Łukasz  Gos-Furmankiewic z

Łukasz
Gos-Furmankiewic
z
Kancelaria Tłumacza
Języka Angielskiego
i Łacińskiego Łuk...

Temat: Konto firmowe... (+ ew. osobiste) w działalności bez...

Może głupio się przyznać, ale mam pewien antytalent, jeśli chodzi o kwestie praktyczne związane z prowadzeniem działalności typu banki, księgowość itd.

Stan faktyczny:
— obecnie zmieniam konto, bo zrezygnowałem z usług TaxCare i odpadło mi darmowe konto w GetinBanku z super niskimi opłatami za cokolwiek (jeżeli w ogóle)... no ale do TaxCare już nie wrócę, nie ma mowy;
— konto osobiste miałem w Millennium — konto Student założone na legitymację doktorancką... obrona w tym roku, a poza tym bank właśnie mnie poinformował, że wymogiem jest wiek < 26 (nawiasem mówiąc szybko się obudzili);
— założyłem firmowe w Millennium właśnie dlatego, że już miałem tam osobiste, chciałem mieć wszystko razem, aby łapać się na dolne progi do tego czy owego z obydwu kont łącznie... no ale teraz osobiste muszę zmienić;

— co do korzystania z konta: wszystkie płatności od klientów otrzymuję przelewem, nie wpłacam żadnej gotówki i nie wypłacam jej w siedzibie banku, nie mam nieplanowanych sytuacji typu trzeba wypłacić kilka tysięcy zł (a nawet gdyby, to mogę np. pójść do bankomatu pod blokiem o 23:59 i wybrać limit, a potem za 2 minuty powtórka...), saldo z reguły bywa od kilku do kilkunastu tysięcy, wpływy bardzo różne, zależnie, jak się klienci wyrabiają z płatnościami; karty: kredytowej z reguły używam tylko do drobnych i rzadkich płatności internetowych związanych z moimi zainteresowaniami (i tu czasami wymagana jest VISA), choć czasem limit się przydaje, np. gdy kupuję coś dużego lub jadę na wakacje przed upływem terminu płatności dużej kwoty od solidnego klienta; z debetową jest różnie, ale np. korzystna formuła lub granice prowizji przy wypłatach za granicą mogłyby się bardzo przydać (ominięcie kantoru i uniknięcie wypłat gotówki z zapasem na wakacje).

I stąd kilka pytań:
— czy nie miałoby sensu posiadanie tylko jednego konta (słyszałem, że obecnie jest to możliwe, np. pani z Millennium mówi, że niektórzy klienci używają wyłącznie konta typu osobistego, na to konto pobierają płatności od klientów i z tego konta płacą ZUS itd.)?
— czy są jakieś "haczyki" w ofercie Konta Zarabiającego Alior Banku lub jakieś inne negatywne zjawiska związane z tym bankiem lub tym kontem?
— czy są jakieś zauważalne korzyści konta firmowego Millennium (biznes za 25 zł miesięcznie) w ogóle lub w mojej sytuacji?
— moi klienci to firmy: biura tłumaczeń, kancelarie prawne, komercyjne firmy o wysokiej kulturze korporacyjnej — zastanawiam się, na ile w takich przypadkach faktycznie robi różnicę nazwa banku przy numerze konta na rachunku, a jeśli tak, to czy np. Alior Bank lub ING wywoła lepsze wrażenie co do mojej solidności jako firmy niż Millennium, kojarzony z obsługą kont osobistych i milionem bankomatów za każdym rogiem? Czy np. ktoś z Was, po otrzymaniu rachunku (faktury) od tłumacza w ogóle zwróciłby na coś takiego uwagę?
- ewentualnie jeżeli dobrze byłoby założyć osobiste w innym banku niż Millennium (tym samym, co firmowe lub innym), to gdzie? — od razu mówię, że lubię przede wszystkim komfort, wszystko w jednym miejscu i łatwo, szybko, kilka złotych na opłatach mnie nie martwi w tym kontekście, jeżeli oszczędzi mi nerwów lub zachodu.

Oczywiście będę wdzięczny także za wszelkie inne pożyteczne informacje, które mogą komuś się tutaj narzucić. ;) Pytam pewnie o dużo, odpowiedź może komuś zająć kilkanaście minut cennego czasu, ale sam zawsze chętnie pomogę w angielskim ("gdyby coś").
Krzysztof S.

Krzysztof S. właściciel, CYBERON

Temat: Konto firmowe... (+ ew. osobiste) w działalności bez...

ja uzywam zarowno prywatnego jak i biznesowego w mbanku i jestem zadowolony.
za prowadzenie konta 0zl. z osobistego w mbanku przelewy za 0zl. z firmowego zus i skarbowka za 0zl przelew, a za przelewy do klientow po 1zl.
do osobistego konta mozna sobie zrobic karte visa debetowa albo kredytowa i jest ok.
Marta Ł.

Marta Ł. zarządzanie
finansami firm

Temat: Konto firmowe... (+ ew. osobiste) w działalności bez...

O rany! Ale sobie problemów nawymyślałeś człowieku ;-)

Ja nie mam tego antytalentu co ty, więc może ci coś podpowiem:

1. Podobnie jak Krzysztof używam kont w m-banku. Używam od lat i polecam.
Też lubię wygodę, nie rozumiem po co miałabym tracić zcas i benzynę na jeżdżenie do okienka w banku.
W m-banku rzeczywiście większość rzeczy masz za darmo i wygodnie. Biorąc pod uwagę sposób działania Twojej firmy, o którym piszesz - bank internetowy powinien być idealny dla ciebie.
Korzystałam z kilku innych banków i w ich aplikacjach internetowych interfejsy pozostawiają wiele do życzenia. Po prostu są trudniejsze w obsłudze niż m-bank.

2. Naprawdę nie musisz mieć osobnego konta firmowego, możesz obsługiwać wszystko w konta prywatnego.
Plusy: prowadzisz jedno konto zamiast dwóch.
Minusy:
(1) Pieniądze prywatne miksują się z firmowymi, nie masz kontroli ile rzeczywiście "zarabia" firma, co ma znaczenie nawet przy jednoosobowej działalności;
(2) Numer konta prywatnego musisz podać do urzędu i ZUS, żeby mogli na nie dokonywac ewentualne zwroty. Ja tam wolę pozostawiać prywatne konto poza ich kontrolą. W razie wielkiej draki i tak je odnajdą, ale ja im nie podaję na tacy.

3. Nigdy przenigdy (a pracuję już sporo lat i sporo faktur dostałam do ręki) nie patrzyłam w jakim banku kontrahent ma konto! Przecież często na fakturze podawany jest tylko numer, bez nazwy banku. Owszem, zwracam uwagę u jakiego operatora ma telefon, bo jak dzwonię na Play albo inne taniochy, to mnie mój operator kasuje podwójnie. Ale też nie jest to powód, żebym przerywała współpracę z kimkolwiek :-)

4. Moim zdaniem bank wybierasz dla siebie. Kryteria wyboru to A- wygoda użytkowania, B- całkowite koszty. Albo w odwrotnej kolejności. Jeśli wybierasz bank z powodu jakiejś reklamy, namowy kolegi albo sentymentu - to jest to mało rozsądne.

PS. Nie znam oferty ALIOR Banku, ale nie wierz w świętego Mikołaja, który daje prezenty za darmo. TaxCare też obiecywało księgowość za darmo. I dlaczego od nich odchodzisz?



Wyślij zaproszenie do