Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: Według Światowej Organizacji Zdrowia przewlekła...

Według Światowej Organizacji Zdrowia przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP zajmuje obecnie czwarte miejsce na liście najbardziej śmiercionośnych schorzeń. Jest drugą po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszą przewlekłą chorobą w Polsce. Choruje na nią co piąty dorosły Polak. Wiele osób cierpiących na POChP nie wie, że jest chorych. Co roku z powodu tego schorzenia umiera 14 tysięcy Polaków. Główną przyczyną choroby jest palenie tytoniu, również bierne.

Nie bagatelizuj objawów

POChP atakuje najczęściej osoby po 40 roku życia. Pierwszymi i często bagatelizowanymi objawami są kaszel i trudności w oddychaniu. Kaszlowi towarzyszy zazwyczaj odksztuszanie wydzieliny. W początkowych fazach choroby sporadycznie pojawiają się duszności podczas wzmożonej aktywności fizycznej, potem nawet w sytuacjach nie wymagających wysiłku. W miarę rozwoju choroby może pojawić się również niewydolność serca. Połączona z niewydolnością oddechową jest główną przyczyna zgonów chorych na POChP.

Zbadaj wydolność

Przeciętna pojemność płuc u dorosłego mężczyzny wynosi około 4500 ml, u sportowców nawet 6000-8000 ml. Palacz w średnim wieku ma o blisko 20-30 procent mniejszą pojemność płuc niż osoba niepaląca. Urządzeniem mierzącym wydolność płuc jest spirometr. Badanie polega na dmuchaniu w rurkę podłączoną do specjalnej maszyny. Uzyskane podczas pomiaru informacje są przydatne do oceny schorzeń nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, astmy oraz POChP. Specjalista chorób wewnętrznych dr Piotr Niedziałkowski tłumaczy, że podczas badania mierzy się stosunek ilości powietrza wydmuchiwanego w pierwszej sekundzie do całej pojemności płuc. - Jeśli pacjent ma zwężone drogi oddechowe wtedy na wykresie badania widzimy nieprawidłowości – wyjaśnia. Badanie rejestruje też częstość oddechów w określonym czasie. Prawidłowa wynosi od 16 do 24 na minutę.
Wydmuchaj płuca

Podczas badania siedzimy wygodnie na krześle. Lekarz specjalną klamerką zatyka nam nos. Ustnik spirometru należy szczelnie objąć ustami. Na sygnał lekarza wydmuchujemy powietrze z płuc. Staramy się je całkowicie opróżnić. Następnie nabieramy tyle powietrza, ile tylko zdołamy i z całej siły wydmuchujemy. Potem oddychamy spokojnie. Cztery godziny przed badaniem nie wolno palić papierosów. Nie powinno się też spożywać ciężkostrawnych i obfitych posiłków. Po badaniu możemy odczuwać duszność i zawroty głowy.

Rzuć palenie

- Przynajmniej raz w życiu każdy powinien wykonać to badanie. Szczególnie osoby, które palą papierosy – mówi doktor P. Niedziałkowski. Gwarancją skutecznego leczenia POChP jest wczesne wykrycie choroby oraz rzucenie palenia. Nie wolno narażać się też na palenie bierne. Gdy choroba spowoduje już zmiany w płucach, nie można przywrócić ich pełnej sprawności. Ale odpowiednie leczenie może w znacznym stopniu ograniczyć objawy POChP oraz poprawić jakość życia.

Tekst: Halina Pilonis