prywtna szkoła gorsza. Tutaj w dużej mierze zależy od Ciebie - czy chcesz coś wynieść z nauki, czy nie ;) Na państwowej uczelni też można się przewinąć przez 5 tak;)

Czy WSB dało mi pracę?
Nie. Pomimo, iż może tak to wyglądać*. Ale to głownie predyspozyje interpersonalne, wiedza, inteligencja i trochę szczęscia dają Ci gwarnacje pracy. A nie dyplom AE czy WSB.

"Do pracy w Banku dostałam się przez staż zorganizowany przez WSB ze środków UE - 6 miesięcy staż, później umowa zlecnie.. a teraz od stycznia umowa o pracę.

A Anglia to już nie raj na ziemi ( jak było to postrzegane przed i po 2004 roku)

Inwestuj w siebie i w przyszłość.
Piotr M.

Piotr M. Senior Talent
Management
Consultant

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

hej,
jak rozumiem Twoje pytanie sprowadza się do wyboru 1 z 2 opcji (3 mało realna...)
- atakować na WSB już w tym roku
- atakować na AE za rok.
Polecam opcję pierwszą.
Moją karierę i doświadczenie zobaczysz w profilu, nie będę się tu chwalił.
Jednak mogę powiedzieć, że szczerze Ci polecam studia w tej szkole.
Mam doświadczenie z 4 typami szkół - krótki opis incl.
1. Uni w PL (UAM), jak wiem od kolegów to samo jest na AE (przynajmniej bylo 10 lat temu, kiedy studiowałem). Kadra ma Cię w nosie, jakość kształcenia jest słaba, nie masz pomocy naukowych (na UAM były coś jakby 3 przedpotopowe komputery...). Tajemnicą sukcesu / osiągnięć studentów jest to, że najpierw musza przebić się pomiędzy ogromnym tłumem kandydatów, a potem muszą uczyć się jak znaleść rozwiązanie w syt. kiedy Prof przychodzi na dyżur (oficjalnie 14 - 15) o godz. 14.55 i informuje ok. 30 czekających osób, że przyjmie dziś tylko 5....
Byłem kilkakrotnie świadkiem takiej sytuacji, bo nas (studentów WSB) też do AE zapraszali np. po wpis. No i miałem to na UAM na codzień...
My wchodziliśmy, ale AE się wkurzali i szli do domu. A wpis być musi...
Sens studiów tutaj to totalne obkucie ogromnej ilości materiału PLUS poszukiwania we własnym zakresie (bo Prof ma Cię w tyłku i tak...)
2. WSB - jest o niebo lepiej niż na UNI / AE w PL. Mają dla Ciebie czas, rozumieja, że jesteś tu po to, aby się uczyć, masz fajną bibliotekę (np. z nowymi wydaniami Harvard Business REview itd.), dobre warunki (małe grupy, nauczyciele skoncentrowani na studencie itd.). Jako pracodawca doceniam studentów / absolwentów WSB. Robię tak ponieważ u mnie na roku wysypało się sporo osób, które myślały, ze jak płacą to mogą bimbać lub słabszych umysłowo.
Czy byliśmy takie żylety jak AE? Pewnie nie, ale w lepszych warunkach uczylismy się więcej i bardziej praktycznie. Sens studiów zamyka się raczej w nauce, czyli opanowaniu w strukturze pewnej ilości materiału, potem poćwiczeniu użycia tegoż w praktyce, ale z nauczycielem. Sens bywa wypaczony przez osoby takie jak np. pewien pan od zarz. strategicznego, który czyta z pamięci swoją nudną, słabą książkę. Spałem u niego chyba z 3 razy, oblałem ten przedmiot w PL, a w niemczech dostałem maxa na egzam... ale o tym za raz.
3. Uni w UK - studia są oparte na poszukiwaniach we własnym zakresie - prof wytycza kierunek, studenci ucząc się, szukają. Fajne podejście, ale trzeba mieć zacięcie do każdego kierunku. Nie ma zakuwania. Studia prowadzą akademiki, czyli nie praktycy biznesu, tylko teoretycy. Podejście do studenta jest super + profesjonalne. Mają czas itd. Warunki do studiów niezłe - biblioteki i inne ok, ale też spory tłok. Porównując np. z WSB.
4. Uni w DE - najlepszy, bezkonkurencyjny model. Tzn - prof (KAZDY, nawet nie wiem jak wazny) ma dla Ciebie czas, jest profesjonalny, wie o czym mówi itd.
Dość powiedzieć, że na wspomnianym zarz. strat. wykłady prowadził facet, który był dyrektorem inwestycyjnym jednego z największych koncernów pharma na świecie. Jak mówił o wydawaniu 150mln € / tydz. to opisywał swoją pracę. Marketing miałem z dyr. marketingu na Eur Zach firmy IBM., finanse międzynarodowe z Prez. ds. finans Siemens (już na emeryturze, ale od niedawna) itd. itd.
Podejście do studiów to dużo struktury od nauczycieli + zachęcanie do nauki we własnym czasie.
Ogromne zainteresowanie studentem. Świetne warunki - kompy, laboratoria, studia przypadków, długie, płatne, sensowne praktyki itd.
Najśmieszniejsze jest to, że moi Prof wciąż uważali, że system edu DE trzeba poprawić. ;-)
Wracając - WSB jest trochę podobna do uczelni niemieckiej - jakby więcej praktyków zatrudnili - jesteśmy w domu.
A ponieważ to najlepsza szkoła biznesu w WLKP nie sądzę, że Twój potencjalny pracodawca skreśli Cię z interview na dzień dobry. Jeśli będziesz szukał pracy jako absolwent - pochwal się super dyplomem (same 5 afkors...) i wielu pracodawców wie, że na WSB pracują ludzie z AE, a u nich trzeba zasłużyć na takie oceny.
Mam nadzieję, że te wywody pomogły i powodzenia na studiach.

