Artur Antczak

Artur Antczak Konstruowanie i
budowanie maszyn.

Temat: Drewniany rysunek płaski

Witajcie.
Czy jest jakieś rozwiązanie problemu bardzo nieprzyjemnego modułu rysunku płaskiego w NX? Chodzi mi o jakieś nakładki, uaktualnienia, skrypty. Jak moduł modelowania jest bardzo przyjemny i szybki tak rysunek płaski bywa meczący.

konto usunięte

Temat: Drewniany rysunek płaski

A co Cię męczy w draftingu NX'a?
Ja z kolei nie mogę przerzucić się na Solid Worksa, ... a niby taki "przyjazny".
Artur Antczak

Artur Antczak Konstruowanie i
budowanie maszyn.

Temat: Drewniany rysunek płaski

Mam odniesienie do całkiem niezłego modułu rysunku płaskiego w Solid Edge i doskonałego w Inventorze. Irytuje mnie to, że symbole ( chropowatość, odchyłki ) nie można przyczepić w każdym punkcie rzutu, że szkicowanie jest mocno upośledzone i że nie ma obsługi polskich czcionek. Robienie przekrojów jest mało intuicyjne( chociaż to da się przeżyć ), nie można wysunąć rzutu poza obszar kartki, nie można śledzić linii. Jeśli byś znał rozwiązanie chociażby jednego problemy, byłbym wdzięczny. Poza tym NX to świetne narzędzie. Mam przyjemność pracy w module modelowania i CAM i obydwa bardzo sobie chwalę.

konto usunięte

Temat: Drewniany rysunek płaski

Artur Antczak:
... Irytuje mnie to, że symbole ( chropowatość, odchyłki ) nie można przyczepić w każdym punkcie rzutu,
Można, ale w NX7,5 naprawiając ułomne okienko chropowatości z NX5, „popsuli je”.
Symbol chropowatości wstawiasz gdzie chcesz, możesz łatwo definiować jego wielkość i kąt obrotu, ale taki symbol jest niezwiązany. Klikasz PPM i wybierasz „associatie to view”.
Artur Antczak:
że szkicowanie jest mocno upośledzone
Masz pełną obsługę sketchera, ale nie tak wprost. Są, powiedzmy 2 metody:
1. Tryb expand (powiększ) – PPM na widoku.
Funkcjonalność i możliwości podobne do tych z pasków „Lines and arcs” oraz „cuvre” z modelingu. Osobiście expanda używam do robienia zarysu wyrwania i niczego więcej

2. Sketcher. To pełna funkcjonalność sketchera i takie same ikony.
W wersji do NX5 włącznie robiło się to poprzez menu Insert/Sketcher i klikasz w odpowiedni widok na rysunku. Od NX6 pod PKM masz menu Active sketch view. Musisz sobie „pokazać” pasek „Sketch tools”. Działa to trochę jak w catii; do NX5 chyba to lepiej było rozwiązane.
Artur Antczak:
że nie ma obsługi polskich czcionek.
Fakt, tutaj niewiele zdziałasz, chociaż jest ponoć jakaś metoda (nie stosuję i nie pamiętam).
Ja dodam, że czcionki windowsowe również są mu nieznane. Ustawienie Ariala, czy Tahomy jest niemożliwe.
Domyślna czcionka block_font jest rozwleczona, a czcionki „pisma technicznego” brak.
Podobna do technicznego czcionka, to iso_font.
... a spróbuj ustawić czcionkę pochyloną ... :)

Artur Antczak:
Robienie przekrojów jest mało intuicyjne( chociaż to da się przeżyć ), nie można wysunąć rzutu poza obszar kartki, nie można śledzić linii.
Nie rozumiem co znaczy „śledzenie linii”.
Z „łamaniem” linii przekroju sobie radzisz?

Mam nadzieje, że chociaż trochę pomogłem.Sławomir Such edytował(a) ten post dnia 20.01.11 o godzinie 22:48
Artur Antczak

Artur Antczak Konstruowanie i
budowanie maszyn.

