Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: NOWE REGULACJE Limit dla zwolnienia przy zwolnionych ;...

Od nowego roku do limitu obrotów zwolnionych ma nie być liczony m.in. wartość sprzedaży z tytułu:
- dokonanych przez podatnika dostaw wewnątrzwspólnotowych.
- sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dokonywanej przez podatnika;
- sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

Artykuł stanowi również o niewłączaniu do wartości sprzedaży liczonej dla celów zwolnienia „sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju”.
To chyba jakieś nieporozumienie.
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju to, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 24 ustawy, sprzedaż podatnika podatku od wartości dodanej, czyli podmiotu z innego państwa członkowskiego. Taki zaś podmiot nie ma prawa do zwolnienia podmiotowego w Polsce.
Podmiot polski nigdy nie będzie miał w Polsce „sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju”
Zbigniew Miernik

Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr

Temat: NOWE REGULACJE Limit dla zwolnienia przy zwolnionych ;...

Zacznę od teog że może przytoczę co zawiera ust 2 art. 113

" 2. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz na terytorium kraju;

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12
i 38 – 41,
c) usług ubezpieczeniowych
– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.”

A dzisiejszy ust 2 to
"2. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji."

Zgadzam się w pełni, że ta sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju to jakieś nieporozumienie.

Ale jest większa sprawa z tym ust,.2. Na chwilę obecną do wartości sprzedaży nie wlicza się środki trawłe i czynności zwolnione. Jeżeli więc kupuję i sprzedaję budynki (działam jak handlowiec) i mogą one korzystać ze zwolnienia (art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a) to tą wartość nie wlicza się. Jeżeli też prowadzę kantor (art. 43 ust 1 pkt 7) to też to nie wlicza się.
A po nowemu - no nie - już mnie się to wlicza - bo projektowany przepis stanowi że "jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych " Pomijam rozważania o pomocniczym charakterze czynności.
Ustawodawca ogranicza tym samym krąg podatników zwolnionych ale zrobił to chyba dokonując przemyśleń bo już nie właczył w to pośredników ubezpieczeniowych (art. 43 ust 1 pkt 37).
Ale będzie problem np z pośrednikami przy kredytach (oni są w art. 43 ust. 1 pkt 38).
Przykład: kiedy tylko pośredniczę w kredytach (to nie jest moja działalność pomocnicza) ale jak sprzedaję towary i pośredniczę w kredycie dla sprzedawanego towaru to czy jest to transakcja pomocnicza?.
Oj będzie się działo.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: NOWE REGULACJE Limit dla zwolnienia przy zwolnionych ;...

Czy problem poruszony przez Adama (niewłączanie do limitu zwolnienia "sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju") doczekał się jakiegoś wyjaśnienia?
Temat od wczoraj nie daje mi spokoju... :-)

Myślę tak (po kilku godzinach dumania):
Nasz ustawodawca dość wiernie zaimplementował art.34 D112.
Pokusił się przy okazji o definicje przedmiotowych transakcji: sprzedaży wysyłkowej z (i na) terytorium kraju. I te definicje trochę mu się nie udały...

Jedną z przesłanek do zidentyfikowania "sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju" jest - wg ustawowej definicji - to, że nabywca nie jest podatnikiem z tytułu tej transakcji.
Z kolei z art.24. ust.1 i 2 wynika, że w przypadku "sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju" dostawę towarów uznaje się za dokonaną:
- na terytorium kraju lub
- poza terytorium kraju
w zależności od woli dostawcy lub przekroczenia limitu, o którym mowa w art.24.2.

Skoro o "sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju" mówimy także wówczas, gdy dostawę uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, a - przypomnijmy - nabywca nie będzie z tytułu tej transakcji podatnikiem, to kto będzie musiał rozliczyć podatek? Wiadomo, że dostawca.
Jak wobec tego się ma art.24.1 do definicji z art.2.24?
Już tu jest sprzeczność, sugerująca, że ustawodawca "popłynął" trochę z definicją.

Tak jak rozumiem przepisy, to możliwa jest następująca sytuacja:
Podmiot z siedzibą w Polsce uruchamia działalność gospodarczą w Niemczech (rejestruje się jako podatnik na terenie Niemiec) i w ramach tej działalności dokonuje sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. Wybiera też opcję, że transakcje te będą opodatkowane w Polsce. IMO - łapie się na art.113.2.1.

Strasznie popłynąłem? :-)

Następna dyskusja:

NOWE REGULACJE - Zwolnienie...




Wyślij zaproszenie do