Pzdr,

PiotrPiotr Michalczuk edytował(a) ten post dnia 17.08.10 o godzinie 03:02

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Witam serdecznie!
Wybaczcie ale piszę z nieoficjalnego konta.
Sam wybieram się na WSB i prawdopodobnie tam pójdę(zastanawiam się jeszcze nad zarządzaniem i inżynierią produkcji na PP zaocznie).
Trochę mnie poraził fakt,że na zaocznych zajęcia będą tylko co 2 tygodnie...
Fajnie ,że wypowiedziały się już 3 osoby :D,oczekuję więcej wpisów :D
Śledziłem kariery osób po WSB i nie spotkałem chyba żadnej bezrobotnej-typu "szukam pracy".Wiadomo jednak,że kont ma tutaj tylko garstka absolwentów tejże szkoły.
Z resztą znam kilka osób niekoniecznie po WSB ale po szkołąch również niepublicznych i to z miejscowości znacznie mniejszych niż Poznań,które po licencjacie przeniosły się na UE i mają bardzo dobrą prace(tzn. przyzwoicie płatną,w porządnych firmach).
Ale nadal mam takie przeświadczenie i pewnie będę miał przez cały 3 lata studiowania,że jednak jestem tym drugim czy trzecim gatunkiem studenta :P
Dzisiaj w ofertach pracy bardzo częśto spotykam się z wymaganym doświadczeniem od 2 lata i więcej ,tylko jak je zdobyć ?Praktyki/staże trwają kilka miesięcy,do pracy w biurze chcą osoby po studiach no i właśnie z doświadczeniem- koło się zamyka .
Mam również taki sam plan co przedmówca - 3 lata WSB,2 lata UE...
W międzyczasie zdobyć chcoćby minmlane doświadczenie,nauczyć się porządnie obsługi pakietu office,języka obcego.
Mam kolegę na UE,który pokpiewa sobie z WSB(studia za kase)-nie wiem ile ma w tym racji,gdy pójdę sam zobaczę.
A i jeszcze jedno,wszedł w życie art. 76b ustawy o rachunkowości.
http://rachunkowosc.com.pl/web/ustawa/ustawa_o_rachunk...
Tak czy siak ,będzie trzeba iść na UE.