Temat: Drewniany rysunek płaski

Witaj.
W kwestii chropowatości. Zgadza się, miałem niezaznaczoną opcje wyboru "punktu na krzywej" i łapał mi tylko końce krzywej i środki.
W kwestii, szkicu, zgadza się, ja też mam rozwiniętą belkę z narzędziami, ale nie jest to tak przyjazne jak w SE lub Inventorze.
W kwestii przekrojów, musiałem ich kilka zrobić, żeby się nauczyć, nie jest to intuicyjne.
Dzięki za podpowiedź w kwestii chropowatości. Mam nadzieje, że Siemens mocniej zainteresuje się modułem draft w kolejnej wersji.
Tomasz S.

Tomasz S. Staff Engineer,
Engineering Design
Center

Temat: Drewniany rysunek płaski

Nieprzyjemny modul draftingu w NX?
Ho ho ho, mlody czlowieku: zaluj, ze nie widziales jaka droge przeszedl
drafting od wersji 14 (pod Windowsem NT). Dzisiaj to jest miodzio modul. Kiedys to byla orka na ugorze.
Szczerze mowiac po 7 latach pracy w tym systemie uwazam go za bardzo dobry. Problem w tym, ze jak wszystko w UG, jest malo intuicyjny. Do tego dosc trudno jest nauczyc sie go samemu, bo niektore myki po prostu musi Ci ktos pokazac.Tomasz S. edytował(a) ten post dnia 07.02.11 o godzinie 09:51
Artur Antczak

Artur Antczak Konstruowanie i
budowanie maszyn.

Temat: Drewniany rysunek płaski

W konfrontacji z Inventorem wypada blado. Ale NX jest bardziej pomyślany dla rzeczy które nie nadają się na rysunek płaski czyli wszelkiego rodzaju skomplikowane powierzchnie które raczej nie wymiaruje się tylko wrzuca w CAM a dokumentacja płaska ma charakter poglądowy. Informacje o geometrii zawiera plik z detalem a nie rysunek z wymiarami.
Tomasz S.

Tomasz S. Staff Engineer,
Engineering Design
Center

Temat: Drewniany rysunek płaski

Nic bardziej mylnego. UG sluzy jak najbardziej do profesjonalnego tworzenia rysunkow. Caly przemysl lotniczy i samochodowy na nim jedzie (na nim i na CATII),a rysunek wciaz ma dostarczac kompletna definicje czesci. To po prostu program troche wyzszego rzedu, z wiekszymi mozliwosciami niz Inventor, ktory de facto jest rozbudowana nakladka na prostego AutoCada. Nie porownywalbym ich w zaden sposob, bo to raczej nie ma sensu. UG i CATIA to mega-kombajny, z ktorych przecietny uzytkownik wykorzystuje tylko niektore moduly.
AutoCad od poczatku sluzyl do 2D, potem go troche rozbudowali, podczas gdy UG to od poczatku (czyli od lat 70-tych) system 3D.
Artur Antczak

Artur Antczak Konstruowanie i
budowanie maszyn.

Temat: Drewniany rysunek płaski

Jasna sprawa. Ale mimo wszystko moduł rysunku płaskiego Inventora bije na głowe ten z NX. Pracuje od roku w NX i nie mogę się przyzwyczaić. Nigdy nie miałem styczności z rysunkami wykonawczymi elementów typu poszycia samolotów czy karoseria samochodowa, nie widzę jakoś definiowania skomplikowanych powierzchni wymiarami , bo jak zdefiniować taką powierzchnie powstałą na krzywych typu splajn.
Janusz Warchoł

Janusz Warchoł Konstruktor, WSK
\"PZL-Rzeszów\" S.A.

