Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Peter Mathys w  bookhousecafé

W piątek 4 kwietnia o godz. 17.00 w bookhousecafé przy ul. Świętokrzyskiej 14 w Warszawie, w ramach 2. Tygodnia Szwajcarskiego na UW, z wielbicielami kryminałów spotka się Peter Mathys. Autor thrillera „W sprawie Rennera” o mężczyźnie, który zgubił własną tożsamość, opowie o kulisach powstania jego książki.

Peter Mathys urodził się w 1941 roku w Bazylei. Po ukończeniu - z minimalnym wysiłkiem - szkoły średniej studiował prawo i ekonomię na uniwersytetach w Bazylei i St. Gallen. Uzyskał doktorat na podstawie pracy, która - jak się wkrótce okazało - nikomu nie przyniosła szczególnego pożytku. Za to już w 1959 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na opowiadanie ogłoszonym przez niemiecki magazyn poświęcony literaturze science fiction. Peter Mathys współpracował potem owocnie z redakcjami dwóch gazet, zaniedbując studia. Po ich ukończeniu został wspólnikiem w kancelarii adwokackiej. Obecnie mieszka i pisze, wpierany przez żonę, Jolantę Samochowiec, w Alzacji, Warszawie i na Mazurach. „W sprawie Rennera” to jego pierwsza powieść.
Na polskim rynku książka ukazała się w tłumaczeniu Emilii Bielickiej, nakładem Wydawnictwa Muza. To opowieść o pogoni za przywróceniem pamięci, wspomnień, życia przed wypadkiem. Podczas zwiedzania zabytkowej katedry Artur Renner, urzędnik w Wydziale Ochrony Środowiska spostrzega, że tablica pamiątkowa wewnątrz informuje, iż on, Artur Renner zginął tragicznie! Rozpoczyna się seria tajemniczych i przerażających dla niego wydarzeń. Okazuje się, że przestał istnieć: w pracy jego miejsce zajął ktoś inny, koledzy go nie poznają, nie może podjąć pieniędzy z banku, jego mieszkanie jest puste, zniknęła jego żona i dzieci.

Spotkanie odbędzie się ramach Tygodnia Szwajcarskiego na Uniwersytecie Warszawskim. To druga edycja imprezy. Pierwsza odbyła się na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku. W tym roku Tydzień Szwajcarski rozpocznie się 31 marca i potrwa do 4 kwietnia. Organizatorzy projektu za cel postawili sobie ukazanie kraju znanego z produkcji doskonałego sera i zegarów z kukułką jako szczególne zjawisko społeczne i ekonomiczne, jako „serce Europy”, miejsce krzyżowania się rozmaitych tendencji europejskich, schronienie Europejczyków, „wolności dom” kuźnię wielkiej myśli i sztuki, światowy wzorzec turystyki. W trakcie tegorocznego Tygodnia Szwajcarskiego odbędą się m.in. spotkania ze współczesną architekturą szwajcarską oraz twórcą koncepcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Christianem Kerezem.(ik)