Jeszcze chciałbym się dowiedzieć na jakich zasadach działa tzw. biuro karier na WSB ?
Wiadomo 100 % absolwentom nie załątwi pracy.
Komu w pierwszej kolejności biuro pomaga znaleźć jakieś zajęcie ?
Zależy to od ocen,szczęścia ?Onysz Wypysz edytował(a) ten post dnia 17.08.10 o godzinie 14:04

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

A co do studiów państwowych dziennych,to spędziłem I semstr+sesja na Politechnice Poznańskiej-kierun technologia chemiczna. Wiele osób przeszło przez sesję w głównej mierze dzięki ściąganiu ,egzamin np z matmy był robiony taki sam jak ubiegłym rocznikom,więc wszyscy znali pytania,gorzej było z zaliczeniem ćwiczeń ale szło ściągąć.
Sporo było też niepotrzebnych zagadnień,typu prędkości kosmiczne,twierdzenia Steinera -do kierunku mające się nijak,ale chyba tak jest na każdej uczelni :P
Nie mam jeszcze doświadczenia jak to jest na prywatnej,ale wiem jak to mniej więcej wygląda na państwowej.
Chcoć sam pzyznaję,że być może zbyt wcześnie zrezygnowałem ze studiowania tracąc 5 pkt ECTS(12 możliwych w ciągu 3,5 roku do stracenia)przez niezdanie technologi informacyjnej(zaliczenie było z ćwiczeń na programie komputerowym MathCad,których niezbyt bardzo rozumiałem).Onysz Wypysz edytował(a) ten post dnia 17.08.10 o godzinie 14:32
Anna G.

Anna G. Specjalista ds.
Księgowo-Podatkowyc
PGNiG S.A.

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Szkoła wyższa prywatna prywatnej nierówna. W WSB (Poznań) wykładają wykładowcy z UE, wielu praktyków... Czyli poziom zbliżony. A nawet pamiętam sytuację, że na jednym z egzaminów my z WSB musieliśmy znać wzory na pamięć a studenci z UE mieli je podane kartce. Jak zapytaliśmy dlaczego, uzyskaliśmy odpowiedź - skoro płacicie musicie wiedzieć więcej:) Co do pytania o karierę, to wszystko zależy od nas. Uczelnia dała mi możliwość uczestniczenia w fajnych praktykach letnich po 3 roku, pod koniec 4 roku firma sama do mnie zadzwoniła czy mogłabym znów przyjść na wakacje - a zostałam do końca 5 roku, przechodząc na indywidualny tok studiów. Dzięki temu kończąc studia miałam ponad roczne doświadczenie. Jedyny minus prywatnej uczelni (poza czesnym) jest brak uprawnień na nadawanie tytułu doktora, a co za tym idzie ukończenie rachunkowości i finansów nie uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg. Po magisterce trzeba zrobić studia podyplomowe z rachunkowości na UE i wtedy uprawnienia się otrzyma (oczywiście spełniając pozostałe wymagania). I tyle, osobiście polecam:)

A co do tego, że studenci UE wyśmiewają się ze studentów prywatnych uczelni - to jest tak jak z wieczną wojną między Zieloną Górą a Gorzowem, czy Toruniem i Bydgoszczą. Nie wiadomo o co chodzi. To już chyba tradycja.

