Dorota
Owczarska
konsultant, Training
Projects
Temat: Gry menedżerskie - zasady doboru?
Ogromną rolę w rozwoju zatrudnionych ludzi odgrywają kursy i szkolenia. Ich propozycja jest ogromna, począwszy od tradycyjnych, w jakich uczestnicy uczą się słuchając wykładowcy, a kończąc na najróżniejszych grach i symulacjach, jakie odzwierciedlają często prawdziwe sytuacje występujące w życiu i będą wymagać od biorących w nich udział dużej aktywności i konieczności podejmowania decyzji.Szczególnie popularne w ostatnich latach stały się projektowe symulacje biznesowe - http://www.symulacje.edu.pl/gry-biznesowe.php - są one coraz częściej stosowane przez managerów, którzy zamierzają trochę zainwestować w pracowników. Ludzie, którzy będą brać w nich udział nie mogą biernie słuchać tego, co ktoś mówi, lecz muszą działać i podejmować decyzje - i jak w praktyce można zobaczyć, takie szkolenia mogą dać niemałe korzyści.
Lecz aby gry mogły spełnić swoje zadanie, to trzeba pamiętać o paru zasadach. Najbardziej istotne musi być wybranie odpowiedniej do tego, co chce się osiągnąć tematyki. Każda z takich gier jest bowiem ukierunkowana na rozwój wybranych elementów, i warto o tym pamiętać w czasie kupna jakiejś dla swojej załogi.
Następną niezwykle ważną sprawą są oczywiście koszty. Tego typu gry, szczególnie w wersji z trenerem, który poprowadzi wszystko i później wykona analizę wyników nie należą do najtańszych. Jeżeli grę miałoby się regularnie używać, to kupno będzie rozsądnym rozwiązaniem, jednak jeżeli taka forma szkoleń pracowniczych byłaby jednorazowa, to być może tańszą i lepszą opcją może być jej wypożyczenie.
Przy wyborze opcji gry z trenerem dość ważne jest ocenienie jego kompetencji oraz uprawnień. Od tego będzie przecież zależeć zarówno skuteczność wykonania gry z pracownikami, jak również szczegółowa interpretacja i znalezienie odpowiednich wniosków w oparciu o decyzje i zachowania, które można było zaobserwować.