konto usunięte

Temat: Problem(!) mieszkań chronionych w Warszawie - ciekawa...

Stowarzyszenie Rozwoju Psychoterapii i Psychiatrii Środowiskowej „Azaliowa” ma zaszczyt zaprosić Państwa do wsparcia Panelu Dyskusyjnego „Czy w Warszawie potrzeba nam więcej szpitali i instytucji opieki czy enklaw samodzielności? - rzecz o tworzeniu systemu wsparcia dla osób chorych psychicznie”, który odbędzie się 11 lutego 2011 roku na terenie Warszawy.
Partnerem przedsięwzięcia jest Klub Integracji Europejskiej. Zwróciliśmy się również o objęcie honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który wspierał poprzednie przedsięwzięcia Stowarzyszenia "Azaliowa". Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, jak i media.
Zasadniczym celem dyskusji będzie wypracowanie postulatów dotyczących mieszkań chronionych. W debacie wezmą udział nie tylko specjaliści -psychoterapeuci,psychiatrzy, animatorzy życia społecznego, ale również osoby korzystające z usług opieki środowiskowej i społecznej.
Panel Dyskusyjny jest inicjatywą otwartą dla ludności Warszawy. Ma za zadanie przybliżyć warszawiakom temat związany z tworzeniem mieszkań chronionych w Warszawie jako alternatywę dla tradycyjnych, inwalidyzujących form pomocy: hospitalizacji psychiatrycznych i pobytów w domach pomocy społecznej. Mieszkanie chronione przygotowuje osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia, a dzięki temu ogranicza pobyt w ośrodkach świadczących całodobową opiekę. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest to, że osoby niepełnosprawne, pod okiem specjalistów, prowadzą codzienne życie, spotykają sąsiadów, robią zakupy – funkcjonują w społeczności, co jest pierwszym krokiem w stronę samodzielności, niezależności od instytucjonalnych form pomocy.
Panel jest organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Psychoterapii i Psychiatrii Środowiskowej "Azaliowa" st-azaliowa.org.pl, którego działalność koncentruje się na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu oraz rozbudowaniu infrastruktury dla osób chorych psychicznie i ich rodzin.
Chcielibyśmy zaprosić Państwa do solidaryzowania się z osobami chorymi psychicznie, poprzez wsparcie finansowe bądź rzeczowe tegoż przedsięwzięcia, oferując poniższy pakiet sponsorski:
- zamieszczenie logo firmy na zaproszeniach i plakatach, które będą dystrybuowane na terenie całej Warszawy
- umieszczenie standów reklamowych na terenie imprezy
- reklama firmy na stronie internetowej Stowarzyszenia „Azaliowa” st-azaliowa.org.pl oraz Klubu Integracji Europejskiej kie.biz.pl
- wymienienie sponsorów przedsięwzięcia przed i po imprezie

Poniżej załączamy przewidywany program dyskusji panelowej:

PROGRAM:

10.00 – 10.15 Otwarcie spotkania
10.15 – 11.45 Dyskusja ilustrowana: Projekcja filmu Elling (Norwegia, 2001)
Komedia/Dramat czas 89 min. Reżyseria: Petter Nass
11.45 - 12.15 Przerwa kawowa
12.15 - 13.30 Panel I:
Specjaliści od zdrowienia sami o sobie (osoby objęte pomocą środowiskową i instytucjonalną) oraz profesjonaliści o systemie wsparcia dla osób chorujących psychicznie w Warszawie:
Czy istnieje życie poza tradycyjną psychiatrią i pomocą społeczną?
dr Małgorzata Kostecka - psycholog, wieloletni pracownik kliniki psychiatrycznej Szpitala Nowowiejskiego, pracująca z osobami chorującymi psychicznie
prof. Irena Namysłowska – psychiatra, Konsultant Krajowy Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Jerzy Kłoskowski - pracownik socjalny, terapeuta, Fundacja F z kropką
Marcin Golański - psycholog, pracuje w systemie psychiatrii środowiskowej, Stowarzyszenie „Azaliowa”
Osoby objęte pomocą środowiskową i instytucjonalną
Moderator: dr Andrzej Wiśniewski, psychoterapeuta
13.30 – 13.45 Przerwa
13.45 - 15.00 Panel II:
Animatorzy nowych form życia na pustkowiu.
Co można zrobić i co się udało w Warszawie?
Agnieszka Dudzińska, socjolog, Komisja Dialogu Społecznego ds. mieszkań chronionych w Warszawie
Powiślańska Fundacja Społeczna
Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
Urząd m. st. Warszawy Biuro Polityki Społecznej
Moderator: dr Agnieszka Bratkiewicz
15.00 - 15.30 Podsumowanie i zakończenie dyskusji