A tak jeszcze co do kariery. Ostatnio miałam okazję przeglądać kilkadziesiąt CV absolwentów różnych uczelni. Uczelnia jest ważna bardziej pod względem profilu niż tego kto za naukę płaci. I jeszcze jedno, bez dobrego CV pracy nie dostaniesz. Nie chodzi o wymyślanie rzeczy nieprawdziwych, ale o stworzenie CV, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę, musi być przede wszystkim czytelne i zdjęcie w CV powinno być najlepiej takie jak w dowodzie osobistym, a nie wycięte ze zdjęcia z imprezy.Anna G. edytował(a) ten post dnia 12.09.10 o godzinie 14:05
Tomasz Rodzik

Tomasz Rodzik uczeń liceum

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Dziękuje wszystkim za pomoc ;) Dużo mi to rozjaśniło i teraz sie nie wstydze tego, że ide na WSB do Poznania! Mimo wszystko czekam na wiecej wpisów i jeszcze raz gorąco dziękuje tym co już sie wypowiedzieli.
W szczególności chciałem wyróżnic Piotra M. i Ole G. bo na prawde wasze posty bardzo mi sie przydały

konto usunięte

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Marcin Karwas:
>> Jeszcze chciałbym się dowiedzieć na jakich zasadach działa
tzw. biuro karier na WSB ?
Wiadomo 100 % absolwentom nie załątwi pracy.
Komu w pierwszej kolejności biuro pomaga znaleźć jakieś zajęcie ?
Zależy to od ocen,szczęścia ?

Nie licz tylko na Biuro Karier. Licz na siebie.
Biuro Karier zorganiazuje Ci praktyki - praktycznie nic nie musisz robić, ale jeśli chodzi o pracę.. to przynajmniej u Nas w Chorzowie - ofert było bardzo mało. A od czego zależy? Od predyspozycji, wiedzy:)
i z doświadcznia z rozmów kwalifikacyjnych... musisz się czymś wyrożnić. tak samo jak piszesz CV i listy motywacyjne.Aleksandra G. edytował(a) ten post dnia 15.09.10 o godzinie 20:55

konto usunięte

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Witam,

Może jak absolwent WSB w Chorzowie dodam swoje 3 grosze do dyskusji...
Jeśli chodzi o poziom nauki, jeśli tylko będziesz chciał wszędzie możesz wynieść wiedzę która pomoże Ci później w życiu zawodowym...

Co do WSB to uważam, że nauczyłem się sporo, choć czasami nie wykazywałem zbytniego zapału :-).

Zaraz po licencjacie dostałem prace w SKOKu Stefczyka (jako kasjer) bez żadnego doświadczenia poza praktykami.Z tego co pamiętam to miałem także kilka ofert z banków...

Co do znajomych z roku - większość pracuje teraz w bankowości, więc jeśli chodzi o możliwości wydaje mi się, że nie ma z tym problemu :-) (rotacja w sprzedaży jest taka, że miejsca jest sporo:))

pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

2 stopnie w WSB Wrocław.

Księgowa z dużą stawką, ba nawet KGHM był w karierze, ale sama stamtąd uciekałam. Poza tym perspektywa głównej księgowej.

Jak dla mnie milusio :)

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Angelika Kaczmarek:
2 stopnie w WSB Wrocław.

Księgowa z dużą stawką, ba nawet KGHM był w karierze, ale sama stamtąd uciekałam. Poza tym perspektywa głównej księgowej.

Jak dla mnie milusio :)
Ale chyba same studia na WSB nie wystarczyły ?
Bo,żeby być dobrym w księgowości trzeba zapewne uczestniczyć w szeregu szkoleń/kursów :-)
Z duża stawką ? Na forach narzekają,że księgowi niedoceniani :(

konto usunięte

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Marcin Karwas:
Ale chyba same studia na WSB nie wystarczyły ?
Bo,żeby być dobrym w księgowości trzeba zapewne uczestniczyć w szeregu szkoleń/kursów :-)
same studia w żadnym zawodzie nie pomogą ;) do księgowości wymagane jest mnóstwo cech osobowościowych oraz dobra firma i szef, którzy umiejętnie pokierują świeżynką. Szkolenia fakt są przydatne, ale da radę na bazie różnych portali www wyciągnąć dużo praktycznych informacji.
Z duża stawką ? Na forach narzekają,że księgowi niedoceniani :(
kiepski księgowy tak ;) trzeba wiedzieć,gdzie pracować :) najlepsze są firmy z kapitałem zagranicznym na SSE, branża automotive z reguły przoduje, ale dużo zależy od regionu, wielkości firmy, doświadczenia firmy z księgowymi, ilość dobrych księgowych na rynku itd.