Temat: Drewniany rysunek płaski

Masz rację dla Ciebie moduł rysunku płaskiego Inventora bije na głowę Drafting z NX, dlatego że po prostu go lepiej znasz. Pracuję w NX około 4 lat i jeszcze się nie zdarzyło, żeby był problem, którego nie da się rozwiązać w NXie, czasem trzeba było na początku spędzić nad tym trochę więcej czasu. Nawiązując do definiowania skomplikowanych powierzchni to nie jest większy problem. Zanim dysponowaliśmy zaawansowanymi programami CAD inżynierowie na papierze definiowali podobnie skomplikowane kształty, wszystko się da opisać za pomocą rysunku technicznego, ważne żeby rysunek był czytelny i zrozumiały dla każdego. Spróbuj poszukać na necie rysunki wykonawcze łopatki turbiny to chyba klasyczny przykład opisu skomplikowanej geometrii. A opis krzywych typu splaj w NX-ie można zrobić łatwo po prostu zdefiniować punkty tej krzywej UG naprawdę robi to bez większego problemu, generując współrzędne punktów opisującego splajn w tabelce. Znam kilka systemów CAD i moim zdaniem w żadnym nie ma problemu stworzyć rysunek wykonawczy dla mnie UG jest naprawdę intuicyjny, ważne jest to żeby rysunek opisywał element w sposób logiczny i prawidłowy a to jest chyba największa sztuka.
Krzysztof Latusek

Krzysztof Latusek MBA | Lean Six Sigma
Green Belt |
Menadżer Działu
Inżyni...

Temat: Drewniany rysunek płaski

Tomasz S.:
...Inventor, ktory de facto jest rozbudowana nakladka na prostego AutoCada...

Z całym szacunkiem, ale to bzdura!!! Myślę że wynika z kompletnej nieznajomości programu.

Co to NX-a to faktycznie kombajn z wyższej półki niż Inventor i w wiekszości zadań ma dużo wieksze możliwości niż Inventor. Niestety moduł draft to drewniak.
Moja opinia bazuje na bardzo dobrej znajomości Inventora oraz znajomości NX-a w wersjach 4 i 5 (2 lata pracy)
Tomasz S.

Tomasz S. Staff Engineer,
Engineering Design
Center

Temat: Drewniany rysunek płaski

No coz, kazdy chwali swoje (jak zwykle).
Ja po 7 latach pracy w UG na wersjach: 14,16,18,NX,NX2,NX3,NX4,NX6 stwierdzam, ze drafting w UG jest naprawde dobry, tylko malo intuicyjny.
Trzeba sie po prostu przyzwyczaic.
Caly przemysl lotniczy na tym jedzie, a elementy tam robione sa czasem dosc skomplikowane i jakos nie ma problemu. Natomiast nie slyszalem, zeby jakis wiodacy koncern lotniczy z tej branzy uzywal czegos takiego jak Inwentor. I tyle w temacie z mojej strony.
Krzysztof Latusek

Krzysztof Latusek MBA | Lean Six Sigma
Green Belt |
Menadżer Działu
Inżyni...

Temat: Drewniany rysunek płaski

Tomek,
Jeśli piszesz "każdy chwali swoje" i masz na myśli mnie to nie trafiłeś...
Inventor to nie "moje" poprostu znam program i mogę z całą pewnością powiedzieć że nie jest on jakąś nakładką na AC. Moja ocena wynika z pewnego doświadczenia w pracy używając Inventora oraz NX. Nigdy nie wypowiadałem się na temat SW bo go nie znam. Natomiast ty piszesz o Inventorze nie mając o nim pojęcia ;)
Co do draft-u w NX, nie napisałem nigdzie, że jest "zły". Napewno da się w nim wykonać wszystko czego użytkownik zapragnie. Jest poprostu drewniany = mało intuicyjny (co sam potwierdziłeś). Przy renomie marki i kosztach licencji można się spodziewać że wcześniej UG a teraz Siemens pochylą się troszke nad nim ;)

"Trzeba się poprostu przywyczaić." - zgoda! Do łopaty też można się przyzwyczaić, lub użyć koparki ;)

Cały przemysł lotniczy go używa?! Powiedzmy że się zgadzam, bo Catia też ma tam swój udział. Napewno firmy używają NX-a z powodu jego wysokich właściwości modelowania, a nie z powodu rzeczonego w temacie draftu.

Następna dyskusja:

Rysunek techniczny maszynow...




Wyślij zaproszenie do