Michał S.

Michał S. Doradca podatkowy

Temat: Wywłaszczenie działki a cesja prawa do odszkodowania

Co myślicie o poniższym?

Podatnikowi wywłaszczono działkę gruntu na budowę drogi (prawo własności przeszło z podatnika na wojewodę i toczy się postępowanie o wysokość odszkodowania) – dostawa towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 UoVAT. Załóżmy, że dostawa podlega opodatkowaniu VAT (czyli z otrzymanego odszkodowania trzeba będzie oddać VAT do urzędu).

Obowiązek podatkowy – z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (zgodnie z par. 3 ust. 3 rozp. wykonawczego).

Jednak… przed zakończeniem postępowania odszkodowawczego podatnik dokonuje przelewu wierzytelności z tytułu „roszczenia o ustalenie i wypłatę odszkodowania” – okazuje się, że jest to dopuszczalne cywilistycznie (np. I OSK 687/11). Co więcej nabywca wierzytelności (roszczenia) wstępuje w miejsce podatnika jako strona postępowania o ustalenie wysokości odszkodowania (zgodnie z art. 30 pat. 4 KPA, np. I SA/Wa 1881/06).

Kończy się postępowanie odszkodowawcze i kwota odszkodowania - jak rozumiem - trafia do nabywcy roszczenia jako nowej strony postępowania.

Kto ma wykazać i zapłacić VAT należny?

Z jednej strony dostawy „dokonał” podatnik, jednak u niego nie ziścił się obowiązek podatkowy. Nie otrzymał kwoty odszkodowania. No chyba żeby uznać, że w par. 3 ust. 3 rozp. wykonawczego chodzi o moment "otrzymania", a bez znaczenie jest kto otrzymuje.

Wychodziłoby więc, że to nabywca roszczenia wykazuje VAT. Tyle, że nabywca nigdy nie miał własności (prawa do rozporządzenia) wywłaszczonej działki, więc nie mógł jej „dostarczyć” na rzecz wojewody.
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: Wywłaszczenie działki a cesja prawa do odszkodowania

W mojej ocenie przelew wierzytelności nie powoduje zmiany podatnika.
Tak jak przelew czynszu nie powoduje, że wynajmującym jest nowy podmiot, lecz nadal podmiot, który zwarł umowę najmu.
W tym przypadku wywłaszczonym jest właściciel a przelew odszkodowania tego nie zmienia, i to on zobowiązany jest do naliczenia podatku należnego z tytułu dostawy.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Wywłaszczenie działki a cesja prawa do odszkodowania

Swój głos oddaję na koncepcję, że to jednak wywłaszczony powinien - w opisanej sytuacji - wystawić fakturę z tytułu dostawy i zapłacić podatek należny (z nabywcą wierzytelności /roszczenia powinien się więc umówić na zwrot tego podatku).

Następna dyskusja:

Przekazanie na cele osobist...




Wyślij zaproszenie do