Ja mogę się pochwalić 3.800 brutto poza Wrocławiem, który ma stawki wysokie. Stanowisko księgowa. A zaznaczę, że obecnie "wycinkowe" księgowe dostają ok. 4.500 brutto. Więc chyba fajne stawki mają księgowe?

konto usunięte

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Studia na WSB gwarantrują (przynajmniej gwarantowały jak ja kończyłam szkołe) przebycie solidnej praktyki. Im więcej doświadczenia tym lepiej. A do bycia dobrym księgowym wcale nie trzeba odbywać szeregu drogich kursów. Wystarczą ćwiczenia praktyczne i borykanie się z codziennymi sprawami, no i trochę trzeba sobie czasami poczytać o tamtym i owym. Samo uczestniczenie w kursach jeszcze nikomu nic nie dało.

Na początku księgowi są niedoceniani, ale jak jesteś dobry w tym co robisz, to w miarę zdobywanego doświadczenia , twoje wynagrodzenie też rośnie.
Tylko na wszystko trzeba zapracować, samo na ciebie nie spadnie.

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Angelika Kaczmarek:
Marcin Karwas:
Ale chyba same studia na WSB nie wystarczyły ?
Bo,żeby być dobrym w księgowości trzeba zapewne uczestniczyć w szeregu szkoleń/kursów :-)
same studia w żadnym zawodzie nie pomogą ;) do księgowości wymagane jest mnóstwo cech osobowościowych oraz dobra firma i szef, którzy umiejętnie pokierują świeżynką. Szkolenia fakt są przydatne, ale da radę na bazie różnych portali www wyciągnąć dużo praktycznych informacji.
Mogłabyś podać linki do tych stron ? :-)

A zaznaczę, że obecnie "wycinkowe" księgowe dostają ok. 4.500 brutto. Więc chyba fajne stawki mają księgowe?
A co to znaczy wycinkowe ?Nie jestem jeszcze w temacie,doiero zaczynam studia od października,dlatego pytam :D

konto usunięte

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Marcin Karwas:

Mogłabyś podać linki do tych stron ? :-)
najbardziej zachwalam sobie http://infor.pl, ale mam dostęp do części płatnej :P ale jest masa artykułów bezpłatnych, strony rządowe - ustawy, wytyczne itp., strony finansowe typu money.pl. A najcenniejsza strona dla każdego zawodu? http://google.pl wrzucasz hasło choćby porady księgowe i masz. Też fajna jest gazetaprawna.pl. Warto czytać porady choćby na GL -> księgowość nudna? a może jednak nie itp. grupy.
A co to znaczy wycinkowe ?Nie jestem jeszcze w temacie,doiero zaczynam studia od października,dlatego pytam :D
wycinkowa to taka, która robi działkę w księgowości od A do B i koniec. Poza tym są księgowe - klepacze, czyli ma wklepać FV w system FK, no i są księgowe na samodzielnych stanowiskach, które robią prawie wszystko lub wszystko.
Leszek J O.

Leszek J O.
Geschäftsstelleleite
r, Deutsche
Vermögensberatung
Hamburg

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Zmieniajaca sie sytuacja na europejskim rynku pracy
w sektorze uslug finansowych to temat czestych dyskusji na wielu spotkaniach czy konferencjach.
Jak postrzegacie swoja szanse w tej kwestji po przystapieniu Polski np. w 2012 roku do strefy Euro ? Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 09.01.2013 o godzinie 11:16 z tematu "Czego oczekuja absolwenci WSB po 2012 roku ?"
Anna Malinowska

Anna Malinowska Skuteczność silnia!
Udowodnić?

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Ja po 2012 oczekuję mistrzostwa Polaków w Euro:) Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 09.01.2013 o godzinie 11:16 z tematu "Czego oczekuja absolwenci WSB po 2012 roku ?"
Leszek J O.

Leszek J O.
Geschäftsstelleleite
r, Deutsche
Vermögensberatung
Hamburg

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Witaj,
piszac to pytanie mialem inne perspektywy na mysli np...zawodowe.
...dla przypomnienia :-) mam na mysli wylacznie absolwentow WSB :-)

Pozdrawiam
Leszek :-) Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 09.01.2013 o godzinie 11:16 z tematu "Czego oczekuja absolwenci WSB po 2012 roku ?"
Anna Malinowska

Anna Malinowska Skuteczność silnia!
Udowodnić?

Temat: Wasza kariera zawodowa po WSB

Hej:)
Primo: wygrana Polaków tez może mieć następstwa zawodowe - a samo Euro 2012 wielu zawodowo w jakiś sposób dotknie ;) a przynajmniej wielu na to liczy, nie tylko z branży budowlano-drogowcowej.

Secundo: jestem absolwentką WSB.

Tertio: przystąpienie do strefy Euro zapewne przebiegnie z podobnymi wybojami jak miało to miejsce w innych krajach: najpierw okres przejściowy w dwóch walutach, połączony z zawyżaniem cen, potem ogólny wzrost cen. Plus troszkę protestów ze strony eurofobów i eurosceptyków i pewnie kolejne wesołe wypowiedzi, które staną się bon motami. Większe firmy, które istnieją na rynkach zagranicznych już w praktyce w strefie Euro są obecne. Poza tym - ludzie wykształceni, przedsiębiorcy, itp - raczej są za tym, by jak najszybciej do unii walutowej przystąpić i korzystać z jej dobrodziejstw - nawet jeśli koszty początkowe byłyby wysokie, to chyba nie ma nikogo, kto twierdziłby, że w długiej perspektywie się to nie opłaci.
Kwestia sporna to spełnianie kryteriów konwergencji - mocno mi się wydaje, że na przykład struktura polskich wydatków budżetowych, głównie socjalnych - mocno tutaj nie przystaje i raczej mizerne szanse, by którys rząd był na tyle odważny, by to posprzątać.
Sporych mozliwości upatruję w przekazaniu kwestii decyzji o znaczeniu makro- i mikroekonomicznych w cudze = unijne ręce. Patrząc na to, jaki wpływ na wahania złotówki miały rządy Kaczyńskiego i kwestie często w niewielkim stopniu związane z decyzjami politycznymi (a raczej aferkami i skandalikami obyczajowymi), przejście do strefy euro daje nam większą szansę na spokojność w tym zakresie - a więc i spokojniejsze/stabilniejsze funkcjonowanie polskich firm.
Dla osób zatrudnionych w sektorze finansowym taka zmiana to zawodowy raj - będą potrzebni, kompetentni, itp:) a przede wszystkim - będą rozumieli zachodzący proces dostrajania się całej polskiej gospodarki do nowych warunków. Zastanawiam się jedynie nad tym, jak zmieni się rynek pracy - czy strefa euro będzie takim akceleratorem jak w Irlandii czy może pierwszym hamulcowym jak np. w Niemczech. Ale to pewnie czas pokaże :) Podejrzewam jednak, że po zamianie złotówek na euro wyjazdy zarobkowe do Irlandii przestana cieszyć - a jedynym rajem finansowym pozostanie UK.
:) Pozdrowionka:) Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 09.01.2013 o godzinie 11:16 z tematu "Czego oczekuja absolwenci WSB po 2012 roku ?"

Następna dyskusja:

WSB POZNAŃ




Wyślij zaproszenie do